Razbora Galaxy – (niebiański danio perłowy)

Opis

Razbora Galaxy- Celestichthys margaritatus - Danio margaritatus , Microrasbora sp. Galaxy. Jest dosyć niewielkim gatunkiem z bardzo interesującym wzorem na ciele. W sprzedaży potocznie nazywana jest niebiańskim perłowym danio. W wyniku intensywnego odłowu gatunek był bliski wyginięcia. Jego ciało jest niebieskie z perłowymi, różowymi albo złoto opalizującymi owalnymi plamami. Płetwy odbytowa i grzbietowa są zaokrąglone, zaś płetwa ogonowa trochę rozwidlona. Dojrzałe samce posiadają czerwony brzuch oraz jego kolory stają bardziej wyraziste. Ponadto u samców kolor niebieskawy, upstrzony białymi plamkami, rozciąga się na przednią część brzucha po obu stronach ciała. U samic ta część jest kremowa lub biała. Jest gatunkiem ruchliwym, poruszającym się zazwyczaj skokami.

Rodzina

Karpiowate Cyprinidae.

Pochodzenie

Płytkie zbiorniki w podmokłych rejonach na północny wschód od jeziora Inle w północnym Myanmarze, powyżej 1000 metrów nad poziomem morza.

Długość

2,5 cm.

Odżywianie

Z chęcią spożywają pokarmy takie jak: rureczniki, oczliki, żywą artemię oraz pokarmy suche.

Temperatura

22-24 C. W czasie tarła 25-26 C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem stosunkowo mało wymagającym odnośnie parametrów chemiczno-fizycznych wody. Woda powinna być przejrzysta, średnio twarda o pH 7,0-7,5. Polecana jest hodowla w zbiorniku jednogatunkowym w większej grupie. Najładniej wyglądają na tle bogatej roślinności. W zbiorniku wielogatunkowym mogą zostać potraktowane za pokarm przez dużo większe ryby.

Rozmnażanie

Podawanie żywego pokarmu stymuluje razbory galaxy do tarła. Podmiana 50-60% wody również powinna zachęcić do rozrodu. Dno zbiornika tarliskowego warto zaopatrzyć w kępkę mchu jawajskiego. Samice są gotowe do tarła jeśli oblegają miejsce potencjalnego tarła, płetwy wprawiają w drżenie i mocno napinają, a ich ciało staje się delikatnie wygięte. Z jednego tarła uzyskujemy zazwyczaj około 25-35 ziarenek ikry. Dorosłe odławiamy, ponieważ ikra może zostać wyjedzona. Młode wylęgają się po około 4 dniach. Zbiornik tarliskowy powinien być intensywnie natleniany oraz dobrze jak jest zaopatrzony w filtr UV. Aby zapobiec pleśnieniu ikry do wody można dodać akryflawinę. Po około czterech dobach młode zaczynają pływać. Karmimy je drobnym planktonem z czasem przechodząc na większy pokarm. Po około 60 dniach młode zaczynają przypominać osobniki dorosłe.

79 komentarzy

 1. nati:

  ja widzialam i kupuję po 1zł00gr w kalwarii zebrzydowskiej

 2. galax:

  2 Razbory Galaxy mogą być w akwarium 25l z innymi rybkami

 3. Tomek:

  Witam, mam pytanie, głównie w których partiach wody przebywa ta rybka?

 4. 876:

  We wrocku widziałem takie za 1,50 sztuka.

 5. Mario:

  Piękne rybki! Jakiś czas temu kupiłem 6 szt. od hodowcy, a 4 dokupiłem w sklepie. Mam więc stadko z różnych hodowli. Rybki są zdrowe, ruchliwe, pięknie wybarwione i już się rozmnażają! Starajcie się kupować min. z 2 źródeł, dzięki temu przyszła populacja będzie mocniejsza i zdrowsza.

 6. anna.n:

  Kraków w ZooNatura po 12zł, a od znajomego sprzedawcy po 7zł

 7. Michał:

  Mogą być w 30l

 8. akwarysta:

  Myślę że w 30 l to tylko krewetkarium

 9. kat.:

  myslalam o tych rybkach, ale mam stosunkowo male akwa. bo tylko 30l. i brak mozliwosci na wieksze. czy moge miec kilka sztuk w takim mamlym akwarium? jesli tak to ile? czy moga mieszkac razem z krewetkami? Amano? Red Chery?

 10. akwarysta:

  A ja kupiłem po 8 zł i proponuję szukać ,ponieważ markowe zoologi typu kakadu to ździercy tam kosztują 15 zł.A tak szczerze to kakadu to bardzo drogi sklep i obsługa to przede wszystkim sprzedawcy a nie znawcy.Niema jak to dobry sklepik z fachowcem i wyposażenie takiego sklepiku jest identyczne jak w dużych zoologach tylko ceny są przyzwoite

 11. akwarysta:

  Teraz już wiem nawet w hurcie nie kosztują 4 zł zamówiłem w zoologu po 10 zł za szt. i za tydzień będą.

 12. ja:

  w gdansku widzialem od 8 do 14zl w sklepach

 13. akwarysta:

  U nas tzn gdzie?jak to nie tajemnica.

 14. Olinek:

  u nas 1 sztuka ok 4zł

 15. akwarysta:

  Słyszałem o tej rybie ale nie widziałem w sprzedaży.Ile kosztuj sztuk?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter