Razbora szklista

Opis

Razbora szklista – Rasbora trilineata. Jest spokojną, chociaż dosyć ruchliwą rybą stadną. Mimo dość tendencyjnego ubarwienia razbora szklista wyróżnia się żółto-czarnym rysunkiem płetwy. Jest oliwkowo przeźroczysta, ze srebrnym brzuchem i czarnym paskiem w środku tylniej połowy ciała, który zaczyna się od cienkiej linii tuż za głową. Imponującym widokiem jest większa grupa trzymana w miękkiej i lekko kwaśnej wodzie, która sprawia, że stają się one bardzo ruchliwe. Wzór na ogonie traci wiele blasku, gdy te warunki nie są zapewnione. Razbory szkliste odpoczywają w środkowej części akwarium ustawiając się w jednym kierunku w centymetrowej odległości jedna za drugą. Ten gatunek wyróżnia częste nożycowe drganie płetwy ogonowej. Występuje również podobny gatunek: razbora ogonoplama (Rasbora caudimaculata), który pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Większość czasu przebywa od środkowej do powierzchniowej warstwy wody.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Rzeki, jeziora i strumienie zachodniej Malezji, Borneo i Sumatry

Długość

Zwykle są mniejsze niż 14 centymetrów.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów, szczególnie żywy pływający po powierzchni wody. Podawany pokarm powinien być możliwie urozmaicony.

Temperatura

22- 26 C

Warunki hodowlane

Akwarium musi być przykryte, ponieważ zdarzają się wyskoki z niego. Jest to dość ruchliwy gatunek ławicowy, który wymaga wolnej przestrzeni do pływania, z kępkami roślin. Nie może być hodowana z większymi rybami, które mogą ją stresować. Woda w akwarium powinna być kwaśna i miękka, mimo że toleruje pewne odstępstwa. Pamiętajmy o regularnej wymianie wody. Bardzo lubią akwaria ze stałym prądem, żeby móc pływać pod prąd. W zmiennych i nieodpowiednich warunkach jest bardzo podatna na ospę rybią.

Rozmnażanie

Jest jednym z trudniejszych odmian razbory do rozmnażania. Rzadko, aczkolwiek adnotowano udane próby uzyskuje się w płytkiej i ciepłej wodzie, gęsto obsadzoną roślinnością z ciemnym podłożem. Trze się w toni; jaja są rozrzucane pomiędzy liśćmi. Należy zapewnić wtedy wodę miękką i nieco kwaśną. Rybek możemy się spodziewać po około jednym dniu.

3 komentarzy

  1. neosek:

    przepiękna rybka, lubię na nią patrzeć, dość płochliwa,

  2. krysti:):

    do easyjacek(gurami złociste nie nadaje się do takiego małego akwa! no bo rosną takie jak ręka dorosłego!!!

  3. easyjacek:

    witam! czy moge ta razborke wrzucic do 54l akwa razem z gurami i bojownikiem?(no i oczywiscie czy gurami zlociste sie nadaje do tak malego zbiornika) dziex za odp.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter