Zbrojnik Niebieski (Glonojad)

Zbrojnik Niebieski - Glonojad (Ancistrus temminckii/Ancistrus dolichopterus/Ancistrus multispinis). Jego naturalnym środowiskiem jest dolna oraz środkowa Amazonka. Nazwa pochodzi od niebiesko-szarej barwy, kontrastującej z białymi bądź szarymi kropkami równomiernie rozmieszczonymi na ciele. Są rybami dosyć długo żyjącymi; nawet do 10-11 lat. Często nazywany glonojadem, jeden z najbardziej rozpowszechnionych zbrojników. Dymorfizm płciowy łatwo rozpoznawalny: Samce mają kilkanaście dłuższych wąsów na pysku. Gatunek ten występuje również w odmianie albinotycznej. Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae). Pochodzienie: Ameryka Południowa, dolna i środkowa Amazonka. Długość: Zwykle 13cm, wyjątkowo do 16cm. Odżywanie: Należy podawać pokarm roślinny. Glony ntensywnie zjada tylko w młodości. Później jego dieta staje się coraz uboższa w algi. Powinno się go dokarmiać specjalnymi tabletkami bądź granulatem dla zbrojników. Lubią również ugotowane warzywa takie, jak marchewka, sparzona i brukselka. Nie powinien mieć monotonnej diety. Temperatura: Toleruje dosyć szeroki wachlarz temeratur; 23-28*C. Warunki hodowlane: Zbrojnik niebieski wymaga akwarium o minimalnej długości 80cm i litrażu 100l. Jest dość dużą rybą i podczas nocnego buszowania często wyrywa delikatniejsze rośliny. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi bo może pokaleczyć delikatny brzuch i wąsy. Dobrze czuje się na piachu. Powinien mieć zapewnione kryjówki, jak korzenie lub kokosy. Glonojad jest gatunkiem nocnym. Woda nie powinna być twarda, powinna wynosić ok.14*d, Ph: 6-8. Glonojad ten lubi silny przepływ wody, więc potrzebna jest wydajna filtracja. W akwariach poniżej 240l nie powinno się trzymać więcej niż 2 samców. Rozmnażanie: Ryba łatwa do rozmnożenia, nawet a akwarium ogólnym jest duża szansa że narybek przeżyje. Jednak dobrze jest przeprowadzić tarło w zbrojniku tarliskowym o pojemności ok. 60l. Woda powinna być tam czystsza niż w akwarium ogólnym, umieszczamy tam kryjówki - może to być kokos lub odpowiedni korzeń. Gdy samica złoży ikrę w jednej z kryjówek (może to trwać parę dni) należy ją odłowić a samca nie niepokoić. Gdy młode zaczną wypływać powinno się odłowić też samca. Warto przeprowadzać tę akcję gdy pada deszcz, gdyż ciśnienie ma dla tych ryb znaczenie.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu: "Forumowa Madzik". Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły przesyłane przez użytkowników. Za wszytkie artykuły dziękujemy.

71 komentarzy

 1. z bojownik pl.:

  ludzie ! zbrojnik min 100 l wody !

 2. kawus:

  Fajna rybka ten glonojad, wszystko jest ok dopóki do akwarrium nie wkradą się Nicienie. Murowane ze jest po glonojadach. Podobnie gdy moje rybki zachorowały na Rybią Ospę - Glonojad jest słaby i raczej tego nie przeyje.... niestety

 3. assasin:

  mam akwa 65l kupiłem 2 zbrojniki niebieskie około 2 cm teraz mają 17cm oddaje jednego cioci ma akwa 200l i dokupuje na chwile samice może tarło bedzie:D

 4. Monia:

  Witam. Mój Glonojad ma ponad siedem lat i długości ma spokojnie ponad 20 cm:) Mogę przysłać zdjęcie. Drugi jest nieco mniejszy. Czy to wyjątek, że jest taki duży i stary?

 5. Xenn:

  kondziu a wiesz czemu taki mały jest ? zbrojnik potrzebuje min 80cm długie akwa a taka 60 ma z 60 cm ...

 6. kondziu:

  ja mam takiego samego glonojada w 60l akwarium kupiłem go rok temu i ma dopiero jakieś 8-9cm

 7. Pytający i proszący o szybką odpowiedź:

  Witajcie. Ile tych zbrojników można by trzymać w 150l wody?

 8. GLONOJAD:

  ja mam 3 glonojady w 60l akwarium profilowanym.dwa mają tak 1,5cm a jeden ze 4cm.zauważyłem że moje glonojady nie zjadają TETRA WAFER MIX tylko welonki to zżerają.a znowu glonojady polubiły TETRA RUBIN.nie wiem czy mam karmić dalej welonki TETRA WAFEREM MIX i glonojady TETRA RUBINEM.POMOCY!!!!!

 9. gosc:

  ja powiem tak mam akwarium 54 l nie karmie ich jakimis tabletkami mam dwoch jeden samica drugi nie wiem za maly i jak na nie patrze to sei dobrze czuja mialem kiedys w tym akwarium glonojada 28cm i zdech dopiero ze starosci wiec nie wazne akwarium ale te 50 l to jest minium i nie trzeba miec 100l jak tu pisza

 10. MAŁO doswiadczony 13-latek:

  Czy mogę w 200litrach trzymać:2 barwniaki czerwonobrzuche,12-15 neonów innesa,4 gurami moza.,4otosy i 2zbrojniki niebieskie.

 11. ktoś:

  Posiadałem kiedyś w 40litrowym akwarium parkę zbroiników niebieskich żyły razem z 6 brzankami sumatrzańskimi i 2 różowymi (po rozmnożeniu 3)kilkoma mieczkami i neonami.Odchowałem w tym akwarium (ogólnym)aż7 brzdąców był to mój mały sukces.Niestety w grzałce zepsuł się termostat iwszystkie ryby sięugotowały(noc).

 12. MICHALEKKI:

  witam !!!! w tym momencie mam około 80 małolatków i następna ikrę i nic specjalnie nie robię tylko co tydzień czyszczę filtr z deszczownią.I raz na 1,5mc mam nowy miot a ikra w zamku wygląda superowo.

 13. hodowca 1 glonojada:

  czy to możliwe, zeby samica zbrojnika żółtego zniosła ikrę bez samca w akwarium? czy może to oznaka jakiejs choroby? to bylo tak: przez jakis czas zbrojnik byl apatyczny(samica) i przestal jesz glony pózniej rankiem zaczeły mu wychodzic jakies żółte kule (średnica 2mm) bylo ich ponad 10 i glonojad zostal wyrzucony gdyż wyglądało na to ,że cierpiał. czego była to noznaka?proszę o odp. pozdrawiam

 14. Arek:

  ja mam 1 glonka (7cm) to chyba samiec lubi przesiadywać na kamieniu i się zgodzę z tym że one prawie wcale nie jedzą glonów dlatego daje mojemu tabletki z alg co 2 dni (po tych tabletkach nie ma śladu gdy glonuś się dorwie do nich) i je też pokarm granulkowany nie zgadzam się z tymi którzy mówią że w 20l ich glonek czuje się dobrze, ja mam 75l i się zastanawiam czy to nie za mało ale jeśli zapewnić tej rybce naprawdę dobre warunki , glonojad naprawdę cieszy oko

 15. Adrian:

  IWONA a przezytaj jeszcze raz opis rybki to zoabcyzsz dlaczego ci zdychaja. minim 100litrów a ty masz polowe mniejsze.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter