Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

 1. szapiza:

  w 60 litrach będzie się męczył ponieważ potrafi w nim wyrosnąc nawet do 20cm ,a co do tego żeby nie trzymac razem z danio to się nie zgodzę bo trzymałem i żadnego mi nie pożarł

 2. Paweł:

  Mogę go trzymać w akwarium 60l??? Odpowiadajcie:)

 3. szejn jonas:

  wypas!

 4. Piecia:

  Nie wolno chodowac z danio. Momentalnie zostaną wytepione przez rekinki. Ja miałem 45 cm w akwarium 500l. Szybkość rośnięcia zależy od odkarmiania.

 5. :):

  niestety dzis zdechl ostatni sumik miał 40cm ! i żył prawie 10 lat !

 6. daro:

  szalone ryby;) ciągle w ruchu i piekne ubarwione, rosną spore,akwa min. 120l

 7. Sprzedawczyni:

  Oddam 2 sumy rekinie (25 i 27 cm). Rzecz jasna w dobre ręce :) Tel. 663323218 Zainteresowanych proszę o telefon po godzinie 20:00.

 8. stuffian:

  moj mial to samo:) spoko na pewno wyjdzie z tego

 9. nika:

  Mój sumik (7 cm)miał ostatnio wypadek.nie mam pojęcia jak to się stało...w głowie ma sporą dziurę... obawiam się że nie przeżyje.Co robić?na razie próbuje pływać i udaje mu się ale ta rana jest straszna.

 10. maciek:

  mialem 2 sumy ale oddalem do sklepu bo juz mialy po okolo 15 cm a trzymalem w akwa 126l. bardzo mi ich szkoda bo to piekna i spokojna ryba.i co do zjadani pokarmu ze pobiera tylko ten ktory znajdzie sie w poblirzu jego pyska to nie do konca prawda bo u mnie pobierali odrazu z powierzchni zanim jeszcze zatonal a jeden nawet z dna pieknie wygladal plynac pyszczkiem przy kamykach i wylapujac pokarm.jak zmienie akwa na przynajmniej 240l to znowu je kupie.

 11. lolek:

  piekne ryby bardzo ruchliwe mam 4 dwa 25cm i dwa15:)

 12. kasia:

  mam 1, ale wredny jest, wybrał sobie własne terytorium i biada innej rybce gdy tamtędy przepłynie, gania że hej (250l wielogatunkowe akwa)

 13. julian23:

  ja kupiłam 2 sumiki rekinie i po jednym dniu juz mi jeden zdechł!

 14. LuL:

  mialem kiedys dwa takie sumy , kupilem je 3cm a urosły do 15cm , dlugo zyja , zjadaja mniejsze ryby mi opierniczyly dwie krewetki nowo kupione a tak pozatym ladnie sie prezentyja na tle akwarium

 15. Eliza:

  Witam, ja mam 1 suma od od 3-4 lat w akwarium 180l. Sum ma ok. 20cm. Od tego roku zaczął wariować. Wszystkiego się boi, obija się o ściany i rani. Ma rozcięty pyszczek. Mam zamiar oddać go w dobre ręce do większego akwarium (u mnie się już męczy). Czy może ktoś z Was by go wziął? Akwa musi być większe niż 180l. Mieszkam w Warszawie, tel. 608-483-720

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter