Razbora Galaxy – (niebiański danio perłowy)

Opis

Razbora Galaxy- Celestichthys margaritatus - Danio margaritatus , Microrasbora sp. Galaxy. Jest dosyć niewielkim gatunkiem z bardzo interesującym wzorem na ciele. W sprzedaży potocznie nazywana jest niebiańskim perłowym danio. W wyniku intensywnego odłowu gatunek był bliski wyginięcia. Jego ciało jest niebieskie z perłowymi, różowymi albo złoto opalizującymi owalnymi plamami. Płetwy odbytowa i grzbietowa są zaokrąglone, zaś płetwa ogonowa trochę rozwidlona. Dojrzałe samce posiadają czerwony brzuch oraz jego kolory stają bardziej wyraziste. Ponadto u samców kolor niebieskawy, upstrzony białymi plamkami, rozciąga się na przednią część brzucha po obu stronach ciała. U samic ta część jest kremowa lub biała. Jest gatunkiem ruchliwym, poruszającym się zazwyczaj skokami.

Rodzina

Karpiowate Cyprinidae.

Pochodzenie

Płytkie zbiorniki w podmokłych rejonach na północny wschód od jeziora Inle w północnym Myanmarze, powyżej 1000 metrów nad poziomem morza.

Długość

2,5 cm.

Odżywianie

Z chęcią spożywają pokarmy takie jak: rureczniki, oczliki, żywą artemię oraz pokarmy suche.

Temperatura

22-24 C. W czasie tarła 25-26 C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem stosunkowo mało wymagającym odnośnie parametrów chemiczno-fizycznych wody. Woda powinna być przejrzysta, średnio twarda o pH 7,0-7,5. Polecana jest hodowla w zbiorniku jednogatunkowym w większej grupie. Najładniej wyglądają na tle bogatej roślinności. W zbiorniku wielogatunkowym mogą zostać potraktowane za pokarm przez dużo większe ryby.

Rozmnażanie

Podawanie żywego pokarmu stymuluje razbory galaxy do tarła. Podmiana 50-60% wody również powinna zachęcić do rozrodu. Dno zbiornika tarliskowego warto zaopatrzyć w kępkę mchu jawajskiego. Samice są gotowe do tarła jeśli oblegają miejsce potencjalnego tarła, płetwy wprawiają w drżenie i mocno napinają, a ich ciało staje się delikatnie wygięte. Z jednego tarła uzyskujemy zazwyczaj około 25-35 ziarenek ikry. Dorosłe odławiamy, ponieważ ikra może zostać wyjedzona. Młode wylęgają się po około 4 dniach. Zbiornik tarliskowy powinien być intensywnie natleniany oraz dobrze jak jest zaopatrzony w filtr UV. Aby zapobiec pleśnieniu ikry do wody można dodać akryflawinę. Po około czterech dobach młode zaczynają pływać. Karmimy je drobnym planktonem z czasem przechodząc na większy pokarm. Po około 60 dniach młode zaczynają przypominać osobniki dorosłe.

79 komentarzy

 1. Miras:

  [B]I like galaxy[/B], to co widziałeś to było Danio malabarski – Danio aequipinnatus a nie razborę galaxy, mam u siebie już od roku i nie mają więcej jak 2-2,5cm, jak szukałem po sklepach razborek też na początku myślałem, że to ta sama rybka.

 2. erykzz:

  Gniezno 8zł/sztuka. Było 20 i wszystkie kupiłem :D

 3. I like galaxy.:

  Nie mogę się niestety zgodzić, że ta ryba ma tylko 2,5 cm. Dzisiaj w sklepie zoologicznym widziałem galaxy, która miała co najmniej 4 cm albo więcej. Nie przejmujcie się, że mała - bo ryba, która ma tyle centymetrów, wcale nie jest aż tak mała.

 4. MUFCfan:

  do Miron: Nie sądzę. Mogłyby być atakowane przez większe ryby, takie jak platki. Pozatym, 6 to za mało - kup tak z 10-15 jak ci zależy, ale nie sądze, bo dałeś już tyle wariantów swojego akwarium, że to tak jakby każdy twój komentarz piasła inna osoba. Szukam w okolicach Poznania razbora galaxy, ale możliwie tanio( - 10 zeta). Pozdro dla wszystkich, którzy mają te rybki.

 5. Akwarysta 200 litrów.:

  20 sztuk to moim zdaniem optymalna ilość na te b. małe rybki. W mojej dwusetce jest im z neonami, kardynałkami, ramirezami i endlerami dobrze. Mam ich tylko 12 bo tyle w sklepie było, więc są mało zauważalne. Teraz mają tak od 1,5 do (tylko jedna taka) 2 cm, ale urosną. W najbliższym czasie kupie jeszcze 8 ryb z tego pięknego gatunku.

 6. Aj:

  Giełda akwarystyczna Kraków-Balicka po 4zł.

 7. Damian:

  gdzie mozna dostac takie rybki na mokotowie?

 8. madison:

  w Nowym Targu są po 12-15zł

 9. andrzej:

  Kupiłem w świdnicy 10szt po 5,50 trzymam w akwarium 180L razem z neonem czerwonym ,modrook gertrudy,tęczanka wernera,zwinnik blehera oraz trzema kirysami akwarium mam średnio zarośnięte bardzo ładnie ze sobą żyją i rosną nadspodziwanie ładnie natomiast nie wiem który samczyk a która samiczka.

 10. Mich4el:

  w Bydgoszczy w galerii pomorskiej w Aligatorze po 8 zł sztuka, narazie plywa 6 i fajnie wygladaja:)

 11. Miron:

  Kurczę drogie są jak na takie liliputy. Chcę kupić tak z osiem i je rozmnażać! Czy komuś udało się rozmnożyć te rybki?

 12. Aga:

  W Gdańsku kupione w Madisonie, w Folwarku zwierzęcym. Szybko się wybarwiły i wszystko do wczoraj było pięknie. Jedna zaczęła dziwnie pływać, jakby skakała...objawy pasują mi do przeziębienia błędnika...ratuję ją, ale nie wiem co z tego wyjdzie:(

 13. Thor:

  W Toruniu a Afrze na Gałczyńskiego po 15 zł .

 14. Miras:

  Ja najbliżej znalazłem w Katowicach 15zł/szt.

 15. Miron:

  Interesujące rybki. Czy można je trzymać(6) z platkami(6) i zagrzebkami(12) w 120 l ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter