Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

 1. kasia?:

  Wiecie bo szukałam odpowiedzi w książkach ale nie znalazłam.

 2. Mmmmmmmmmmmmmm:

  mam suma rekinieg ma około 4 może 5 cm długości

 3. kasia?:

  Cześć! Mam pytanie czy ktoś wie jak rozróżnić płeć u sumów rekinich? Bo mam dwa i nie wiem który jest który? Proszę o szybka odpowiedz!

 4. pbl_pic:

  ja miałem suma rekiniego ale się pozbyłem go bo nie miałem miejsca na niego miało około 15 cm w akwarium 80 l. mój kumpel ma 200 l. także się ucieszył :)

 5. Tomas:

  Edzio nie czarujesz?-6 miesięcy 20cm?.

 6. Łukasz:

  ja mam suma rekiniego w akwarium ma ok 5 cm

 7. del333:

  ja miałem sumika w 200l ma około 10cm

 8. edzio:

  ja mam akwarium 350l. mam dwa rekinki od pół roku i już mają ponad 20cm. to piękne rybki,trochę płochliwe,ale wystarczy dać im spokój i będą pięknie rosły i nie raniły się!tylko szkoda że nie ma możliwości ich rozmnożenia.pozdrawiam

 9. Iza:

  Moje dwa rekinki zyly 10 lat w aKWARIUM 200L.Teraz mam zbiornik 500l. i tez dwa sumy rekinie-z odzysku.Sa dostojne,wszystkozerne,ale tez plochliwe.

 10. Karo:

  Ja mam dwa 20 centymetrowe sumy rekinie i zastanawiam się nad zakupem ryb, które mogłyby być razem z nimi w jednym w 100l akwarium,ale nie wiem jakie mogłyby to być. I czy powinnam kupić większe akwarium.

 11. JsqeL:

  hahaha dobry jestes 45 l a ryba 20 cm chłopie on się męczy... on nawet się odwrócic nie może

 12. pff.:

  Jakbym miał 20 cm. i był w 45 l. akwarium też bym świrował..;//

 13. Belteszassar:

  Mój sum jest świrnięty, bo albo leży jak pijany w 3 dupy, albo wariuje i tępi inne ryby (ma prawie 20cm i jest w 45l akw.), opieprzył mi 5 gupików, neona, molinezję i przylgę, oraz kilkakrotnie uciekał z akwarium, lub rozpędzał się przez całą jego długość i walił głową w ściankę lub pokrywę... - świr!

 14. wojto100:

  Jagoda to normalne że sumy rekinie pływają przy ściankach od akwarium taka ich natura.

 15. dawidwiwi:

  ja mam 1 suma bo drugi mi wypadła a ten jest bez drugiego ja kołek nic nie robi tylko śpi i żre

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter