Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

  1. Ulem:

    bardzo ładne ruchliwe :)) i mam 2 w 200l :)

  2. konrad_7g:

    cześc;] chce miec tego sumika, jakiegoś guramiowatego i brzanke... macie pomysł czy co by jeszcze dodac?

  3. alicja:

    ja mam dwa rekinki są płochliwe i przepiękne pływają w bąbelkach powietrza i raz jedna u góry a druga pod nią przepływa i tak w kółko wygląda to jak taniec,pływają przy przedniej szybie nie wariuja mają około jedna 15 a druga 10cm,są w zbiorniku 65 l.i nie uważam żeby sie męczyły mają dużo miejsca moje akwarium jest długie ale wąskie!!!

  4. wojtek:

    Witam, mój sum rekini jest u mnie ok 1,5 roku. Akwa malusie ok. 40 cm. Sum ma ok 12 cm. co nie przeszkadza mu w spokojnym życiu w dość małym akwa. Właśnie ustawiłem 100 l. i lada dzień zrobię przeprowadzkę. Moje obserwacje są takie: ryba bardzo spokojna, przyjazna, nawet uległa, wcześniej miałem jeszcze chyba Galeo taką czarną z pomarańcz. płetwą ogonową i ona rządziła, teraz mam gurami to pomarańczowe i ta rządzi, mam jeszcze kiryska i od niedawna kiryśnika i glonojada. nigdy mi nie ruszył mniejszych rybek. Bardzo lubi przebywać w kryjówce lub leżeć na dnie. Karmię go mrożonymi larwami, zjada oczywiście z dna, bo skoro ma oczy po bokach głowy to trudno mu jest cokolwiek zobaczyć jak przed nim płynie, dopiero jak wyczuje wąsami na dnie to zje. Najbardziej podoba mi się jak on się porusza w ten "rekini" sposób. Już nie mogę się doczekać jak zobaczę go w dużym lokum. Pozdro.

  5. marbi1:

    Czytając wasze wypowiedzi zdania są podzielone.Osobiście mam 2 małe w 300 litrowym akwa.Mój znajomy posiada około 6 sztuk w 240 litrowym akwa i są dość pokaźne więc wypowiedzi wasze musicie sprecyzować dla początkujących amatorów podwodnego świata..

  6. leszczyk:

    mam 2 sumy rekinie po 30cm ale mam problem bo nic nie jedzą co im daje niemam juzż siły niewiem co robic a najlepsze jest to że są zdrowe co robic

  7. leszczyk:

    mam 2 sumy rekinie 30 cm daje im różny pokarm ale nic niejedzą i są zdrowe niewiem co ja mam im już im dawac pomóżcie mi

  8. Kosa:

    Ja mam 2 sumy rekinie jeden ma 38 drugi 47 cm w akwa 650 litrów

  9. Gabi:

    ile takich sumów można mieć w 60litrach?

  10. macia:

    ja mam 2 sumy rekinie w 100 l. akwarium maja okolo 10cm. ile one tak w ogole zyja ???

  11. Kasia.Ch:

    Edytko ja w tej chwili nie trzymam żadnych ryb z tymi kochanymi sumami,ponieważ mam drugie akwarium z innymi rybami ale jeżeli chcesz to możesz trzymać z nimi rybki również welonki jak niektórzy się pytają tylko nie zbyt malutkie bo rekiny mi co nieco podjadały młody narybek.A co do karmienia to karmie je granulatem a także są nauczone jeść takie zwykłe dżdżownice wykopane z ogródka polecam bo może po nich mi tak wyrosły .Pozdrawiam miłośników ryb.

  12. Natan:

    czy młode sumiki rekinie mają białe plamki na ciele szczegulnie na płetwach

  13. KS:

    U mnie w ogólnym 240L urusł bardzo szbko. Zjadl nawet swiecika i teczanke. Nic dodac nic ujac, to duza rybka i lubi inne rybki.

  14. Misio:

    Do akwarysta.Sum rekini w 53 litrach czy ty wiesz jaka to dla niego męczarnia

  15. Karol.byd:

    Cześć wszystkim hoduje rybki już od dawna szczególności mam żyworodne danio neonki i rybki od czyszczenia dna mam zbiornik 180 l .meczy mię jedna myśl oddawana chciałem sprawić sobie takie rybki jak sumy rekini tylko w sklepach mi odradzano (że niby zjedzą moje rybki) nie wiem czy to prawda dlatego chciałem spytać się ekspertów z góry dzięki pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter