Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

  1. Sum rekini:

    Uważam,że Pyszczak może zaszkodzić innym rybkom w akwarium,ale o Suma rekiniego możesz być zupełnie spokojny.Jest bardzo łagodny(trzymam go z Neonkami i innymi rybkami),chcę tylko podkreślić,że ta rybka jest bardzo spokojna(niezależnie od wielkości)Wątpię że ta rybka zje inną,a co więcej nawet za to gwarantuję.W moim akwarium je tylko pokarm roślinny.

  2. izka123:

    mam pytanie mam 4 skalary i jedna rybe pyszczak, gurami i chce dokupic suma rekiniego a boje sie ze sum i ten pyszczak narobia szkod innym rybom

  3. Sum rekini:

    Witam.Pomocy!!!!!!!!!!Mam problem z Sumem Rekinim.Mam taką rybkę,która ma obecnie 5 cm. w 200l.akwarium(100x40x50).Rybka prawie cały czas stoi przy powierzchni wody w jednym (tym samym miejscu).Nie ma żadnych objawów zewnętrznych na ciele "rekinka".Według opisu ten gatunek jest bardzo ruchliwy i płochliwy,lecz u mnie nie wykazuje takiego zachowania.Parametry wody oraz natlenianie i filtracja są optymalne(sprawdzone).W akwarium nie ma żadnych objawów choroby,ponieważ wszystkie inne rybki są zdrowe.(dodane odpowiednie preparaty)Najdziwniejsze jest to,że rybka żyje już tak 1,5 miesiąca,ma apetyt i bardzo ładnie rośnie.Proszę o pomoc doświadczonych hodowców,gdyż sam nie mogę uporać się z tym problemem.Motywującym może być fakt,że byłem we wszystkich sklepach zoologicznych w mieście i w żadnym sklepie nie udzielono mi fachowej porady,wykazując się tym samym wielką niekompetencją.

  4. malinka:

    hej czy ktoś wie gdzie mozna kupić takie ryby w gdańsku

  5. BOLUŚ:

    POSIADAM SUMA REKINIOWEGO MAM 100L AKWARIUM I JEST BARDZO PRZYJAZNY DLA INNYCH RYB.POKARM WYSZUKUJE PO CAŁYM DNIE,WIĘC NIEZGODZĘ SIĘŻE JE,TYLKO TO CO SPADNIE MU PRZED PYSK.

  6. Mysz:

    Witam! czytam różne komentarze ludzi mających niby sumy rekinie co zjadają inne ryby. Według mnie jest to nie prawda. posiadam dwa okazy około 20 cm. Żyją w zgodzie z różnymi gatunkami ryb i jakoś jeszcze żadnej nie zjadły. Polecam te sympatyczne rybki

  7. Andian:

    Cześć Do Przemo . W takim przerybieniu.....to one starają się na siebie nie powpadać , nie myślą raczej o niczym innym. W zupie też zazwyczaj rybki są spokojne...... . Wielkie "gratki" za obsadę........

  8. szol:

    Ludzie opamiętajcie się! Mam 216 litrów i nawet nie myślę o trzymaniu suma rekiniego w takim (jak dla niego) zbiorniczku. Te pytania w stylu ile ich można trzymać w 60l to niby prowokacje? 200l to takie rażące minimum dla tej ryby. Zmieścić to się zmieść 29centymetrowy sum w w akwarium 30cm długości i 10cm szerokości wiec pewnie jakiemuś idiocie przyjedzie do głowy go tak trzymać, no bo ładna rybka i z boku dobrze będzie wyglądać w takiej "ramce" Jak ktoś jeszcze nie zrozumiał, co najmniej 80% z was nie ma warunków do hodowli ryb typu sum rekini, brzanka rekinia, mruk, duch amazoński,...

  9. akwarysta:

    osttatnio mojemu sumikowi rekini wyskoczylo jakies dziwne wybrzuszenie obok skrzeli ale po 2 dniach zniklo ale zostal maly slad wygladajacy na pryszcz.....nie wiem czy jest chory czy co ...prosze o szybka odpowiedz. ;)))

  10. dzikchu:

    mój sumik wcina tabletki przeznaczone dla kirysów i glonojadów. Połyka je w całości ;) ma około 15cm;)

  11. tomato 223:

    Do launa:nie trzymaj tych ryb w 60 l akwa bo ją męczysz mój kolega też miał 60 l akwa i miał 2 sumiki jeden mu tak urósł że go tam zamęczył i mu zdech jak miał 15 cm NIE DRĘCZCIE TYCH FAJNYCH RYBEK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. kolo:

    A mój sumik to na odwrót je pokarm tylko z dna

  13. Launa:

    moge je trzymać w 60 l akwa?ile?

  14. szymon:

    mam problem mój glonojad leży do góry brzuchem ale żyje nie wiem co mam zrobić może jest chory prosze o podpowieć

  15. adamon:

    W artykule pisze, ze je tylko pokarm który mu opada przy pysku;p

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter