Zakładanie akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze sprawy związane z zakładaniem akwarium przez początkujących akwarystów. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką popełnia wiele błędów, które skutkują padnięciem ryb. Powoduje to zniechęcenie u początkującego akwarysty. Postaram się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w pięknym hobby, jakim jest posiadanie akwarium w naszym domu.

Wybór miejsca pod akwarium.

Miejsce w którym znajdzie się akwarium powinno być wybrane na stałe, ponieważ późniejsza jego zmiana szkodzi rybom i roślinom oraz jest bardzo pracochłonna. Ustawienie zbiornika przy oknie (szczególnie od strony południowej) może przyczynić się do rozwoju kłopotliwych glonów w akwarium, a także powodować inne problemy. Osobiście uważam, że najładniej wyglądają akwaria ustawione w ciemnym pomieszczeniu i oświetlone światłem sztucznym. Akwarium należy ustawić na mocnym i stabilnym meblu, ponieważ duże akwarium waży bardzo dużo. Ponadto zbiornik powinien harmonizować się z wyglądem pokoju oraz stać w miejscu dogodnym do obserwacji. Akwarium nie może stać w miejscu, gdzie narażone będzie na pęknięcie, występują przeciągi i nagłe zmiany temperatury.

Jaka wielkość i kształt akwarium?

Kształt i wielkość zbiornika odgrywa zasadniczą rolę w dostępności tlenu, możliwości hodowli poszczególnych gatunków ryb i innych ważnych sprawach. Na zawartość tlenu w akwarium wpływ ma powierzchnia lustra wody, a nie jego głębokość. Większa zawartość tlenu w akwarium umożliwia hodowlę większej ilości ryb. Oczywiście wielkość zbiornika również ma wpływ na ilość zawartego w wodzie tlenu. Większe ryby zużywają więcej tlenu niż mniejsze. Ryby z wód chłodnych potrzebują więcej tlenu niż gatunki tropikalne. Poszczególne gatunki ryb preferują poszczególne strefy wody w zbiorniku. Strefę powierzchniową preferują gatunki, które żerują i pływają przy powierzchni np.: proporczykowiec. Strefę środkową zazwyczaj wybierają ryby ławicowe jak np.: neon innesa, brzanka sumatrzańska lub zwinnik ogonopręgi. Strefę przydenną wybierają ryby takie jak np.: glonojad i kirysek panda. Przykładowo akwarium niskie z dużą powierzchnia dna najlepiej będzie się nadawało do hodowli gatunków preferujących dno akwarium. Wielkość akwarium ma również kolosalne znaczenie przy hodowli gatunków terytorialnych. Zbyt mały zbiornik przy hodowli gatunków terytorialnych może powodować ciągłe walki pomiędzy osobnikami o własne terytorium. Zbyt duża ilość ryb w zbyt małym akwarium to najczęstszy błąd początkujących akwarystów. Odpowiednio duży zbiornik to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw związanych z hodowlą ryb akwariowych. Pamiętajmy, że ryb akwariowych nie wpuszczamy zaraz po założeniu zbiornika. Każde akwarium wymaga pewnego czasu na „dojrzenie”.

Woda

W akwarystyce odpowiednia jakość wody odgrywa pierwszoplanową rolę. Dwoma najważniejszymi miernikami jakości wody jest pH (informuje czy woda akwariowa jest zasadowa, kwaśna czy obojętna) oraz twardość. Możemy je zmierzyć za pomocą specjalnych testów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Poszczególne ryby wymagają konkretnych parametrów pH i twardości.

Sprzęt

Odpowiedni sprzęt odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego akwarium. Poniżej postaram się przedstawić i opisać najważniejsze elementy potrzebne do założenia domowego akwarium.

Filtr – Urządzenie to oczyszcza wodę z produktów przemiany materii ryb, które zawierają amoniak oraz inne substancje trujące. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek filtrów. Najprostszy podziałem jest wyodrębnienie filtrów zewnętrznych i wewnętrznych. Wydajność filtra dostosowuje się do wielkości akwarium. Filtry możemy podzielić również na mechaniczne lub biologiczne. Większość markowych łączy funkcję oczyszczania mechanicznego z biologicznym. Produkty przemiany materii usuwamy również poprzez częściową regularną podmianę części wody. W pochłanianiu azotanów, metali i dwutlenku węgla pomagają rośliny akwariowe.

Świetlówka – Światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy u roślin akwariowych oraz umożliwia lepszą obserwację akwarium. Zazwyczaj oświetlenie akwarium powinno być włączone przez ok. 10 godzin na dobę. W żadnym wypadku światło nie może świecić prze całą dobę. Do oświetlania akwarium nie należy używać zwykłych żarówek, ponieważ wytwarzają zbyt dużą ilość energii cieplnej.

Grzałka akwariowa – Większość tropikalnych ryb do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury (ok. 25°C). Z tego powodu ogrzewanie akwarium jest niezbędne. Konkretną temperaturę możemy utrzymywać precyzyjnie za pomocą grzałki z termostatem.

Pompka akwariowa – Odpowiednia ilość tlenu odgrywa ważną rolę w zapewnieniu właściwych warunków w akwarium. Pompka wraz z rurką i kostką napowietrzającą powoduje ruch wierzchniej warstwy wody. Ruch powierzchni wody zwiększa wymianę gazową. Dzięki temu woda zawiera większą ilość tlenu i mniejszą ilość dwutlenku węgla.

Inne podstawowe elementy potrzebne do założenia akwarium:

Podłoże do akwarium, termometr, siatka do odłowu ryb, odmulacz, dekoracje, czyścik do szyb akwariowych, pokrywa do akwarium, rośliny akwariowe, testy do wody, preparaty do uzdatniania wody, pokarm dla ryb, nawóz dla roślin akwariowych, tło.

Sklep akwarystyczny

Wybierajmy sklep akwarystyczny, gdzie obsługa może nam udzielić cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu i ryb. W ostatnich czasach dużą popularność zyskują internetowe sklepy akwarystyczne, które często oferują sprzęt w dużo niższych cenach w porównaniu ze sklepami tradycyjnymi.

Zakupując ryby akwariowe szczególną uwagę należy zwrócić na kilka następujących spraw:

- Początkujący akwaryści nie powinni zakupywać gatunków rzadkich, drogich i delikatnych.

- Nie kupujemy pojedynczych egzemplarzy ryb, które preferują ławicowy tryb życia.

- Nie należy zakupywać ryb, które niedawno pojawiły się w sklepie i nie przeszły kwarantanny.

- Zanim nabędziemy konkretny gatunek ryb należy dowiedzieć się jakie wymiary osiągnie dany gatunek po osiągnięciu wieku dorosłego.

- W żadnym wypadku nie należy zakupywać ryb wyglądających na chore.

- Ryby roślinożerne mogą zjadać rośliny w zbiorniku.

- Zakupujmy dany gatunek ryb pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że posiadamy odpowiednie warunki na ich hodowlę.

- Ryby przenosimy w worku foliowym. Zanim wpuścimy ryby należy włożyć worek do akwarium, aby wyrównała się temperatura w worku i akwarium. Dzięki temu zabiegowi nie doznają szoku termicznego.

Mam nadzieję, że pomogłem osobom zakładającym akwarium i bardzo początkującym akwarystom. Zachęcam również do dodawania komentarzy, które pomogą każdemu kto chce założyć własne akwarium.

Łukasz Bułaj - użytkownik serwisu. Dziękujemy.

142 komentarzy

 1. tadziu1985:

  witam wszystkich pytanie typu ( mam 5 litrowe akwarium i trzymam w nim 3 pletwale blekitne , tyle ze one nie plywaja co mam zrobic ) moim zdaniem zanim sie kupi rybki powinno sie przeczytac w ksiazce lub na tej stronie w encyklopedi ile litrow wody przypada na dana rybke. jak zobaczylem ze ktos trzyma 50 rybek w 15 litrowym akwarium to nie jest smieszne tylko smutne. zal mi tych rybek.

 2. J.:

  Kasia, rosliny potrzebuja podloza. Jesli nie chcesz dawac zwirku czy piasku na cale to jest na to sposob taki: bierzesz troche piastku z piaskownicy (trzeba go wygotowac ze 2 razy) i bulelki po pollitrowej wodzie mineralnej; obcinasz butelki jakies 6-8cm od dolu i w piasku w butelkach sadzisz roslinki :) Ja tak robie od lat ;)i wszystko gra

 3. KASIA:

  WITAM WSZYSTKICH JA MAM AKWARIUM 60 L I MAM 2 KAMIENIE I 3 ROSLINKI BEZ PIASKU ANI ZWIRKU MOZE TAK BYC CZEKAM NA ODPOWIEC

 4. krol:

  witam,mam akwarium 26l ale po wysypaniu żwirku weszło tylko 18l wody,kupiłem 5 gupików,2 glonojady,2 kiriski,2 mieczyki i 4 podobne do pielegniczki plamistej(nie pamiętam nazwy) tylko żólta w czarne plamki a od zakonczenia brzucha i ogon czarne,czy nie mają za ciasno lub co ewentualnie mogę dokupić?

 5. krewetka:

  12litrow to ja uzywam do plukania filtra przy podmianie wody ale zeby trzymac w tym rybki???

 6. dziadzia:

  krzychu jaki tylko chcesz.Polecałbym kaskadę(aquaela fzn-2 mam i jest elegancka,trzeba tylko wyciąć trochę pokrywy)lub kubełek(drogi jest)albo wewnętrzny z droższych ale z różnymi wkładami biologicznymi np.einchema.

 7. krzychu:

  jaki filtr mogę kupić do akwa 112l.? pliss proszę o odp.

 8. Doświadczony:

  do Akwarystyk .!Ja nie wiem,ale to przesada trzymać 5 skalarów w 8 l a nawet 15 l akwa,człowieku puknij się w głowę jeden skalar potrzebuje ponad 15 l wody.Skalary muszą mieć minimum 50 cm zbiornik a nie taką "puszkę" Nie znoszę takich ludzi,ponieważ jestem zagorzałym "fanem" skalarów i nie sądzę że one tam długo pożyją,to jest katowanie zwierząt!! A pyzatym w tym twoim akwa możesz najwyżej trzymać 6 głupków i 2 kiryski i nic więcej,jak chcesz zacząć przygodę z akwarystyką to kup akwa 50l i wtedy dobieraj obsadę.

 9. Akwarystyk .!:

  Siemka mam ,7 gupików (2 samce i 5 samic) .! proszę o poradę ,bo chcę żeby mi się rozmnożyły .! Pozdrawiam :) Akwarium 12 litrów , miałem przedtem 8 l i miałem 4 molinezje ,ale były nie super i oddałem do do zoologika ,a zamiast molinezji dałem sobie ,5 skalarów ,bo super wyglądają .! Polecam porady u mnie .!:)

 10. Akwarystyk .!:

  Siemka mam ,7 gupików (2 samce i 5 samic) .! proszę o poradę ,bo chcę żeby mi się rozmnożyły .! Pozdrawiam :) Akwarium 12 litrów , miałem przedtem 8 l i miałem 4 molinezje ,ale były nie super i oddałem do do zoologika ,a zamiast molinezji dałem sobie ,5 skalarów ,bo super wyglądają .! Polecam porady u mnie .!:)

 11. Bzduryyyyy!!!!:

  10 litrów to nawet dla bojownika za mało... 5-7 neonów? Zamęczysz te ryby. Człowieku albo kup normalne akwarium albo przestań myśleć o akwarystyce!!!!

 12. Sebasp:

  rybak, jasne że źle robisz. A wsadź se na łeb baniak 10l i zobacz czy będzie wygodnie. Oddaj 30 rybek co najmniej do sklepu zoologicznego!!!

 13. woojt6:

  zamierzam mieć żółwika i parę rybek, będą żyć w zgodzie? pytam poważnie

 14. kangur:

  Rybak: 50 rybek na 10 litrow, pewnie juz nie zyja! To juz lepiej idz na ryby!

 15. .:

  rybak; na 50 neonow to potrzeba ze 150l akwa. Na 10 litrach to se mozesz gora trzymac ze 6 gupikow i moze ze 3 kiryski max. To nawet w sklepie tak rybek nie tlocza. Nawet nie ma tam dla nich tlenu. Pewnie i tak juz wiekszosc zdechla. Ludzie: czytajcie zanim wydacie kase na rybki (osowiale)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter