Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

 1. skrzypek:

  mam na sprzedaż 3 sumy rekinie chętni pisać na gg 13967304 jeden ma około 25 centymetrów 2 nieco mniejsze

 2. rekin-plochaty:

  Odradzam te ryby wiekszosci z Was. Jesli nie macie olbrzymiego akwarium czyli 1000l i wiecej to nie zastanawiajcie sie nawet nad kupnem suma rekiniego. Fakt, ze jest sliczny za mlodu ale im starszy tym bardziej traci na atrakcyjnosci. Rosna do sporych rozmiarow i sa strasznie zarloczne oraz niesamowicie plochliwe. Jedza wszystko i w kazdych ilosciach przez co sa problemy z dokarmianiem innych rybek. Kiedy przestraszy sie wlasnego odbicia w szybie, przez swoja szybkosc potrafi sie niezle skaleczyc i zrobic totalna demolke w akwarium (polamane i powyrywane rosliny, poprzewracane ozdoby, itp) Zanieczyszcza tez bardzo wode (duzo je - duzo sra) przez co trzeba 2X czesciej niz normalnie zmieniac wode.. Wiecej z nimi problemow niz uciechy. A jesli ktos ma stado rekinow, kiedy jeden sie wystraszy daje tym samym sygnal reszcie by tez uciekali a wtedy to mozecie se tylko wyobrazic sajgon, ktory tam sie dzieje. Odradzam, nie polecam tym bardziej w malych litrazach (szkoda meczyc rybki)

 3. Dżondżej :D:

  Prawie jak rekin ;) Fajna rybka, tylko mam za małe akwarium :(

 4. POCZĄTKUJĄCY:

  Do;sum rekini. Masz rację.Dziś mają paseczki jeszcze nie tak intensywne jak je kupiłam,ale to oznacza,że wracają do normy.

 5. dg:

  Ja mam suma który ma 26cm.

 6. Sum rekini:

  Do POCZĄTKUJĄCY:Ta rybka tak ma,że traci intensywność ubarwienia (niebieskie paski).Mój sumik miał tak parę razy,ale to przechodzi wraz ze wzrostem i wiekiem ryby.(przynajmniej u mojego rekinka tak było).Za jakiś czas twój sumik znów będzie ładnie ubarwiony.Sam dokładnie nie wiem czym to jest spowodowane,ale myślę że ma na to również wpływ oświetlenie.

 7. Sum rekini:

  Witam.Mój rekinek ma obecnie 10-12cm(trudno go zmierzyć).Gdy go kupiłem(Luty 2010) miał zaledwie 3,5 cm.Miałem z nim pewne problemy,gdyż na samym początku stał tylko przy powierzchni wody i nie chciał pływać.Na szczęście teraz jest ok.Dodam jeszcze,że jest bardzo spokojny,nie rusza nawet neonków i nie wierze tym,którzy twierdzą inaczej.Niedługo wstawie zdjęcie mojego sumika.

 8. POCZĄTKUJĄCY:

  pomocy mojemu sumikowi znikły niebieskie paski.dlaczego.

 9. Norbi:

  Witam miałem 4 sumy po ok.10cm jednemu z nich wyszła czerwona plamka z boku potem z plamki zrobiła się dziura aż w końcu zdechł nie wiem co robić bo po jakimś miesiącu drugi ma podobne objawy jeżeli ktoś miał taki przypadek to jak to leczyć i co to za choroba proszę o info na email:norbik0@op.pl

 10. Katian:

  a jak duze ci urosly? Znaczy ten pierwszy tak okolo ile juz ma cm i ile tak mniej wiecej juz u ciebie jest?

 11. raflo3:

  Ja mam dwa sumy z obstawą ok.23 ryby w 54l akwarium jednego mam od kilku miesięcy i ciągle mi udaję nieżywego ,a drugiego mam od kilku dni i ciągle żywy. Polecam tą rybę.

 12. Hubi:

  Sebek wiesz, że ryby się karmi? Przy takich rybach to 2 razy dziennie.

 13. Włocławek:

  Witam Oddam suma rekiniego dł. około 9 cm w dobre ręce- ja mam za małe już akwarium dla niego, mejl- elkom8@wp.pl

 14. sebek1234a:

  ej ja sie zgadam że sumy rekinie są agresywne mam akwa 400l i w nim 2 takie sumy jeden ma 32 cm a drugi 38 kupiłem doo nich w zoligicznym 2 brzanki rekinie i suma mystusa sum mystus miał 20 cm 1 z branek 10 a druga 15 cm z tych tszech rybek został tylko sum mystus sumy rekinie pożarły bżanki a i za jakieś 2 tygodnie sum rekinie 38 cm zabił tego 32 a mystusa żeżarł i tak się skończyła hodowla wkońcy sum 38 cm zdech

 15. foka:

  to ciekawe moj sum rekini wcina pokarm zarowno z powierzchni wody jak i z dna. Dokupilam mu dwa(w tym jednego albinosa) do towarzystwa i te tak samo sie zachowuja. Niestety sa bardzo plochliwe i potrafia sie zdrowo poobijac niekiedy nawet zabic.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter