Razbora klinowa

Opis

  Razbora klinowa (Rasbora heteromorpha) została  sprowadzona do Europy w 1907 roku. Od razu zwróciła na siebie uwagę wszystkich miłośników ryb akwariowych. Powszechne zainteresowanie trwa nią do dziś. Powszechnie uważana jest za idealnego mieszkańca akwarium, a jej pielęgnacja przynosi wiele radości. Razbora jest rybą ławicową, dlatego też należy utrzymać ją w stadzie, lub w grupie minimum sześciu osobników. Jest rybą zdecydowanie łagodną. Jej ciało jest zbliżone do rombu i silnie bocznie spłaszczone. Szczególną uwagę zwraca czarno błękitny klin w tylniej części ciała, któremu zawdzięcza swą nazwę. Płetwy piersiowe są bezbarwne, a u pozostałych przednie promienie są różowawe, podobnie jak zewnętrzne promienie płetwy ogonowej. Tonacja ciała uzależniona zależy od miejsca pochodzenia. Te z Malezji są bardziej są bardziej brązowe, natomiast pochodzące z Sumatry bardziej czerwonawe. W warunkach naturalnych zamieszkuje wody ,,czarne”, czyli miękkie, lekko kwaśne, z domieszką garbników, ciepłe. Powierzchnia wody jest zacieniona ścianą otaczającej ją dżungli, dno pokryte rozkładającymi się roślinami, gałęziami i pniami zwalonych drzew na przemian z gęstymi kępami roślin wodnych.  W naturalnych warunkach bytuje wespół z rybami z rodziny Luciocephalidae. Wiedza ta pozwoli na urządzenie odpowiedniego akwarium. Niewielu akwarystów potrafi zapewnić najlepsze warunki hodowlane razborze klinowej. Światło w zbiorniku powinno być lekko przytłumione, można uzyskać taki efekt sadząc rośliny, najlepiej pochodzące z jej naturalnego środowiska, np. kryptokoryn, który płoży się na powierzchni wody i tworzy półcień.  U samców przedni dolny wierzchołek czarnego klina sięga do środkowej linii brzucha. Samice mają pełniejsze ciało, a klin jest regularnego kształtu. Istnieje również odmiana błękitna razbory klinowej, jednakże nie jest ona tak atrakcyjna jak forma dzika. Zamieszkuje strefę środkową i powierzchniową w akwarium.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Południowa Azja, Sumatra, Singapur, Tajlandia, Malezja.

Długość

4 cm.

Odżywianie

Toleruje większość pokarmów, ale może nie zjadać żywego, opadłego na dno pożywienia.

Temperatura

23-28 C, zalecana 27 C w zbiornikach tarliskowych.

Warunki hodowlane

Razbora klinowa prezentuje się najlepiej w ławicy w lekko przytłumionym świetle. Woda powinna być uboga w wapno, dojrzała, lecz odpowiedniej jakości, jednocześnie miękka i lekko kwaśna o odczynie w granicach 6-6,5. Podłożem powinna być mieszanina torfu i piasku. Większość akwarystów chciałaby od razu wpuścić ryby do swojego zbiornika. Zanim jednak to zrobimy, upewnijmy się czy na pewno warunki w naszym akwarium ustabilizowały się. Regularna podmiana wody jest konieczna dla ich zdrowia. Nie powinna towarzyszyć dużo większym rybom, nawet jeśli nie polują na nią.

Rozmnażanie

Nie jest łatwe rozmnażanie razbory, aby to się powiodło woda w powinna być stara, bardzo miękka i płytka , około 15 centymetrów, a miejsce gdzie stoi akwarium powinno być nasłonecznione. Przed tarłem, około 10-14 dni samce oddziela się od samic, należy je wtedy obficie karmić. Szczególnie chętnie jedzą czerwone larwy ochotek. Te warunki nie gwarantują sukcesu. Akwarium tarliskowe nie musi być duże, wystarczy o objętości 20 litrów. Akwarium to przed zagospodarowanie musi być wyparzone gorącą wodą oraz osłonięte przed silnym światłem. Samiec po zalotach próbuje się zbliżyć do samicy. Pływa nad nią w pozycji pionowej dotykając pyszczkiem głowy partnerki. Samica składa ikrę na spodzie szerokich liści. W tym czasie samiec wygina się w łuk wokół samicy i drżąc zapładnia ikrę. W czasie jednego tarła samica składa do 200 sztuk ziaren ikry, najczęściej jednak nieco mniej. Młode rybki wykluwają się po około jednym dniu. Wychów narybku żywionego drobnym zooplanktonem (pył) oraz larwami solowca nie sprawia kłopotów. Podstawowym warunkiem wzrostu narybku jest jest systematyczna częściowa wymiana wody w akwarium tarliskowym na zwykłą wodociągową.

98 komentarzy

 1. Pawcio:

  mam akwarium 53l i chcę w nim mieć razbory klinowe i neony innesa, jakie jeszcze inne rybki podobnych rozmiarów byście polecili do tych dwóch gatunków? pomijając kardynałki i danio pręgowane. prosze o pomoc, mogą też być rybki które przebywają w strefie przypowierzchniowej.

 2. uuukas:

  w 40l te 6-7 szt. myślę, że spokojnie możecie mieć.

 3. fajdam:

  Podłączam się do pytania.Ile można trzymać w 40l akwarium? ;p

 4. duduś:

  Ile tych ryb (minimalnie) można trzymać w akwarium 40l

 5. doma:

  miałam 2 rozbory w akwarium 30lit z innymi rybami. jedna mi zdechła po jednym dniu a druga normalnie pływa. czemu tamta mi zdechła?

 6. DvD:

  Do szymon03:z danio można ,a z mieczykami i brzankami bym nioe radził bo obgryzją płetwy razborom (szczególnie brzanki)Chciałbym się spytać jaki to gatunek brzanki

 7. Szymon03:

  Mam w akwarium:(ok. 3cm) 4 Dania Malabarskie są jak dla mnie spokojne. Pływały razem z mieczykami i brzankami i nie goniły się. Czy mogą być razem z Razborami ??

 8. Krzysiek:

  do Julka: tak ale lepiej wybrać 6 razbor albo 6 gupików,raczej 12 ryb (minimum bo to ryby stadne) nie zmieści się w takim zbiorniczku. Lecz żeby akwarium ładnie wyglądało i ryby czuły się w nim przyzwoicie możesz wziąść kępki mchu (jawajskiego obojętnie) ze dwie łupki kokosowe i dwa małe otoczaki. Dobrze będzie wyglądało to razem z krewetkami polecam krewetki ''yellow'' lub cardina sp. ''hummel''. Można też dac 6 mniejszych microrasbor galaxy (niebiańskie danio perłowe) osiągają 2,5 cm i zadziwiają nie jednego akwarystę swoim niepowtarzalnym urokiem. Jeżeli chcesz się jeszcze czegoś dowiedzieć (jestem chodowcą galaxy) mój nr gg15673672

 9. Paula:

  Dzisiaj kupiłam 10. Jestem bardzo zadowolona! NIe kłócą się z innymi rybami i chyba najlepiej się zaaklimatyzowały. Bardzo łatwe w hodowli.

 10. mazowsze:

  ludziska mam oko 300 razbor oddam 100 za jednego jesiotra,moje akwarium to niecka 3000l. akwarysci do 400l to dreczyciele rybek. dodał: prawda (2010-03-01 19:58:03) Ciekawe czy twoje oświetlenie w tym 3tyś litrowym akwarium jest wystarczające. mini mun 3tyś wat?

 11. Julka:

  czy w akwarium 30l można trzymać razbory klinowe z kilkoma gupikami?

 12. Roar:

  Oj, ludzie przesadzaja to w jedna i w druga. mam 112l a w nim 15 razbor klinowyc (Tarło) gurami, otosy zmienniaki i RC. sa piekne ruchliwe i zdrowe. Źle im?

 13. kroz:

  ile chcesz tych jesiotrów? mam kilkanaście kilkucentymetrowych, na razie to narybek (j. ostronosy)ale szybko rosną, chetnie zamienie na razbory (albo sprzedam)...jestem z torunia jakby co

 14. pytajnik:

  do prawda: Gdybym trzymał w akwarium 240l, 15 gupików, to byłbym według ciebie potworem?

 15. prawda:

  ludziska mam oko 300 razbor oddam 100 za jednego jesiotra,moje akwarium to niecka 3000l. akwarysci do 400l to dreczyciele rybek.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter