Pyszczak złocisty

Opis

Pyszczak złocisty – Melanochromis auratus. Jest jedną z pierwszych pielęgnic afrykańskich, która zyskała popularność wśród hobbystów. Jego cechą charakterystyczną jest równe ubarwienie na całym obszarze występowania. Nie są polecane początkującym akwarystom, ponieważ powszechnie uważane są agresywne. Czasami samice wybarwiają się do podobnie do samców. Nie wpływa to jednak w jakikolwiek sposób na ich płodność.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Południowo-zachodnia część jeziora Malawi w Afryce.

Długość

Samce zazwyczaj osiągają około 9-10 cm długości, a samice nieco mniej.

Odżywianie

Żywy się wszelkimi pokarmami, ale wskazane jest podawanie pokarmów na bazie roślinnej. Szczególnie polecane są pokarmy takie jak np.: larwy oczlika, dafnii, solowca oraz pokarmy suche pod postacią płatków lub granulatów z dużą zawartością spiruliny.

Temperatura

Temperatura z zakresu 23-27 C

Warunki hodowlane

Akwarium powinno obfitować w liczne kryjówki skalne, klify, jaskinie. Taka dekoracja umożliwi samicy skryć się przed zbyt natarczywymi zalotami samca oraz pozwoli na naturalniejsze zachowywanie się tych ryb. Nie należy hodować tego gatunku w zbiornikach mniejszych niż 220 litrów. Woda powinna być alkaliczna lub obojętna, średnio twarda. Powinna przypominać taką jaka jest w jeziorze Malawi. Należy zapewnić dobrą filtrację. W celach rozrodczych w zbiornikach utrzymuje się grupę składającą się z kilku samic i jednego samca, ponieważ są one agresywne wobec siebie. Nie powinniśmy wprowadzać do zbiornika 2 samców, ponieważ będą walczyły o dominację. Lepszym wyjściem jest hodowla jednego lub trzech samców.

Rozmnażanie

Samiec przygotowując się do godów zmienia swoje ubarwienie, a jego ciemny pas i brzuch stają się czarne jak smoła. Jego zaloty bardzo często przybierają agresywną formę. Do tarła dojdzie jeśli jego miejsce i samiec spełnią wymagania samicy. Samiec odbywa tarło z kilkoma samicami na raz w jaskiniach. Samice inkubują 20-30 ziaren ikry. Odławiamy ją na parę dni przed końcem inkubacji. Trwa ona zazwyczaj około 3 tygodnie. Nie może ona przebywać poza zbiornikiem ogólnym zbyt długo, ponieważ po powrocie mogą nastąpić różne komplikacje. Instynkt macierzyński u tego gatunku pyszczaków szybko zanika. Po krótkim czasie samica może stać się względem młodych niebezpieczna.

46 komentarzy

  1. pamela:

    spoko rybki moje też latają po akwarium

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter