Sumik szklisty

Opis

Sumik szklisty - Kryptopterus bicirrhis. Szczególnie majestatycznie wygląda w stadzie, kiedy przemierza akwarium. Pływają w pozycji poziomej. W trakcie odpoczynku unoszą się w wodzie pod kątem, ogonem do dołu. Sumik szklisty jest prawie całkowicie przezroczysty i dobrze się czuje w niewielkim stadzie. Przez sumiki widać nawet roślinność znajdującą się za nimi. Jego ciało mieni się różnymi kolorami, w zależności od kąta padania światła. Widoczny jest kręgosłup, natomiast organy wewnętrzne ukryte są wewnątrz niewielkiej jamy brzusznej, która mieści się tuż za dużymi oczami. Cechą charakterystyczną są również wąsiki, którymi sumik cięgle porusza badając teren. Należy podkreślić, że sumiki szkliste nie są najprostszym gatunkiem do utrzymania, ze względu na swoje upodobania żywieniowe. U tego gatunku został wykryty bierny zmysł elektryczny. Sumiki wyczuwają zmiany i niejednorodności w słabym polu elektrycznym, co pomaga im orientować się w otoczeniu, a także ułatwia znajdowanie zdobyczy. Zamieszkują strefę środkową do powierzchniowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Wschodnie Indie, południowo-wschodnia Azja.

Długość

Odnotowano długości do 15 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Dieta sumików szklistych powinna się składać głównie z pływającego w toni pokarmu, chociaż mrożony, liofilizowany, a nawet suszony pokarm rozprowadzony przez filtr powietrza po akwarium również spożyją.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 21-26 C.

Warunki hodowlane

Należy hodować minimum 4 osobniki, ponieważ pojedynczo przestają jeść i chowają się po kątach, co może skutkować nawet ich śmiercią. Sposób jego poruszania jest nietypowy, ponieważ porusza się w środkowej części akwarium w grupie z głową uniesioną ku górze. Środkowa część akwarium powinna być przeznaczona do pływania a boki i tylna ściana obsadzona roślinnością. Jakość wody powinna być ogólnie dobra, miękka, o odczynie lekko kwaśnym. Nadaje się do zbiornika towarzyskiego z łagodnymi rybami.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o przebiegu tarła w warunkach akwariowych.

107 komentarzy

  1. kurak:

    ale rozmnazaja sie przez jajeczka

  2. kaśka25:

    rozmnażają się, mój wujek ma ich mnóstwo w swoim 200l akwa, warunek to czysta woda i mnóstwo pływających roślin 2/3 na powierzchni lustra wody

  3. wielorybnica_krk:

    Ja dzis kupilam 2 bo nie wiedzialam ze 4 to podstawa :( ale to nic,teraz juz wiem to dokupie im ziomali ;) podoba mi sie ta ich "nierozlacznosc" :)

  4. olaf074:

    jak odróżnić samca od samicy?

  5. d.raven:

    od 2 lat mam 5 sztuk szklistych. przez te dwa lata przeżyły różne katastrofy. są twarde w przeciwieństwie do tego co mówią.

  6. Adulka:

    Mam jednego szkieletorka i dziwilam sie ze caly czas sie chowa :( teraz wiem ze musze mu kupic kolegow :)

  7. Monta:

    Al i Kobra- pisze wyraźnie, że co najmniej 4 a Wy macie 2. Po co się wypowiadacie w ogóle? :/

  8. Marta:

    do wody gdzie przebywają sumiki szkliste nie wolno dodawać żadnych sztucznych wspomagaczy (nawet na glony i choroby) po kilku dniach padają z zatrucia. Dodatkowo wolą półcień i krystaliczną wodę (moje często trzymają się koło filtra chociaż mam akwarium 200l).

  9. Al:

    Ja mam dwa sumiki i jednego bojownika. Wyglądają swietnie

  10. kobra:

    ja mam dwa sumiki i czuja sie narazie dobrze

  11. tiger:

    ryba jest stadna ale lubi inne spokojne rybki więc można nawet spróbować trzymać jedną jednak jest bardziej płochliwa najczęściej ukrywają się w wysokich roślinach jak chcesz trzymać jedną zapewnij jej wiele kryjówek no spokojne rybki innego gatunku ja mam jedną ale chce kupić 3 więcej narazie ich nie ma w sklepie

  12. Messi:

    w sklepie babka nazywała je szkieletorami xD xD

  13. RAV:

    Sumiki chowają się bo nie lubią ostrego światła.

  14. Kasia:

    Miałam 2 sumiki szkliste. trzymałam je z innymi gatunkami ryb. wczoraj zauważyłam że rozmnożyły się. Jest ich chyba 40 i żyją w zgodzie nawet z gurami :0

  15. KAMIL1123:

    DO GALLU NIE MOZLIWE ZE JE ROZMNOZYŁES

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter