Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

 1. Blassius:

  Siemanko! Z tym, że niby sumy rekinie nie zjadają pokarmu z dna zbiornika jest mitem. U mnie pływają cztery dosyć spore 30cm i nie mają z tym problemu. Młucą wszystko co wyczują, od pokarmów roślinnych po mięso. Jedynym problemem jest to, że są mniej spostrzegawcze od innych ryb, które ten pokarm szybciej wyjadają. No i większość czasu pływają przy szybie:(

 2. kasia?:

  Czy ktoś zna odpowiedz na moje wcześniejsze pytanie?

 3. Tomasz:

  nie dawno kupiłem tego suma był mały a teraz jest juz większy-przyznam szybko rośnie fajnie wygląda na tle innych rybek małych

 4. marta:

  Mam pytanie czy można trzymać takiego sumika z welonkami?

 5. kasia?:

  Mam suma rekiniego ok.6cm. Jestem zaniepokojona bo ma on białe kropeczki na całym ciele. Wcześniej ich nie miał. Czy to źle?

 6. kaktus:

  no ja mam takiego suma ma 41cm nie wiem moze go przekarmiam:)

 7. chodowca ryb:

  właśnie planuje kupno,dlatego że bardzo mi się spodobał

 8. KALWi2000:

  chyba was pogieło ja mam 120 litrowe akwarium a suma długości 31 cm

 9. akwar23:

  Jest to naturalne,nie ma się czym przejmować

 10. kasia?:

  Czy to normalne, że mój 5 cm sum rekini(wczorajszy zakup) sztywnieje (udaje trupa) jak się boi?

 11. gosc:

  hmmm"Są rybami zgodnymi i towarzyskimi" troszkę nie tak wytłukł mi polowe akwarium i bogu winne glonojady

 12. Jagoda:

  ja mam dwa sumy i są świrnięte-wciąż pływają przy bocznych szybach akwarium,nie wiem, uwielbiają swoje odbicie aż tak czy co

 13. KiDP:

  CZy miałby ktoś ochotę kupić ode mnie 2 sumy rekinie 25 cm? Mają z 6-7 lat i "trochę" mnie denerwują... :)

 14. monika:

  Mam jednego sumika, który zjada pokarm z dna. Żyje sobie szczęśliwie ze złotą rybką i skalarami:)

 15. GREG_irl.:

  NIESTETY INTERNET TO TAKA INSTYTUCJA GDZIE MOŻNA PISAĆ CO SIĘ CHCE I LUDZI PISZĄ TO CO PRZECZYTAJĄ W MĄDRYCH KSIĘGACH A TAK NAPRAWDĘ TRZEBA KUPIĆ TEN PIĘKNY OKAZ RYBKI,UMIEŚCIĆ JĄ W AKWARIUM I OBSERWOWAĆ COŚ WSPANIAŁEGO.MÓJ NAPRZYKŁAD PRZY SZKANIU JEDZENIA NA DNIE POMAGA SOBIE WĄSAMII JE TO CO DAJE INNYM RYBKĄ TZN.PŁATKI RURKI GRANULKI:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter