Razbora klinowa

Opis

  Razbora klinowa (Rasbora heteromorpha) została  sprowadzona do Europy w 1907 roku. Od razu zwróciła na siebie uwagę wszystkich miłośników ryb akwariowych. Powszechne zainteresowanie trwa nią do dziś. Powszechnie uważana jest za idealnego mieszkańca akwarium, a jej pielęgnacja przynosi wiele radości. Razbora jest rybą ławicową, dlatego też należy utrzymać ją w stadzie, lub w grupie minimum sześciu osobników. Jest rybą zdecydowanie łagodną. Jej ciało jest zbliżone do rombu i silnie bocznie spłaszczone. Szczególną uwagę zwraca czarno błękitny klin w tylniej części ciała, któremu zawdzięcza swą nazwę. Płetwy piersiowe są bezbarwne, a u pozostałych przednie promienie są różowawe, podobnie jak zewnętrzne promienie płetwy ogonowej. Tonacja ciała uzależniona zależy od miejsca pochodzenia. Te z Malezji są bardziej są bardziej brązowe, natomiast pochodzące z Sumatry bardziej czerwonawe. W warunkach naturalnych zamieszkuje wody ,,czarne”, czyli miękkie, lekko kwaśne, z domieszką garbników, ciepłe. Powierzchnia wody jest zacieniona ścianą otaczającej ją dżungli, dno pokryte rozkładającymi się roślinami, gałęziami i pniami zwalonych drzew na przemian z gęstymi kępami roślin wodnych.  W naturalnych warunkach bytuje wespół z rybami z rodziny Luciocephalidae. Wiedza ta pozwoli na urządzenie odpowiedniego akwarium. Niewielu akwarystów potrafi zapewnić najlepsze warunki hodowlane razborze klinowej. Światło w zbiorniku powinno być lekko przytłumione, można uzyskać taki efekt sadząc rośliny, najlepiej pochodzące z jej naturalnego środowiska, np. kryptokoryn, który płoży się na powierzchni wody i tworzy półcień.  U samców przedni dolny wierzchołek czarnego klina sięga do środkowej linii brzucha. Samice mają pełniejsze ciało, a klin jest regularnego kształtu. Istnieje również odmiana błękitna razbory klinowej, jednakże nie jest ona tak atrakcyjna jak forma dzika. Zamieszkuje strefę środkową i powierzchniową w akwarium.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Południowa Azja, Sumatra, Singapur, Tajlandia, Malezja.

Długość

4 cm.

Odżywianie

Toleruje większość pokarmów, ale może nie zjadać żywego, opadłego na dno pożywienia.

Temperatura

23-28 C, zalecana 27 C w zbiornikach tarliskowych.

Warunki hodowlane

Razbora klinowa prezentuje się najlepiej w ławicy w lekko przytłumionym świetle. Woda powinna być uboga w wapno, dojrzała, lecz odpowiedniej jakości, jednocześnie miękka i lekko kwaśna o odczynie w granicach 6-6,5. Podłożem powinna być mieszanina torfu i piasku. Większość akwarystów chciałaby od razu wpuścić ryby do swojego zbiornika. Zanim jednak to zrobimy, upewnijmy się czy na pewno warunki w naszym akwarium ustabilizowały się. Regularna podmiana wody jest konieczna dla ich zdrowia. Nie powinna towarzyszyć dużo większym rybom, nawet jeśli nie polują na nią.

Rozmnażanie

Nie jest łatwe rozmnażanie razbory, aby to się powiodło woda w powinna być stara, bardzo miękka i płytka , około 15 centymetrów, a miejsce gdzie stoi akwarium powinno być nasłonecznione. Przed tarłem, około 10-14 dni samce oddziela się od samic, należy je wtedy obficie karmić. Szczególnie chętnie jedzą czerwone larwy ochotek. Te warunki nie gwarantują sukcesu. Akwarium tarliskowe nie musi być duże, wystarczy o objętości 20 litrów. Akwarium to przed zagospodarowanie musi być wyparzone gorącą wodą oraz osłonięte przed silnym światłem. Samiec po zalotach próbuje się zbliżyć do samicy. Pływa nad nią w pozycji pionowej dotykając pyszczkiem głowy partnerki. Samica składa ikrę na spodzie szerokich liści. W tym czasie samiec wygina się w łuk wokół samicy i drżąc zapładnia ikrę. W czasie jednego tarła samica składa do 200 sztuk ziaren ikry, najczęściej jednak nieco mniej. Młode rybki wykluwają się po około jednym dniu. Wychów narybku żywionego drobnym zooplanktonem (pył) oraz larwami solowca nie sprawia kłopotów. Podstawowym warunkiem wzrostu narybku jest jest systematyczna częściowa wymiana wody w akwarium tarliskowym na zwykłą wodociągową.

98 komentarzy

 1. kejsi:

  Hej mam pytanko jak wygląda ikra rozbory i neonków:)

 2. KONIAR Olcia:

  ja mam dwa razbory dopiero dzisiaj je kupiłam niewiem jak je rozróżnic?pomocy błagam kogoś!!!!!!!!!!!!!

 3. Urban:

  Czesc ! MAM PYTANIE DOTYCZACE RAZBORY . POSIADAM CZTERY RAZBORY TRZY Z NICH PLYWAJA W STADZIE ALE JEDNA CHOWA SIE CALY CZAS ZA ROSLINAMI .( ZAUWAZYLEM ZE DOSC MOCNO PRZYTYLA) CO TO MOZE OZNACZAC ? PROSZE O SZYBKA ODPOWIEDZ

 4. sylwia:

  razbory są bardzo wrażliwe!mależy uważać!bo moga zapaść na óżnego rodzaju choroby;/

 5. jarek:

  Ja mam 8szt i udało mi się je rozmnożyć, zupełnie bez starań!!! Akwarium mieszane 130l i dużo roślin. Fajna rybka - POLECAM

 6. Michał:

  Rybka ta jest stadna lecz nie trudna w hodowli . Lubi środek i górne części akwarium.

 7. Battle:

  Mam 4 piękne czerwone razbory, mają wielki apetyt, myśle ze są szczęśliwe, gonią się od czasu do czasu. Jednak 3 razbory od samego początku mają bardzo duże brzuchy, jednak jak już wspomniałem nie wykazują jakieś szczególnej choroby. Jeśli ktoś ma jakaś sugestie na ten temat to prosze pisac.

 8. łukasz:

  Ja mam 3 rozbory i 2 są w ciąży i co mam dalej robić

 9. rafał:

  Maik.... Razbory nie moga być w ciazy .... to sa ikrowe ryby

 10. maik:

  ja mam 3 rozbory klinowe jedną mam w ciąży

 11. Pit:

  Jak wam padją być może już przy zakupie było z nim coś nie tak:( Nie wszystkie rybki mozna razem trzymać - lubia różne warunki a niektóre mogą byc poprostu agresywne wobec sibie. Niestety dobre "źródło" zakupu to podstawa (niektóre sklepy to pomyłka - nim kupicie ryby pooglądajcie w jakich warunkach żyją czy nie ma tam jakiś martwych osobników - czasem przy odławianiu rybkę można też poprostu uszkodzić). Ja nie stwarzam im jakiś szczególnych warunków i objadaja nawet bojownika z którym je trzymam ale mają przestrzeń do pływania:)!

 12. psi:

  Zapomniałem dodać. W akwarium mam jeszcze molinezje, mieczyki, kosiarki, frukatusy, krewetki i gubika. Im nic nie jest. Tylko razbory padają. Czy możliwe że kupiłem je już chore. Kupowałem je jakies 2 tyg temu. Proszę o pomoc

 13. psi:

  witam. Proszę o pomoc. 2 Tygodnie temu zarybiłem akwarium rozborami i już kilka mi padło. Znajdowałem je na ogół przy filtrze, pozbawione koloru z jakimś jasnym nalotem. Teraz widzę, że inne też mają już taki nalot i dziwnie się zachowują. Pływają powoli, nie do końca trzymają pion i jakby wyblakły. Jeśli ktoś wie o co chodzi proszę o szybką odpowiedź. Może uda mi się coś zaradzić. Pozdrawiam GG 1572888

 14. Kacper:

  Ta rybka padła po kilku godzinach...

 15. Kacper:

  Kupiłem dzisiaj 6 razbor. Po około godzinie od wpuszczenia jedna z nich zaczęła bardzo dziwnie pływac. Zachowuje się tak jakby miala złamany kręgosłup, albo coś z mózgiem. Podczas podróży było wszystko w porządku. kiedy wpuściłem je do akwarium też. Proszę o pomoc. Na razie ją odizolowałem od reszty ryb do mniejszego akwarium.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter