Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

  1. haris:

    witam wszystkich....sum rekini to naprawde przesliczna ryba....ja posiadam obecnie 2 sztuki po 30 cm kazda....gdy je kupilem przed 6-oma miesiacami, mialy ok. 10 cm....zyja sobie w zbiorniku o pojemnosci 1000 l(oczko wodne) na balkonie 4-go pietra mojego mieszkania.....towarzysza im 3 szt. koi(40cm,35cm,25cm) i 1 glonojad (30 cm)....poczatkowo posiadalem tylko jednego suma i byl bardzo nieszczesliwy, nie bardzo chcial plywac, bal sie itp., gdy tylko postaralem sie o drugiego do towarzystwa, staly sie nierozlacznymi kolesiami i sa bardzo zywe i szczesliwe....niekiedy mozna boki zrywac ze smiechu, gdy robia pokaz plywania na boku lub do gory brzuchem !!!...wola zywic sie w nocy i zjadaja wszystko z dna, nie lubia oswietlonych miejs, potrzebuja ciemnych zakatkow, by mogly sie chowac, gdy cos je zestresuje, w przeciwnym razie moga nawet zabic sie ze strachu uderzajac o sciany zbiornika.....nigdy nie byly agresywne wobec swoich wspollokatorow....asobiscie uwazam, za ryby, jak i inne zwierzeta i ludzie, posiadaja charakter....w obrebie tego samego gatunku i w jednakowych warunkach, obserwuje sie rozniace sie miedzy soba zachowania na te same bodzce zewnetrzne......to prawda, ze potrzebuja jak najwiecej powierzchni do plywania....jesli naprawde kochamy ryby (jako akwarysci, a nie jako konsumenci), to starajmy sie zapewnic im jak najlepsze warunki do zycia......pragnalem podzielic sie moimi spostrzezeniami na ten temat i jesli pomoze to komus chocby w malym stopniu w zrozumieniu tych wspanialych stworzen, bede bardzo szczesliwy......Ps...zapomnialem dodac, ze mieszkam w Atenach i nie jadam ryb pod zadna postacia, a na ostatnich wakacjach nauczylem sie nurkowania...to co zobaczylem pod woda to prawdzowy cud, swiat piekniejszy od tego nad powierzchnia !!!.....pozdrawiam wszystkich

  2. kretynommowienie:

    Pirat5 jesli piszesz serio to Ciebie tez mozna trzymac w malym pokoju przez cale zycie, ale czy bedziesz szczesliwy to szczerze watpie.. a i mieszkajac w m5 razem z 20 lokatorami tez Ci sie raczej nie spodoba.. a jesli to byla prowokacja - to bardzo glupia

  3. Pirat5:

    Z całym szacunem dla tych akwarystów(profesjonalistów)co twierdzą,że suma rekiniego nie można trzymać w aqwa mniejszym niż 300litrów(pewnie zjedli wszystkie rozumy itp.).BŁĄD!!Mam od prawie roku dwie sztuki w 130l.i rosną jak na drożdżach razem z kilkoma innymi rybami+dwa trzciniaki(rownież duże sztuki).Fachowcy wystarczy dbać o baniaczek i troszczyć się o rybki i bedzie ok!P.S.W BANIAK 500L.SUMY REKINIE MOŻNA WPUSZCZAĆ ALE CHYBA ZE 20szt.!a nie tylko dwa...POZDRAWIAM.

  4. POCZĄTKUJĄCY:

    Pomocy.Czy ktoś wie co zrobić gdy rekinki chcą złożyć ikrę.Na ten temat nic nie ma w necie albo nie mogę znależć.Czy ktoś miał taki przypadek bo piszą, że ta ryba nie rozmnaża się w akwarium.Zdecydowanie to będzie ikra bo rybki są zdrowe i cały czas pływają obok siebie.Jeden jest bardzo gruby.Z góry DZIĘKUJĘ.

  5. tomo:

    Niedawno jeden z moich sumów zakleszczył się w sztucznym korzeniu i zdechł. Prawdopodobnie ze strachu. Korzeń był pusty w środku. Nie mam pojęcia jak tam wpłynął, ale już nie wypłynął. Musiałem rozłupać korzeń żeby go wyjąć i się upewnić, że nie symuluje. Niestety nie symulował. Miał prawie 20 cm. Zgadzam się że poniżej 1000 l nie ma sensu tego trzymać.

  6. jaroslawcywka:

    witam tez posiadam jednego jest swietna ryba bardzo lubi dzdzownice mlode

  7. Padawan:

    Sprzedawca powiedział mi, że sumy rekinie rosną do długości 15 cm i potrzebują akwarium o długości co najmniej metra. Mam zbiornik 240l dłuższe niż metr więc kupiłam 3 sztuki :/ Teraz mają około 5cm. Do jakiej wielkości mogę je trzymać w moim akwarium, żeby się nie męczyły, a po osiągnięciu przez nie jakiej długości będę musiała je oddać do większego zbiornika?

  8. pozdrawiam Mirek:

    Mam pieknego suma,tylko bardzo mu dokuczal glonojad syjamski i musialem terroryste wydac.Teraz jest spokoj.

  9. Metalman_7:

    Jeśli w moim akwarium panuje temperatura 20 stopni a sum potrzebuje 22 to może mu to jakoś zaszkodzić? @Kinga: Tak.Sumy tak mają ;p

  10. Kinga:

    mój rekin tak jakby prowadził nocne życie. Je w nocy, pływa w nocy, a w dzień tak jakby spał. Czy to normalne???

  11. tetra:

    ja mam je 5lat i mają 30cm w 300l akwarium

  12. Nikitis:

    "Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony." - nie wiem kto takie glupoty pisze ja mam suma od 2 lat i zjada wszystko z dna jak i plywajacy pokarm

  13. Seba:

    Witajcie Ja mam 2 sumy i chcę je oddać, robią dużo zamieszania w moim akwarium.

  14. Sorcor:

    A od kiedy ryby słodkowodne żyją w morzach? Oczywiście, że nie.

  15. kika:

    czy sum zyje w morzu?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter