Prętnik pręgowany

Opis

Prętnik pręgowany - Colisa fasciata. Jest spokojnym gatunkiem, który buduje gniazdo z piany z roślinach pływających. Ze względu na szeroki obszar występowania w naturze istnieje wiele barwnych odmian różniących się kształtem ciała bądź wielkości głowy. Jest rybą łowioną na obszarach naturalnego występowania celach konsumpcyjnych i sprzedaje się suszoną lub surową.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w wodach Półwyspu Indyjskiego, prócz części południowej i południowo-zachodniej, natknięto się również na ten gatunek w północnej Birmie.

Długość

Odnotowano okazy dorastające do 12-13 cm, ale zazwyczaj są mniejsze.

Odżywianie

Zjada każdy pokarm, zarówno żywy i suchy.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 24-28ºC.

Warunki hodowlane

Najlepiej się czuje w akwarium z gęstą roślinnością. Nie powinno się stosować przyspieszających przepływ wody, ponieważ ryby Labiryntowate lubią spokojną wodę. Woda powinna być dobrej jakości, niezbyt twarda i bez skrajnych odczynów pH. Poza okresem godowym samce są tolerancyjne dla innych gatunków, ale lepiej trzymać w akwarium jednego samca, ponieważ są one wrogo nastawione wobec siebie.

Rozmnażanie

Buduje gniazda z pęcherzyków powietrza między pływającą roślinnością. Lżejsza od wody jest ikra uwalniana partiami pod gniazdem. Samiec opiekuje się ikrą oraz wyklutym narybkiem.

8 komentarzy

 1. Natka:

  ja mam akwa 250 l a w nim: 2pielęgnica ramireza, 4 kiryski, 2mieczyki, 2 neonki, 2 bocje wspaniałe, żabę, 4danio, 2żałobniczki, 4molinezje,mułojad i ile mogę mieć jeszcze prętników pręgowanych o ile wogóle mogę je mieć z moimi rybami. Aha i mam jeszcze 1gupika ! ; - )

 2. aq:

  Pierwsza rzecz : neony to ryby stande : powinno siętrzymać conajmniej 5 . Druga rzecz :na takie akwarium to o wiele za dużo ryb.Brzanki wymagają conajmniej 100 l akwarium . Ja w swoim 72 nie mam takiej dużej obsady jak ty w swoim 30 .

 3. Agata:

  Mądry Amator: gratuluje istnej rybnej zupy;/ Na 30 litrów masz ich o wiele za dużo. A dodatkowo neonki to ryby z mocno rozwiniętym instynktem stadnym. Poczytaj sobie trochę o rybach zanim je kupisz, bo teraz je tylko męczysz, sadysto;/

 4. MeRcIa:

  Co do "mądry amator" Ja mam akwa 80l. i starczy mi ono tylko na połowę tego co wymieniłeś ;> A co do neonków to nawet jeden może sobie pływać, po prostu pewniej się czują w stadzie po 5-10 rybek ;D

 5. FireSoul:

  Nie prawda Black Fish! Ja mam od 8 miesięcy tylko 2 neonki, są nawet ładnie wybarwione.

 6. Black Fish:

  Dokup 2 neonki bo Ci zdechną.

 7. kamil12:

  ja tam do takich ryb nie mam zaufania naispokoiniejszy jest karłowaty

 8. mądry amator:

  może być bo nie wiem 30l: 2 bojowniki-samiec i samica 6 brzanek 2 neonki 2 żałobniczki/tetry

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter