Zbrojnik Niebieski (Glonojad)

Zbrojnik Niebieski - Glonojad (Ancistrus temminckii/Ancistrus dolichopterus/Ancistrus multispinis). Jego naturalnym środowiskiem jest dolna oraz środkowa Amazonka. Nazwa pochodzi od niebiesko-szarej barwy, kontrastującej z białymi bądź szarymi kropkami równomiernie rozmieszczonymi na ciele. Są rybami dosyć długo żyjącymi; nawet do 10-11 lat. Często nazywany glonojadem, jeden z najbardziej rozpowszechnionych zbrojników. Dymorfizm płciowy łatwo rozpoznawalny: Samce mają kilkanaście dłuższych wąsów na pysku. Gatunek ten występuje również w odmianie albinotycznej. Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae). Pochodzienie: Ameryka Południowa, dolna i środkowa Amazonka. Długość: Zwykle 13cm, wyjątkowo do 16cm. Odżywanie: Należy podawać pokarm roślinny. Glony ntensywnie zjada tylko w młodości. Później jego dieta staje się coraz uboższa w algi. Powinno się go dokarmiać specjalnymi tabletkami bądź granulatem dla zbrojników. Lubią również ugotowane warzywa takie, jak marchewka, sparzona i brukselka. Nie powinien mieć monotonnej diety. Temperatura: Toleruje dosyć szeroki wachlarz temeratur; 23-28*C. Warunki hodowlane: Zbrojnik niebieski wymaga akwarium o minimalnej długości 80cm i litrażu 100l. Jest dość dużą rybą i podczas nocnego buszowania często wyrywa delikatniejsze rośliny. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi bo może pokaleczyć delikatny brzuch i wąsy. Dobrze czuje się na piachu. Powinien mieć zapewnione kryjówki, jak korzenie lub kokosy. Glonojad jest gatunkiem nocnym. Woda nie powinna być twarda, powinna wynosić ok.14*d, Ph: 6-8. Glonojad ten lubi silny przepływ wody, więc potrzebna jest wydajna filtracja. W akwariach poniżej 240l nie powinno się trzymać więcej niż 2 samców. Rozmnażanie: Ryba łatwa do rozmnożenia, nawet a akwarium ogólnym jest duża szansa że narybek przeżyje. Jednak dobrze jest przeprowadzić tarło w zbrojniku tarliskowym o pojemności ok. 60l. Woda powinna być tam czystsza niż w akwarium ogólnym, umieszczamy tam kryjówki - może to być kokos lub odpowiedni korzeń. Gdy samica złoży ikrę w jednej z kryjówek (może to trwać parę dni) należy ją odłowić a samca nie niepokoić. Gdy młode zaczną wypływać powinno się odłowić też samca. Warto przeprowadzać tę akcję gdy pada deszcz, gdyż ciśnienie ma dla tych ryb znaczenie.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu: "Forumowa Madzik". Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły przesyłane przez użytkowników. Za wszytkie artykuły dziękujemy.

71 komentarzy

 1. Patryk:

  Czy moge miec parke zbrojnikow niebieskich w akwarium 45l

 2. Gregoriano25:

  Zakupiłem do akwarium najpierw jednego glonojada.Na pierwszy rzut oka wygląda jak Zbrojnik niebieski, ale jakiś skundlony, bo ciemniejszy(prawie jak plecostomus). jest tak leniwy,że 75% doby spedza pod konarem. Dtrugi niedawno zakupiony ma zaś ma wzory trochę podobne do tygrysa lub zebry. Może dlatego taki szybki jak torpeda? Nawet światło mu nie przeszkadza i ciągle wcina.:_)

 3. bojownik:

  ja ma 17 rybek w 30 litrowym atwarium. 8 kirysków 1 glonojada 6 gupików 1 gupik jest w ciąży ma na imię ewa

 4. Podpis:

  Zbrojniki niebieskie są bardzo spokojnymi i tolerancyjnymi rybami. Wszelkie plotki jakoby miały zjadać inne ryby są mitami. To stworzenia roślinożerne, które nie są w stanie pożdeć innej ryby :) Dorastają do kilkunastu centymetrów więc trzymanie ich w akwa < 100 litrów odbije się w przyszłości. Moje uwielbiają plastry świeżego ogórka i mocno gotowaną marchewkę. W internecie można kupić specjalne gliniane inkubatory w których świetnie się czują i składają ikrę. Pozdrawiam wszystkich wielbicieli zbrojnikowatych

 5. Agnieszka:

  Do ania151: W kuli nie powinno się trzymać żadnych rybek. I nie wiem czy robisz sobie jaja czy na serio nie myślisz mądrze...

 6. marirybol:

  ciekawostka: czy wiecie że jeżeli np. samiec jest ciemny, a samica jasna, to małe są ciemne.

 7. twix:

  kiryski mozna trzymac z glonojadami. sam mam 1 glonojada i dwa kiryski i swietnie sie rozumieja

 8. ania151:

  hej mam kule 2 litry czy moge mieć w niej pielegnice pawiooką??

 9. bojowniczka:

  czy glonojad może byc trzymany z bojownikiem lub kiryskiem..???

 10. Szympir:

  Kupie Zbrojniki niebieskie (glonojady)Najlepiej 2 sztuki i zeby to byla parka by mogly sie rozmnazac w moim 200 litrowym akwarium.Kontakt Tel.517743453

 11. Tomek:

  Ja jestem amatorem w hodowli ryb,(czyli nakarmić raz dziennie i puścić filtr.) i mój glonojad w akwarium 60 litrów ma 17 centymetrów, a jego wiek wynosi 2-4 lata.

 12. pawciu:

  Mam takie pytanko, dlaczego moja samica zbrojnika niebieskiego atakuje samca? Samica:ok.12cm (wiek 9-10 lat) samiec:ok.8-9cm ( wiek 2-3 lata)

 13. MaryHa:

  Witajcie! Mam pytanie czym karmić jeszcze małego zbrojnika niebieskiego. Ponieważ dziś kupiłam, a babeczka w sklepie mówiła że starczą same glony.

 14. jasio94:

  CZY ZBROJNIK CZUJE SIĘ DOBRZE Z BOJOWNIKIEM?

 15. wiolka ;):

  hej . mam problem glonojad nie chce wypuścić młodych glonojadów z kryjówki są dosyć duże . Czy mam odłowić glonojada ?? PISZCIE na ; wioletka181644@wp.pl

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter