Zasady doboru podłoża do akwarium

Zazwyczaj podłoże sporządzamy ze żwiru, grubego piasku, kamieni i ewentualnie korzeni. Właśnie od podłoża zależą w dużym stopniu własności biologiczne i chemiczne wody. Odpowiednie pod względem chemicznym i wielkości ziaren podłoże nie powoduje wzrostu twardości wody bądź zasadowości wody, zapewnia prawidłową wegetację roślin i nie powoduje gnicia ich korzeni, utrudnia rozwój bakterii chorobotwórczych i gnilnych oraz niepożądanych gatunków glonów. Kamienie i korzenie doskonale nadają się do stworzenia z nich kryjówek dla ryb, które takich potrzebują. Ułożenie podłoża zależy od osobistych preferencji, jednakże należy unikać nienaturalnych sposobów jego ukształtowania. Najlepiej tak ułożyć podłoże, aby tworzyło lekki spad. Spad ten pomaga w zbieraniu mułu w jednym, wygodnym do czyszczenia miejscu. Przy układaniu podłoża najpierw układamy kamienie, następnie warstwę żwiru, na samym końcu kładziemy piasek. Odwrotna kolejność może spowodować osiadanie kamieni i pękniecie dna akwarium, na skutek nacisku przez ziarna piasku lub żwiru.

 Poniżej opiszę podstawowe elementy podłoża:

 Żwir i piasek

Żwir jest zdecydowanie najczęściej stosowany jako podłoże w akwarium. Żwir stanowi podłoże do ukorzeniania się roślin, jednakże nie stanowi źródła substancji nieorganicznych i nie dostarcza roślinom żadnych związków odżywczych. W handlu spotykamy żwir o różnym stopniu granulacji. Najodpowiedniejszy żwir to taki, który w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej zwarty, co poprawia warunki rozwoju roślin płytko korzeniących się. Żwir najdrobniejszy jest odpowiedni  dla rozwoju roślin. Jednak bardzo często ma ostre krawędzie i przez to nie jest odpowiedni dla niektórych ryb przydennych, ponieważ może powodować zadrapania ciała i skaleczenia wąsów. Gatunki ryb takie jak np.:  długonosy, węgorzyki i kiryski preferują podłoże złożone z drobnego żwiru. Żwir trochę grubszy ( wielkości ziarnka grochu) jest najczęściej stosowany w akwarystyce, ponieważ jego krawędzie są zaokrąglone i przez to nie kaleczą ryb akwariowych. Jeszcze grubszy żwir zazwyczaj stosuje się w akwariach dużych z dużymi rybami. Jeżeli woda powinna być zasadowa i twarda, należy sprawdzić czy żwir nie zawiera związków wapnia. Kolor i jaskrawość żwiru dostosowujemy do oświetlenia oraz gatunków hodowanych ryb i roślin akwariowych.  Ogólnie możemy założyć że najodpowiedniejszy żwir to taki, który mieści się w przedziale od 3 do 10 mm.

Drobny piasek nie jest lepszy od grubego, ponieważ utrudnia dopływ wody zawierającej składniki pokarmowe do korzeni roślin. W ekstremalnych sytuacjach może powodować proces gnilny niedotlenionych korzeni roślin. W podłożach złożonych z drobnego żwiru lub grubego piasku, należy raz na jakiś czas mieszać wierzchnią warstwę, aby nie dopuścić do wytworzenia się beztlenowych stref stanowiących ogniska gnilne materii organicznej. Możemy przyjąć że najodpowiedniejszy piasek mieści się w przedziale od 1 do 3 mm.

Kamienie i skałki

W handlu dostępne są zarówno naturalne i sztuczne o różnych rozmiarach i kształtach. Najczęściej są to łupki, granity i marmury. Nie wpływają one na właściwości chemiczne wody. Podobnie jak w przypadku żwiru unikamy skałek zawierających związki wapnia, chyba że hodowane przez nas ryby potrzebują twardej i zasadowej wody. Pamiętajmy żeby nasze kamienie nie posiadały zbyt ostrych krawędzi. Najodpowiedniejsze są kamienie o dużych i płaskich powierzchniach, ponieważ najłatwiej jest z nich stworzyć kryjówki dla ryb.

Korzenie

Pod tym pojęciem rozumiemy uniwersalny materiał do urządzania akwarium jakim jest drewno. Korzenie spełniają dwie podstawowe funkcje. Pierwsza funkcja to doskonałe właściwości dekoracyjne, natomiast drugą funkcją jest ich pożyteczna rola w akwariach zamieszkałych przez ryby i rośliny preferujące wodę o niewielkiej zawartości taniny. Bardzo często tanina zabarwia wodę, nadając jej kolor słabej herbaty.  Tanina występuje w bardzo wielu naturalnych środowiskach skąd pochodzą nasze ryby akwariowe. Drewno jest również uzupełnieniem diety niektórych gatunków ryb, takich jak np.: sumy i sumiki. Stanowi ono również bardzo dobre podłoże dla roślin takich jak np.: paproć jawajska.  W przypadku, gdy nie chcemy używać prawdziwego drewna możemy nabyć w sklepach ich sztuczne odpowiedniki z innego materiału np.: z porcelany. Do akwarium najlepiej pasują korzenie z drzew takich jak np.: dąb, olcha i wierzba. Jeżeli nie chcemy nabywać gotowych korzeni w sklepach akwarystycznych to możemy sami znaleźć i dostosować odpowiedni korzeń.  W tym przypadku przed włożeniem korzenia do akwarium musimy go odpowiednio dostosować. Przed włożeniem korzenia do akwarium usuwamy z niego korę i tak długo trzymamy w wodzie, aż nie będzie wypływał na powierzchnię. Następnie wygotowujemy je przez kilka godzin w roztworze soli kuchennej (0,5 kg/10 l wody), zwracając baczną uwagę aby całe były zalane wodą. Po wygotowaniu płuczemy korzenie bieżącą wodą.

Jako podłoża nie stosujemy:

- piasku morskiego (Jest zazwyczaj zbyt drobny i zawiera cząstki pokruszonych muszli)

- kamieni z wyraźnymi śladami związków metali.

- zbyt świeżych i niedostosowanych gałęzi i korzeni.

- różnego rodzaju ozdób, które zagłuszają naturalny charakter rzeczywistego środowiska.

150 komentarzy

  1. Łukasz:

    Niektóre gatunki preferują twardą wodę musisz poszukać.

  2. MadeRick:

    a czy w twardej wodzie mogą żyć rośliny ??

  3. prezes:

    NIE bo będziesz miał/a twardą wodę!!

  4. Isirdo:

    siemka czy moge dac do akwa muszle(w akwa mam gupiki brzanki i kiryski)

  5. Łukasz:

    Piasek kwarcowy będzie bardzo dobrym podłożem dla kirysków.

  6. ADRIAN :

    CZEŚĆ MAM PYTANIE CZY DLA KIRYSKOW JAKO PODLOZE MOZE BYC PIASEK ???

  7. FunInWard:

    hej mam pytanie, jestem początkujacym akwarysta wiec nie wiem, czy mozna do akwarium dac łupiki takie zwykłe z rzeki np? mam welonki, pawie oczka, tetry, platki itd.. ;]

  8. Łukasz:

    Pan ze sklepu miał racje. Po kamieniach wapiennych woda w akwarium robi się zasadowa czyli wzrasta jej twardość. W takiej wodzie dobrze czuja się pyszczaki. Możesz zrobić biotop jeziora Tanganika lub Malawi z Afryki. Albo pozbyć się wapieni i zamienić je na inne bez zawartości wapienia.Wody Ameryki połódniowej i Azji są zazwyczaj bardzo miękkie.

  9. rybka:

    Mam akwarium 200litrowe i mam w nim kamienie wapienne możecie mi pomóc jakie rybki mogą pływac przy tych kamieniach?W sklepie powiedzieli mi że tylko pyszczaki.

  10. prezes:

    6/7cm powinno wystarczyć, lecz daja nawet od 10 do 15cm

  11. Kto$$:

    Ile zwiru musi być w akwarium?chodzi mi o podanie w cm prosze pilne!

  12. Marcien:

    ja troszke z innej beczki:P.. Co sądzicie o ziemi ogrodowej lub torfie pod żwirek?? planuję w swoim baniaku dać coś takiego? co sądzicie?

  13. gumis:

    kwarc nierozpuszcza sie w odzie tak jak wapien wiec smialo mozesz klasc. tylko czy to napewno jest kwarc?

  14. Lilka :

    Korzenie i muszle z morza nie sa odpowiednie do akwarium slodkowodnego. Beda one wypuszczac do wody niepozadane chemikalia. Ludzie uwazajcie z dostepnym w sklepach barwionym zwirkiem. Kupilam rok temu czarny, myslalam, ze naturalnie czarny. Moje duze brzanki rekinie wciaz mieszaja w podlozu a bocje i kiryski ryja w nim jak swinki i z tego zwirku zaczela odlazic czarna farba. Nie wyglada to za dobrze. Na szczescie jest tam jeszcze piasek i pelno ciemnych kamykow wiec nie jest to az tak widoczne.

  15. pit bull:

    (do 1) użyj octu, polej kamień, jeżeli nie będzie wydzielała się piana to kamień się nadaje

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter