Psychoza strachu

Opis

Jeżeli w akwarium hodowana jest niewielka liczba ryb, a wśród nich jest dominujący osobnik to bardzo często ryby dotyka psychoza strachu. Do objawów ciągłego przestraszenia ryb należy pływanie na boku tuż pod powierzchnią wody lub pozostawanie w bezruchu w rogu akwarium oraz ryby przestają pobierać pokarm. Może się to skończyć śmiercią głodową ryb. Można temu zapobiegać zwiększając obsadę ryb w akwarium, wtedy agresywność jednego osobnika nie jest już taka groźna dla większej ilości ryb. Przy hodowli bardzo agresywnych ryb, np. czerwienicy taki zabieg nie wystarcza i należy umieścić w akwarium przedmioty i rośliny, które będą stanowiły kryjówki dla ryb. W okresie rozrodu dobrane w pary ryby należy trzymać w osobnych akwariach, gdyż mogą atakować pozostałe pary.

Bibliografia:
J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych.
J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne.
Hans Frey, Akwarium słodkowodne.
Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

14 komentarzy

 1. janek103:

  Witam ja mam pielęgnice do wczoraj pływały normalnie a od wczoraj coś się stało i się chowają po kątach tak jak by się czegoś bały jak pod chodziłem do zbiornika to podpływały wszystkie a teraz nie chowają się

 2. WELONKA2000:

  Ja dokupiłam sobie 5 welonek, teraz mam ich 6 te co dokupiłam czują się świetnie,bo pływały w jednym akwa, a ta, którą miałam cały czas siedzi w ukryci i nic nie je. POMÓŻCIE!!!!

 3. Denomino:

  do Majesia: Masz 11 ryb w 25L akwa? męczysz ryby, wiesz? przez brak miejsca skarłowacieją:/

 4. Yap:

  Ratunku! Mam w akwa kosiarę, jest na bank prawdziwa, ale goni welony. Welony są dwie. Jedna, Pakuś, nie boi się Kosiary tak bardzo,ale druga, Kapturek, jest przez kosiarę bardzo goniona i gryziona. Kapturek ciągle siedzi w kącie i mało je. Czy to może być to?

 5. rejt:

  Ja tak miałem z bojownikiem tylko ryby poprostu się do niego nie zbliżały (A to dlatego tak było bo bojownik był z KUBKA)

 6. Magda:

  Mam pytanie. Wcześniej miałam 25 litrowe aqua, ale było ciut pęknięte. Z obawy o mojego bojka wymieniłam je na nowe- ten sam litraż. Jest śliczne, temperatura odpowiednia 26.0C, filtr, pompka, odpowiednie oświetlenie. Roślinki sadziłam 2 tygodnie przed wpuszczeniem rybki aby aqua dojrzało. Wpuściłam więc bojka, jest już w nim ponad tydzień i nic nie je. W starym aqua było ok, a teraz klapa. Boję się o niego, co mu może dolegać?

 7. i'm:

  od czerwienicy gorszy jest pewnie cierniczek!

 8. Michal:

  JA mam takie pytanie co robic z guramim 2 plamistym .Gania moje Żałobniczki i jesć nie mogą co zrobić PROSZE O JAKIES PORADY

 9. kangur:

  Kiedys wsciekly labeo wykonczyl mi (zagonil na smierc) 3 dorosle brzanki sumatrzanskie

 10. Michal:

  Mi gurami zdominiowal akwa I musiałem go oddać i u mojego kupla zeżarły go brzanki

 11. Majesia:

  A ja to już nie wiem co jest mojej rybce:( Mam małe akwarium 25l. i dużo rybek <11> i moja pani "mieczykowa" ciągle siedzi w rogu akwarium i nie jest już tak pomarańczowa jak była:( na grzbiecie robi jej się czarny osad <łuski czarnieją czy coś>. co to jest? i jak to leczyć? pomóżcie.

 12. Ola:

  prawda! Miałam dwie malutkie neonki i mase większych rybek typu gupiki i molinezje. Neonki trzymały się z boku i nie jadły, jedna straciła kolor a jak przeczytałam o tej psychozie strachu to kupiłam jeszcze dwie i natychmiast apetyt wrócił i rumieńców nabrały.

 13. tolek:

  czerwienica??co to za ryba??nie udalo mi sie jej znalezc

 14. Amber:

  Moja rybka takie miala i wyzdrowiala bo dominujaca zdechla

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter