Skorupiaki ( Crustacea)

Opis

Ustronogi (Stomatopoda )

Są ciekawymi mieszkańcami naszych akwariów. Posiadają 5 par odnóży chwytnych a druga para szczękonóży jest uzbrojona w kolec za pomocą, którego zostają zabijane ofiary. Należą do drapieżników, które zamieszkują w naturalnych warunkach skalne szczeliny i jaskinie raf koralowych. Małe osobniki mogą trafić do naszego akwarium razem z żywymi skałkami oraz w ciele gąbek. Ciągle obserwują otoczenie za pomocą gałek ocznych umieszczonych na specjalnych słupkach. Powinniśmy uważać na okazy duże, które posiadają masywny kolec. Podobno zdarzały się sytuacje kiedy te okazy przebijały 5 mm szybę akwarium.

Duże okazy powinno się hodować w akwariach gatunkowych. Przy takim sposobie hodowli nie poniesiemy wysokich nakładów, ponieważ wystarczy prosta grzałka oraz pompka, można umieścić odpieniacz białek, ale jeśli tego nie zrobimy to wystarczą częściowe wymiany wody. Nie należy hodować ustonogów z krewetkami i innymi dużymi skorupiakami, ponieważ padną one ofiarą tych żarłocznych drapieżników. Do wspólnej hodowli z ustonogami nadają się jedynie małe gatunki, które dostały się do akwarium razem z żywymi skałkami.

Ustonogi nie stwarzają większych problemów z karmieniem, ponieważ są zwierzętami wszystkożernymi. Kawałki pożywienia musza być jedynie odpowiednio duże by ustonogi mogły je chwycić.

Krewetki (Natantia)

Są bardzo atrakcyjnymi zwierzętami, które często zamieszkują morskie akwaria. Dorastają do około 10 cm i prowadzą nocny tryb życia. Do cech charakterystycznych krewetek symbiotycznych jest biało-czerwony pasek biegnący przez środek ciała. Jest charakterystyczny dla krewetek-czyszcicieli, który jest symbolem dla mieszkańców akwarium, że mogą skorzystać z usług sanitarnych. Poruszając białymi czułkami zapraszają do skorzystania z ich usług. Nie sprawiają większych problemów w hodowli. Najlepsze warunki dla nich to akwarium z pełną obsadą bezkręgowców i ryb. Najważniejszym aspektem w hodowli jest stopniowa i dobrze przeprowadzona aklimatyzacja zwierzęcia. Nie powinno się śpieszyć z wprowadzeniem świeżo zakupionych krewetek do akwarium. Reagują silnie, nawet śmiercią, na zmiany jakości wody.

Możemy również wyróżnić krewetki rodzaju Alpheus, które zamieszkują górne partie rafy koralowej. Nazywane są krewetkami pistoletowymi, ponieważ wydają one charakterystyczny odgłos przypominający strzały z pistoletów, swoimi szczypcami. W taki sposób krewetki ogłuszają swoje potencjalne ofiary oraz odstraszają drapieżniki.

Jeśli chodzi o karmienie to nie sprawiają większych problemów, ponieważ są zwierzętami które zadowalają się resztkami pokarmów pozostawionych przez pozostałych mieszkańców akwarium.

Z reguły można je łączyć z wszystkimi gatunkami bezkręgowców. Stenopus to rodzaj krewetek, który można łączyć bezproblemowo ze wszystkimi nawet dużymi gatunkami ryb.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

26 komentarzy

  1. tgs74:

    Spokojnie Olu ,Ja mojej krewetki nie widziałem ponad miesiąc,a wczoraj znów się pokazała!!!

  2. ola:

    Właśnie kupiłam dwie małe krewetki które mi znikneły, myśle że posłużyły jako pokarm dla skalara.

  3. Miki:

    Zależy jaki to gatunek. Przeważnie samice są trochę większe od samców. Po zapłodnieniu krewetka nosi ikrę-jajeczka pod brzuchem.

  4. michał22lbn:

    kupiłem właśnie 40 krewetek.... wiadomo w woreczku wrzuciłem je do akwarium aby wyrównała sie temperatura... nastepnie wyłowiłem krewetki i umieściłem je bezpośrednio w akwarium.... po godzinie moja "populacja krewetek" zmalała dosłownie do kilku sztuk. Z tego co zauważyłem znakomicie posłużyły jako pokarm dla rybek głównie dla "danio" a miały tak pięknie czyścici aqua :( :( nie polecam trzymania z większymi rybkami

  5. Kacper:

    ja krewetki kupuje jako pokarm dla arowany ale tylko te duże. P.S zjada je w całości nawet takie 5-10cm

  6. Jaro:

    Ja mam dwie krewetki i mam takie zapytanie. Jak w tym wszystkim rozpoznać samca i samicę aby doszło do rozrodu?? Jeżeli ktoś wie piszcie!!

  7. Daria!!!!!!!:

    ale do jakiej grupy planktonu naleza?? ??

  8. Casper2201:

    Krewetki są bardzo ciekawe,zwłaszce te FILTRUJĄCE Fajne zwierzątka. POLECAM

  9. Kuba...:

    a czemu nie polecasz krewetki ? ja mam jedna w swoim akwarium, szybko rosnie, i jest to dobre zwierzatko do upiekszenia akwarium. filt mam praktycznie zawsze wlaczony, i jeszcze nie wciagnal krewetki.

  10. B@rtekK:

    ja miałem dwie lecz po odaniu tabletki niszczącej glony zniknęły

  11. KAsiULA:

    miałam raz w akwa krewetkę... lecz po podpłynięciu do filtea została wciągnięta. Jedynie jej 'skóra' przyklejona była na filtrze. STRASZNE nie polecam tego zwierzątka

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter