Promienniczka

Opis

Promienniczka – Telmatherina ladigesi. Ta lśniąca, niebieskawozielona rybka jest typowym przykładem ryby wtórnie słodkowodnej, której przodkowie rozwinęli się w morzu. Samce charakteryzują się fantazyjnie wydłużonymi promieniami drugiej płetwy grzbietowej oraz płetwy odbytowej. Delikatne piękno tych połyskliwych ryb podkreśla przestronne, wystawione na działanie porannego słońca akwarium z ciemnym dnem i rzadko posadzonymi grupkami roślin. promienniczka chowana jest zawsze w większych stadkach. Obecność innych gatunków jest raczej niekorzystna.

Rodzina

Tęczowate.

Pochodzenie

Zamieszkuje kamieniste potoki górskie wijące się wśród tropikalnych zarośli Celebesu- dzisiejsza wyspa Sulawesi w Indonezji.

Długość

Dorasta do około 8 cm.

Odżywianie

Zjada chętnie pokarm drobny żywy pływający w toni wodnej. Chwytają także z powierzchni wody muszki owocowe i inne drobne owady. Je również płatki i inny, dobrej jakości pokarm suszony.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 22-25 C.

Warunki hodowlane

Pochodzenie promienniczki sprawia, że w niewoli musi być trzymana w bardzo specyficznym środowisku – słodkiej, półprzezroczystej, twardej (11 dGH i 2 dCH) wodzie o pH 8,5. Odpowiednie warunki stwarza jej dodanie soli kuchennej w ilości 1 łyżeczki na 10 litrów wody oraz filtrowanie wody przez tłuczony wapień.

Rozmnażanie

Do tarła przygotowuje się serie dobrze oświetlonych zbiorników o pojemności około 50 litrów. Grupkę ryb, składającą się z 3 samic i 1 samca, co dziesięć dni przenosi się do kolejnego zbiornika w serii. Żółtawe jaja składane są w gęstych kępach roślin. tarło trwa prawie nieustannie z małymi tylko przerwami. Rozwój jaj trwa około 10 dni. Idealnym pokarmem dla młodych są larwy solowca. Nawet najlepiej karmione promienniczki rosną bardzo wolno.

5 komentarzy

 1. Joxton:

  Temu kolesiowi akwariumtopasja chodzi zapewne o zbiornik 150l, ale jeżeli to co pisze to prawda, to zgadzam się z revenantem w 100%.

 2. revenant:

  Nie, nie wsadzaj tam krewetek rozpedz sie i bardzo mocno przywal glowa w sciane. Jak masz akie podejscie do akwarystyki.

 3. Faggo:

  akwariumtopasja mam nadzieje że to był żart jeśli nie to oddaj wszystko i wsadź tam krewetki albo ślimaki

 4. akwariumtopasja:

  e ona moze zyc w 15l razem z 4 samczami mieczykow i 12 samicami

 5. krysti:):

  piękna rybcia chciałbym ją tak strasznie mieć!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter