Razbora klinowa

Opis

  Razbora klinowa (Rasbora heteromorpha) została  sprowadzona do Europy w 1907 roku. Od razu zwróciła na siebie uwagę wszystkich miłośników ryb akwariowych. Powszechne zainteresowanie trwa nią do dziś. Powszechnie uważana jest za idealnego mieszkańca akwarium, a jej pielęgnacja przynosi wiele radości. Razbora jest rybą ławicową, dlatego też należy utrzymać ją w stadzie, lub w grupie minimum sześciu osobników. Jest rybą zdecydowanie łagodną. Jej ciało jest zbliżone do rombu i silnie bocznie spłaszczone. Szczególną uwagę zwraca czarno błękitny klin w tylniej części ciała, któremu zawdzięcza swą nazwę. Płetwy piersiowe są bezbarwne, a u pozostałych przednie promienie są różowawe, podobnie jak zewnętrzne promienie płetwy ogonowej. Tonacja ciała uzależniona zależy od miejsca pochodzenia. Te z Malezji są bardziej są bardziej brązowe, natomiast pochodzące z Sumatry bardziej czerwonawe. W warunkach naturalnych zamieszkuje wody ,,czarne”, czyli miękkie, lekko kwaśne, z domieszką garbników, ciepłe. Powierzchnia wody jest zacieniona ścianą otaczającej ją dżungli, dno pokryte rozkładającymi się roślinami, gałęziami i pniami zwalonych drzew na przemian z gęstymi kępami roślin wodnych.  W naturalnych warunkach bytuje wespół z rybami z rodziny Luciocephalidae. Wiedza ta pozwoli na urządzenie odpowiedniego akwarium. Niewielu akwarystów potrafi zapewnić najlepsze warunki hodowlane razborze klinowej. Światło w zbiorniku powinno być lekko przytłumione, można uzyskać taki efekt sadząc rośliny, najlepiej pochodzące z jej naturalnego środowiska, np. kryptokoryn, który płoży się na powierzchni wody i tworzy półcień.  U samców przedni dolny wierzchołek czarnego klina sięga do środkowej linii brzucha. Samice mają pełniejsze ciało, a klin jest regularnego kształtu. Istnieje również odmiana błękitna razbory klinowej, jednakże nie jest ona tak atrakcyjna jak forma dzika. Zamieszkuje strefę środkową i powierzchniową w akwarium.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Południowa Azja, Sumatra, Singapur, Tajlandia, Malezja.

Długość

4 cm.

Odżywianie

Toleruje większość pokarmów, ale może nie zjadać żywego, opadłego na dno pożywienia.

Temperatura

23-28 C, zalecana 27 C w zbiornikach tarliskowych.

Warunki hodowlane

Razbora klinowa prezentuje się najlepiej w ławicy w lekko przytłumionym świetle. Woda powinna być uboga w wapno, dojrzała, lecz odpowiedniej jakości, jednocześnie miękka i lekko kwaśna o odczynie w granicach 6-6,5. Podłożem powinna być mieszanina torfu i piasku. Większość akwarystów chciałaby od razu wpuścić ryby do swojego zbiornika. Zanim jednak to zrobimy, upewnijmy się czy na pewno warunki w naszym akwarium ustabilizowały się. Regularna podmiana wody jest konieczna dla ich zdrowia. Nie powinna towarzyszyć dużo większym rybom, nawet jeśli nie polują na nią.

Rozmnażanie

Nie jest łatwe rozmnażanie razbory, aby to się powiodło woda w powinna być stara, bardzo miękka i płytka , około 15 centymetrów, a miejsce gdzie stoi akwarium powinno być nasłonecznione. Przed tarłem, około 10-14 dni samce oddziela się od samic, należy je wtedy obficie karmić. Szczególnie chętnie jedzą czerwone larwy ochotek. Te warunki nie gwarantują sukcesu. Akwarium tarliskowe nie musi być duże, wystarczy o objętości 20 litrów. Akwarium to przed zagospodarowanie musi być wyparzone gorącą wodą oraz osłonięte przed silnym światłem. Samiec po zalotach próbuje się zbliżyć do samicy. Pływa nad nią w pozycji pionowej dotykając pyszczkiem głowy partnerki. Samica składa ikrę na spodzie szerokich liści. W tym czasie samiec wygina się w łuk wokół samicy i drżąc zapładnia ikrę. W czasie jednego tarła samica składa do 200 sztuk ziaren ikry, najczęściej jednak nieco mniej. Młode rybki wykluwają się po około jednym dniu. Wychów narybku żywionego drobnym zooplanktonem (pył) oraz larwami solowca nie sprawia kłopotów. Podstawowym warunkiem wzrostu narybku jest jest systematyczna częściowa wymiana wody w akwarium tarliskowym na zwykłą wodociągową.

98 komentarzy

 1. Łukasz:

  Rozbory się nie kocą tylko składają ikrę.

 2. Apsik:

  A mi się rozmnożyły. Narazie 40 jajek. Może się coś wylęgnie. (warunki akwariowe)

 3. Lol@:

  A moja razborka chyba mi sie okoci!

 4. Daro:

  ja mam 9 skalarów i około 20 razbor jeden skalar czasem pogoni razbory ale każda jak ucieka to płynie w inną strone i skalar przestaje je gonić więc możesz je kupić

 5. wojtek96:

  ja mam zamiar kupić sobie tak około15 sztuk tylko nie wiem czy mogę moja obsada to 4x skalar 4x kirysek panda 2x glonojad hypostsmus multiradiatus i ponad 10 krewetek red cherry czy mogę mieć jeszcze razbory

 6. gilera50s:

  KAMIL89; może warto pomyśleć o zakupie jakiś pływających roślin do zaciemnienia akwarium

 7. Damiaanek:

  Ja mam: 10x razbora klinowa 1x gupik 2x kirysek pstry 1x kirysek albinos w 54l. I naprawdę polecam tą rybkę każdemu, jest super, przez moje akwarium pszeszły już: 2 skalary 6 neonów innesa 6 neonów czerwonych 5 welonek różne gatunki krewetek i teraz jedyne co bym zmienił w tej aktualnej obsadzie to oddał gupika i dokupił 5 razborek, ale narazie zostanie tak jak jest:)

 8. kamil89:

  witam! nie dawno kupilem razbory klinowe i neony innesa. czytalem ze nie lubia ostrego swiatla. staram sie jakos zaciemnic akwa ale przeciez zupelnie nie moge je tego pozbawic. zauwazylem ze razbory aktywne sa tylko gdy swiatlo jest wylaczone. a poza tym wydaje mi sie ze ten czarny klin na ich ciele zrobil sie jasniejszy. niewiem co z tym swiatlem. z neonami jest lepiej

 9. czaja123:

  Czy skalar ich nie pożre, poniewaz sie boje dlatego, iz zjadly mi juz 2 neonki inessa.Odp

 10. Pawlo:

  Mam w akwarium m.in. 10 razborek, 4 kiryski i 3 piskorki. Wrzuciłem im ostatnio trochę mrożonego wodzienia z nadzieję ze zwłaszcza piskorki sobie podjedzą. Tymczasem pokarm nie miał szans opaść na dno bo razborki go zeżarły niemal w całości w kilka minut. Jadły i jadły a brzuchy im tylko rosły. Normalnie sie zastanawiałem kiedy pękną. Czy to normalne że one się tak napychają? Czy mogę im dawać takie porcje czy lepiej karmić w nocy kiedy razborki śpią zeby mi kurka wodna nie pękły z tego obżarstwa :)

 11. Szosa:

  Do Kangur. Bocje nie zawsze chorują pierwsze. miałem dwie epidemie i bocje nigdy nie zachorowały. Ryby się nie drapią bo nie mają czym. One sie OCIRAJĄ o inne rzeczy, a i to nie zawsze. Poza tym przyznaję Ci rację.

 12. Mateusz :

  mam co najmniej 20szt ale jak uchowały mi się małe to nie mogę ich zliczyć akwarium ma 560 litrów i jestem z niego zadowolony one chyba też

 13. gibbiceps:

  do justyna: tak, mogą być w tym akwarium razbory. a tak nawiasem mówiąc nie ma głupików, są gupiki

 14. justyna:

  mam akwarium 60 l i mam w nim 8 neonkow inessa, 2 glupiki, 4 danio lampracie i glonoja. zastanawiam się czy mogłambym do nich dokupic razbory?

 15. colla333:

  Ja mam 8x razbora klinowa 2x kirysek pstry 1+1 i 1x kirysek albinos w 54l bardzo fajne te razborki, zastanawiam się co do nich dokupić

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter