Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

  1. riba666:

    MANIEK: święta racja

  2. MANIEK:

    połowa ludzi co tu pisze te bzdury niech przeczyta wszystko jeszcze raz co tu ludzie piszą, caly opis i niech nie zadaja debilnych pytan. takich jak (zbiornik 80l jest wystarczajacy, zbiornik 30l jest wystarczajacy). ludzie te ryby rosna naprawde duże!!! Ja mam 2 sumy w zbiorniku 330l i juz ten zbiornik musze zmienic bo sumy maja 30cm i potrzebója miejsca do plywania. Pozdrawiam wszystkich i przepraszam jak kogos urazilem

  3. Młody:

    Witam! Mam 2 sumy rekinie trzymam je razem z 4 skalarami 4 glupikami 4 kiryskami 2 brzankami 4 neonki i 4 gurami. Sumy kupilem 4 dni temu. Nic nie jedza i tylko jeden plywa a drugi siedzi w ukryciu. Dawalem i kawalki miesa suchy oraz zywy pokarm. Dzis w nocy padl mi 1 glupik (byl zagryziony mial opskubane pletwy) uwazam ze to sprawa sumow. Co robic ? Dlaczego sumiki nic nie jedza ?

  4. karcia:

    Ja mam 1 suma rekina ale niestety zachorował na ospe kupiłam jakis preparat na ospe o nazwie ICHTIO i znikły mu kropik:)

  5. Michał3333:

    Ania:a ty myślisz,że sum rekini nie poradzi sobie z gupikami???I tak się dziwię że Ci bojowników nie zjadł...

  6. seba/janek:

    Hej,mam 160l akwarium a w nim tilapia i niebieska łuska.Moge kupić 1-3sumów rekinich?Czekam na odpowiedź.

  7. Natek:

    Bojownika można trzymać pojedynczo ponieważ są to ryby agresywne i nie można ich trzymać z takimi rybami . Sumy od 250l do ania

  8. Ania:

    A ja wczoraj kupiłam parkę gupików, i dziś jeden mi znikł z niewiadomo jakich przyczyn. W moim 80 litrowy akwarium mam dwa sumy i dwa bojowniki, i ani jednego śladu walki między rybami, a gupika płci żeńskiej nie ma, przecież się nie ulotnił. Czy uważacie, że to któraś z ryb urządziła sobie nocną ucztę???????Ania

  9. Tomek:

    Jednym słowem Tomi do demil. Jak trzymać 30 sumów 10 centymetrowych w 30 l. No to geniuszu posiedź se kilka tygodni z 30 kumplami w pomieszczeniu 30 metrów sześciennych. Ja miałem jedną parkę w 60l, a i tak było mi ich szkoda.

  10. Kindzitsu:

    Sum rekini musi mieć minimum 300 L !!!!!!

  11. tomi:

    do "i love fish" do 30 litrow akwarium spokojnie zmiescisz 30 sumikow w puszce 0,330 litra miesci sie 5-8 sledzi wiec nie widze problemu trzymac 1 rekina na 1 litr wody Ludzie to jednak imbecyle

  12. i love fish:

    mam 30l akwa, w nim: 2 welonki, 2 gupiki, 1 małego glonojada i jedną kuli-kuli, a no i jedno gurami mozajkowe które chce oddać bo atakuje inne ryby. czy mogę dokupić 1/2 sumy rekinie???

  13. Skalar:

    zdechły ci ponieważ miałeś za niską temperaturę w akwarium . Wiem bo sam tak miałem.

  14. Bizoneq:

    Sum rekini, wielkook rekini (Pangasianodon hypophthalmus) – słodkowodna ryba z rodziny Pangasiidae, poławiana gospodarczo i hodowana w celach konsumpcyjnych, pomimo dużych rozmiarów jest często spotykana jako ryba akwariowa. W Polsce sprzedawana w postaci mrożonych filetów pod handlową nazwą panga. Osiąga maksymalnie ok. 130 cm długości standardowej (SL) i 44 kg masy ciała.W literaturze akwarystycznej sum rekini jest bardziej znany pod nazwą Pangasius sutchi. Wymaga dużych zbiorników (o długości co najmniej 140 cm). Pływa i pobiera pokarm w toni wodnej, dlatego wymaga uważnego karmienia, nie pobiera pokarmu z dna zbiornika[4]. Jest rybą żarłoczną, szybko rosnącą.

  15. Jas:

    mam 2 sumy rekinie w 80 l akwarium moga byc??? i ile urosna

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter