Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

  1. Stitchu:

    mam dwa sumy i mam pewne obiekcje co do tego ze caly czas plywaja przy szybie jak kolega tu wspomnial i do tego jak by nie przestawic akwarjum caly czas w kierunku wschodnim i one prubuja gdzies doplynac? a co do karmienia to tez szamaja z dna iak i z powiezchni a co do ich spostrzegawczosci to wyglada na to ze maja raczej slaby wzrok

  2. michal:

    mój brat ma 2 sumy rekini 1 ma 18 cm a 2 8 cm a umnie do ilu urośnie jak ja mam akwarium 105 l a mój brat ma akwarium 75 l

  3. michał:

    do ilu cm urośnie sum rekini w akwarium 105 l

  4. Krystian:

    A tego suma można trzymać w 50 litrowym akwa???

  5. Reszka:

    Mąż usunął z akwarium rekinka, bo stwierdził, że nie żyje, a może to było tylko chwilowe, jak piszecie "zasłabnięcie", czy pozorowana smierć? teraz to juz sie chyba nie dowiem...

  6. kasia?:

    Okazało się, że to była rybia ospa. Jeden sumik mi zdechł ale mam już nowego. Należy podać lekarstwo FMC-ZOOLEK i zwiększyć temperaturę wody. Ryby chorują bo woda w akwarium jest za zimna, teraz ma 26*C

  7. Andrzej Materaz:

    jesli jakakolwiek ryba ma biale kropki to znaczy ze twoja rybka jest chora

  8. madzia:

    ja mam 4 rekinki

  9. Master-112:

    ja mam 3 rekinki i jestem z nich bardzo dumny...

  10. lena:

    czy te ryby jak sa dwie to tancza w ten sam sposob?

  11. Małgorzata:

    O ja też miałam 2 sumy rekinie,piękne ryby.Moje miały 45 cm.i już im było ciasno w 360 litrach.Oddałam do większego i chociaż na pozór płochliwe to przy czyszczeniu akwarium gryzły po rękach.

  12. Dino:

    moje tez walą o pokrywę czasem ale jeszcze żyją :) ... na początku przez dwa dni udawały że zdechła :) ...

  13. Blassius:

    Miałem podobny problem jak Kasia, niewątpliwie była to ospa rybia (rybna) , ale udało się i wyleczyłem je w dość krótkim czasie (2 dni). Sumy leczyłem na przemian KMnO4 i rivanolem.

  14. Daro:

    kupilem 2 sumiki rekinie i po é dniach mi zdechly moze mi ktos powiedziec z jakiego powodu ??

  15. St. stasiek:

    pewnie ma rybią ospę . Mój jeden też miał ale jak sie wyleczył to go zagryzły ryby:P ale mam nowego i się trzyma!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter