Proporczykowiec z Kap Lopez

Opis

Proporczykowiec z Kap Lopez – Aphyosemion australe. Ciało ma zielonożółte lub brunatne z nieregularnie rozrzuconymi czerwonymi plamkami. Samiec ma wydłużone płetwy, ozdobione pasami białym, czarnym i brązowym. W dużym akwarium dekoracyjnym są stosunkowo mało widoczne. Samce ciągle prezentują samicom swoje piękne ubarwienie. Gatunek ten żyje do około 3 lat. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Karpieńcowate.

Pochodzenie

Żyje w małych, bardzo płytkich wodach stojących i wolno płynących strumieniach Afryki równikowej.

Długość

Ryba ta osiąga wielkość około 6 cm długości.

Odżywianie

Naturalnym pożywieniem proporczykowca są larwy i poczwarki komarów. W niewoli ta ryba chętnie zjada wszelki pokarm żywy, ale i suszony pokarm odpowiedniej jakości.

Temperatura

Preferuje temperatury od 21 do 25 C. Są wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury.

Warunki hodowlane

Zbiornik powinien być przykryty szklaną pokrywą, ponieważ te ryby często skaczą. Wymaga akwarium gęsto zarośniętego roślinami o miękkich listkach, napełnionego do poziomu około 20 cm. Zbiornik może być zaopatrzony w rośliny pływające, nie powinien być zbyt jaskrawo oświetlony. Dekoracje i podłoże mogą być ciemne. Woda powinna być bardzo miękka z niewielką zawartością garbników o pH około 7. Generalnie jakość wody powinna być dobra. W akwarium powinien następować łagodny ruch wody. Może być hodowany tylko w towarzystwie małych, łagodnych gatunków o zbliżonych wymaganiach środowiskowych. Źle dobrani towarzysze mogą poobgryzać zwisające końcówki płetw proporczykowca.

Rozmnażanie

Jest zadaniem średnio trudnym. Pamiętajmy, że proporczykowce trą się tylko w pewnych okresach. Na tydzień przed tarłem samce należy oddzielić od samców i obficie karmić. Akwarium o pojemności ok. 15-10 litrów z ochronną siatką na dnie napełniamy wodą o temperaturze 24 C, pH 6,5-7 i twardości węglanowej 2 dCh. Umieszczamy jednego samca i 3-4 samice. Ryby te bardzo chętnie przystępują do tarła już po kilku minutach od wpuszczenia do zbiornika. Nie należy pozwolić rybom trzeć się dłużej niż tydzień. Wylęg następuje po 2 tygodniach. Siatkę ochronną można wyjąc po wykluciu się ostatniej larwy. Młode karmimy larwami solowca, nieco później siekanymi rurecznikami. Kiedy będą miały 2 cm, należy je przenieść do obszernego zbiornika i stopniowo obniżać temperaturę do 20 C. po trzech miesiącach są gotowe do rozrodu. W trakcie wychowania młodych należy raz w tygodniu wymienić około 30% wody na świeżą.

26 komentarzy

  1. monisia:

    kupiłam parke proporczykowca i po 1 dobie podczas karmienia nagle zdechł nie wiem jaka może być tego przyczyna jeżeli ktoś miał podobną sytuacje dawajcie komentarze

  2. SOWA81:

    Kupiłem je 2 dni temu i właśnie zaczęły tarło :)

  3. szosa:

    na tych zdjęciach jest brzydki odpowiednio karmiony staje sie ognistopomarańczowy(żywe dafnie, larwy komara itp.)

  4. Kaja:

    Nie nadają się do trzymania razem z gupikami. Obgryzają ogony i są bardzo zadziorne

  5. piter:

    Od razu kiedy je wrzuciłem do akwa odbyły tarło.Czekam aż mi się urodzą.

  6. Tommy Kościan:

    U mnie się rozmnożyły,udało mi się uratować 1 samca i 4 samice.. Piękne sztuki :)

  7. grzechu:

    ryby sa piekne i zchecia bym je kupil ale niewiem czy reszta mojej obsady by donicz pasowala obsada akwa 240 RIO 8 brzanek-2albinosy-2sumatrzanskie-4mszyste. sa one przeciwienstwem wszystkich opisow poniewaz nieatakuja nikogo. 3 molinezie czarne 3 molinezie biale 12 czerwonoglowcow 5 kiryskow 2 glonojady 2 ramirezy 7 glopikow 3 zmienniki

  8. piter:

    musze takie miec

  9. piter:

    muszę takie mieć!

  10. delTORO:

    O ile mnie wzrok nie myli patrząc na swój baniak a także czytając arty w necie to p.kap lopez ma tarło ciągłe

  11. brt 82:

    bardzo chetnie bym kupil gdyby byly w sklepie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter