Zasady doboru podłoża do akwarium

Zazwyczaj podłoże sporządzamy ze żwiru, grubego piasku, kamieni i ewentualnie korzeni. Właśnie od podłoża zależą w dużym stopniu własności biologiczne i chemiczne wody. Odpowiednie pod względem chemicznym i wielkości ziaren podłoże nie powoduje wzrostu twardości wody bądź zasadowości wody, zapewnia prawidłową wegetację roślin i nie powoduje gnicia ich korzeni, utrudnia rozwój bakterii chorobotwórczych i gnilnych oraz niepożądanych gatunków glonów. Kamienie i korzenie doskonale nadają się do stworzenia z nich kryjówek dla ryb, które takich potrzebują. Ułożenie podłoża zależy od osobistych preferencji, jednakże należy unikać nienaturalnych sposobów jego ukształtowania. Najlepiej tak ułożyć podłoże, aby tworzyło lekki spad. Spad ten pomaga w zbieraniu mułu w jednym, wygodnym do czyszczenia miejscu. Przy układaniu podłoża najpierw układamy kamienie, następnie warstwę żwiru, na samym końcu kładziemy piasek. Odwrotna kolejność może spowodować osiadanie kamieni i pękniecie dna akwarium, na skutek nacisku przez ziarna piasku lub żwiru.

 Poniżej opiszę podstawowe elementy podłoża:

 Żwir i piasek

Żwir jest zdecydowanie najczęściej stosowany jako podłoże w akwarium. Żwir stanowi podłoże do ukorzeniania się roślin, jednakże nie stanowi źródła substancji nieorganicznych i nie dostarcza roślinom żadnych związków odżywczych. W handlu spotykamy żwir o różnym stopniu granulacji. Najodpowiedniejszy żwir to taki, który w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej zwarty, co poprawia warunki rozwoju roślin płytko korzeniących się. Żwir najdrobniejszy jest odpowiedni  dla rozwoju roślin. Jednak bardzo często ma ostre krawędzie i przez to nie jest odpowiedni dla niektórych ryb przydennych, ponieważ może powodować zadrapania ciała i skaleczenia wąsów. Gatunki ryb takie jak np.:  długonosy, węgorzyki i kiryski preferują podłoże złożone z drobnego żwiru. Żwir trochę grubszy ( wielkości ziarnka grochu) jest najczęściej stosowany w akwarystyce, ponieważ jego krawędzie są zaokrąglone i przez to nie kaleczą ryb akwariowych. Jeszcze grubszy żwir zazwyczaj stosuje się w akwariach dużych z dużymi rybami. Jeżeli woda powinna być zasadowa i twarda, należy sprawdzić czy żwir nie zawiera związków wapnia. Kolor i jaskrawość żwiru dostosowujemy do oświetlenia oraz gatunków hodowanych ryb i roślin akwariowych.  Ogólnie możemy założyć że najodpowiedniejszy żwir to taki, który mieści się w przedziale od 3 do 10 mm.

Drobny piasek nie jest lepszy od grubego, ponieważ utrudnia dopływ wody zawierającej składniki pokarmowe do korzeni roślin. W ekstremalnych sytuacjach może powodować proces gnilny niedotlenionych korzeni roślin. W podłożach złożonych z drobnego żwiru lub grubego piasku, należy raz na jakiś czas mieszać wierzchnią warstwę, aby nie dopuścić do wytworzenia się beztlenowych stref stanowiących ogniska gnilne materii organicznej. Możemy przyjąć że najodpowiedniejszy piasek mieści się w przedziale od 1 do 3 mm.

Kamienie i skałki

W handlu dostępne są zarówno naturalne i sztuczne o różnych rozmiarach i kształtach. Najczęściej są to łupki, granity i marmury. Nie wpływają one na właściwości chemiczne wody. Podobnie jak w przypadku żwiru unikamy skałek zawierających związki wapnia, chyba że hodowane przez nas ryby potrzebują twardej i zasadowej wody. Pamiętajmy żeby nasze kamienie nie posiadały zbyt ostrych krawędzi. Najodpowiedniejsze są kamienie o dużych i płaskich powierzchniach, ponieważ najłatwiej jest z nich stworzyć kryjówki dla ryb.

Korzenie

Pod tym pojęciem rozumiemy uniwersalny materiał do urządzania akwarium jakim jest drewno. Korzenie spełniają dwie podstawowe funkcje. Pierwsza funkcja to doskonałe właściwości dekoracyjne, natomiast drugą funkcją jest ich pożyteczna rola w akwariach zamieszkałych przez ryby i rośliny preferujące wodę o niewielkiej zawartości taniny. Bardzo często tanina zabarwia wodę, nadając jej kolor słabej herbaty.  Tanina występuje w bardzo wielu naturalnych środowiskach skąd pochodzą nasze ryby akwariowe. Drewno jest również uzupełnieniem diety niektórych gatunków ryb, takich jak np.: sumy i sumiki. Stanowi ono również bardzo dobre podłoże dla roślin takich jak np.: paproć jawajska.  W przypadku, gdy nie chcemy używać prawdziwego drewna możemy nabyć w sklepach ich sztuczne odpowiedniki z innego materiału np.: z porcelany. Do akwarium najlepiej pasują korzenie z drzew takich jak np.: dąb, olcha i wierzba. Jeżeli nie chcemy nabywać gotowych korzeni w sklepach akwarystycznych to możemy sami znaleźć i dostosować odpowiedni korzeń.  W tym przypadku przed włożeniem korzenia do akwarium musimy go odpowiednio dostosować. Przed włożeniem korzenia do akwarium usuwamy z niego korę i tak długo trzymamy w wodzie, aż nie będzie wypływał na powierzchnię. Następnie wygotowujemy je przez kilka godzin w roztworze soli kuchennej (0,5 kg/10 l wody), zwracając baczną uwagę aby całe były zalane wodą. Po wygotowaniu płuczemy korzenie bieżącą wodą.

Jako podłoża nie stosujemy:

- piasku morskiego (Jest zazwyczaj zbyt drobny i zawiera cząstki pokruszonych muszli)

- kamieni z wyraźnymi śladami związków metali.

- zbyt świeżych i niedostosowanych gałęzi i korzeni.

- różnego rodzaju ozdób, które zagłuszają naturalny charakter rzeczywistego środowiska.

150 komentarzy

  1. Mateusz:

    Witam, od niedawna choduję trzy żółwie wodno lądowe z paroma rybkami(miały być pokarmem dla żółwi ale się zaprzyjaźniły) i mam problem ze żwirkiem. Mianowicie posiadam drobny jasny żwirek ale po kilku dniach po każdym sprzątaniu akwarium żwir brązowieje i nie wiem co jest tego przyczyną. Proszę o pomoc.

  2. xd:

    Ja mam jasny piasek kwarcowy od tygodnia i zbiera się muł. Jest to dosyć widoczne i trzeba będzie częściej odmulać...

  3. Karolina:

    Z tymi pytaniami radzę wejść na forum- komentarze powinny być raczej traktowane jako narzędzie do wyrażania opinii ;)

  4. sopi:

    Jak dasz ziemie to jeszcze od jakiegos rolnika załatw sobie odchody bydla zeby od czasu do czasu rosliny nawozic.

  5. rybeczka1:

    witam,jako podloze w akwarium mam zwirek ciemny a na gorze rozsypalam jasny, bialy. niestety po jakis dwoch tygodniach pojawily mi sie okrzemki na roslinach:( czy wie ktos jak go sie pozbyc? podmieniam wode co tydzien a nawet probowalam umyc te najbardziej okrzemione roslinki ale to powraca.

  6. Arfal:

    Ja mam piasek kwarcowy i tak czytam ze może być potem sterfa gnijna jak temu zapobiec żeby się tak nie stało ??

  7. konmaz:

    Witam. Jakie podłoże nawozowe polecicie?

  8. konmaz:

    Hej. Jakie podłoże nawozowe polecilibyście do akwarium?

  9. Delfin3:

    Cd. żwirku, kupiłam, wsypałam, bez gotowania, a woda nie była mętna (żwirek mały, prawie piasek

  10. Delfin3:

    Witam! Mam małe akwarium (prostokąt, chyba najmniejszy możliwy) i 2 welonki. Jaki piasek (lub żwirek) dać? Czy może być zwykły z piaskownicy, wcześniej przygotowany, posypany żwirkiem lub kamieniami? Proszę o odpowiedź!

  11. Jarek:

    Witam. W akwarium mam gruby żwir a nawet powiedziałbym kamyczki. Chce zasadzic rośliny, czy mogę zasadzic je na takim podłożu. Są to rośliny łodygowe.

  12. Murzynisko:

    Mam kamienie z morza adriantyckiego. Moge dać kamyki ?

  13. Kinia4591:

    Ponieważ moje rośliny w akwa gniły, kupiłam żwir najdrobniejszy,wsadziłam do niego rośliny i dekoracje a potem zrobiłam wydmy z żwirku bazaltowego

  14. ♥Miśka♥:

    W moim akwarium ma trzymać neonki, pielęgniczki remireza i kiryski jakie podłoże mam zastosować, aby wszystkim gatunkom było dobrze ?

  15. ♥Miśka♥:

    W moim akwarium ma trzymać neonki, pielęgniczki remireza i kiryski jakie podłoże mam zastosować, aby wszystkim gatunkom było dobrze ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter