Razbora Galaxy – (niebiański danio perłowy)

Opis

Razbora Galaxy- Celestichthys margaritatus - Danio margaritatus , Microrasbora sp. Galaxy. Jest dosyć niewielkim gatunkiem z bardzo interesującym wzorem na ciele. W sprzedaży potocznie nazywana jest niebiańskim perłowym danio. W wyniku intensywnego odłowu gatunek był bliski wyginięcia. Jego ciało jest niebieskie z perłowymi, różowymi albo złoto opalizującymi owalnymi plamami. Płetwy odbytowa i grzbietowa są zaokrąglone, zaś płetwa ogonowa trochę rozwidlona. Dojrzałe samce posiadają czerwony brzuch oraz jego kolory stają bardziej wyraziste. Ponadto u samców kolor niebieskawy, upstrzony białymi plamkami, rozciąga się na przednią część brzucha po obu stronach ciała. U samic ta część jest kremowa lub biała. Jest gatunkiem ruchliwym, poruszającym się zazwyczaj skokami.

Rodzina

Karpiowate Cyprinidae.

Pochodzenie

Płytkie zbiorniki w podmokłych rejonach na północny wschód od jeziora Inle w północnym Myanmarze, powyżej 1000 metrów nad poziomem morza.

Długość

2,5 cm.

Odżywianie

Z chęcią spożywają pokarmy takie jak: rureczniki, oczliki, żywą artemię oraz pokarmy suche.

Temperatura

22-24 C. W czasie tarła 25-26 C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem stosunkowo mało wymagającym odnośnie parametrów chemiczno-fizycznych wody. Woda powinna być przejrzysta, średnio twarda o pH 7,0-7,5. Polecana jest hodowla w zbiorniku jednogatunkowym w większej grupie. Najładniej wyglądają na tle bogatej roślinności. W zbiorniku wielogatunkowym mogą zostać potraktowane za pokarm przez dużo większe ryby.

Rozmnażanie

Podawanie żywego pokarmu stymuluje razbory galaxy do tarła. Podmiana 50-60% wody również powinna zachęcić do rozrodu. Dno zbiornika tarliskowego warto zaopatrzyć w kępkę mchu jawajskiego. Samice są gotowe do tarła jeśli oblegają miejsce potencjalnego tarła, płetwy wprawiają w drżenie i mocno napinają, a ich ciało staje się delikatnie wygięte. Z jednego tarła uzyskujemy zazwyczaj około 25-35 ziarenek ikry. Dorosłe odławiamy, ponieważ ikra może zostać wyjedzona. Młode wylęgają się po około 4 dniach. Zbiornik tarliskowy powinien być intensywnie natleniany oraz dobrze jak jest zaopatrzony w filtr UV. Aby zapobiec pleśnieniu ikry do wody można dodać akryflawinę. Po około czterech dobach młode zaczynają pływać. Karmimy je drobnym planktonem z czasem przechodząc na większy pokarm. Po około 60 dniach młode zaczynają przypominać osobniki dorosłe.

79 komentarzy

 1. Panbudzik:

  Czy mozna je gdzie w Toruniu dostac??

 2. fredzio:

  tak kocur tylko rybki i rośliny na podwawelskim wszystkie pochodzą z giełdy na balickiej...

 3. kocur:

  krakow giełda zoologiczna w szkole , bron boze kupowac ryby z gieldy w krk w na balicach ryby tam maja same chorubska

 4. Abi:

  Gdzie w rzeszowie można kupić te rybki???

 5. kuba:

  gdzie mozna ja kupic w okolicach poznania?

 6. malina:

  we Wroclawiu prawie zawsze galaxy mozna nabyc w sklepie zoologicznym PSIA KOSC przy ul. krasinskiego w cenie 6 , 7 zl.

 7. tasia:

  a w katowicach po ile są

 8. Matrecki:

  Gdzie w Krakowie można kupić w takiej cenie?

 9. kocur:

  w krakowie po 3 , 5 zł

 10. oki :

  ryba jest tanio dostępna w niedziele na giełdzie akwarystycznej we Wrocławiu ... koło dworca Świebodzkiego...

 11. edo2323:

  w lublinie chodzą po 19zł

 12. xxx:

  W Rzeszowie można kupić za 6/7zł więc nie jest tragicznie, fajna rybka, płochliwa trochę.

 13. slodki:

  no tak ale niech ktoś mi powie jak odróżnić samca od samicy mam 10 w 300l i jeszcze chce z 10 dokupić acha ja kupiłem po 4 zl łódź giełda akwa

 14. AF:

  We Wrocławiu dostępne w sklepach sieciowych (12-15 zł za sztukę - łaskawcy mogą dać 3-5% rabatu). Na piątkowej giełdzie w Centrum Hurtu nie bywają, handlarze niechętnie biorą, bo - jak twierdzą - nie sprzedaje się... W małych, fachowych sklepach raczej na zamówienie (i to zazwyczaj jak właściciel sam jeździ np. do Łodzi) - polecam sklep przy ul. Brucknera (pawilon handlowy Meble Polonia).

 15. janektarabula@amorki.pl:

  Gdzie we Wrocławiu można kupić galaxy w przestępnej cenie??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter