Szczupieńczyk pręgowany

Opis

Szczupieńczyk pręgowany - Aplocheilus lineatus. Gatunek ten posiada szczupakowatą sylwetkę, która wiele mówi o jego trybie życia. Żyje blisko powierzchni wody o czym świadczy prosty i płaski grzbiet oraz przesunięta ku tyłowi płetwa grzbietowa. Dodatkowo świadczy o tym otwór gębowy, który jest umieszczony na samym czubku głowy i delikatnie odwrócony ku górze. Samce są złocistozielone do żółtawobrunatnych z łuską połyskującą na złocistoczerwono. W tylniej części ciała posiada 8 mało wyraźnych poprzecznych pasów. Natomiast samica posiada ciało złocistozielone, ciemniejsze, bardziej matowe z 8 dobrze widocznymi poprzecznymi pasami w tylniej części. Samica jest nieco mniejsza oraz mniej smukła od samca. Jest rybą żywotną, agresywną i należy do drapieżników. Większość czasu spędza w powierzchniowej strefie wody. Bardzo często skacze ponad powierzchnię wody, dlatego akwarium powinno posiadać pokrywę. W przypadku gdy chcemy zasiedlić przypowierzchniową strefę wody, ten rodzaj szczupieńczyka może okazać się bardzo dobrym wyborem.

Rodzina

Szczupieńczykowate (Aplocheilidae)

Pochodzenie

Południowa i środkowa część Indii. Występuje tam w najróżniejszych rozlewiskach wodnych, w których bytuje w górnych warstwach.

Długość

Do 10 cm.

Odżywianie

Najlepiej gdy ich dietę stanowią pokarmy żywe takie jak np.: larwy komarów i ochotek. Dodatkowo można podawać pokarmy płatkowane. Należy je żywić w sposób urozmaicony. Urozmaicona dieta sprawia, że szczupieńczyki na długo pozostają w dobrej kondycji.

Temperatura

Znosi na krótko obniżenie temperatury do 19-20 C. Pozwala to na zastosowania zimnej wody przy jej niewielkiej podmianie. Ogólnie preferuje temperaturę z zakresu 24-30 C.

Warunki hodowlane

Zbiornik powinien być średni lub duży, częściowo zarośnięty z roślinami pływającymi. W 80 litrowym zbiorniku można hodować dwie pary. Do akwarium z tymi rybami poleca się rośliny takie jak: różdżyca pływająca, rogatek sztywny oraz piscja rozetkowa. Ich gęstwina zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a także jest doskonałym miejscem do składania ikry. Nadaje się do zbiorników wielogatunkowych w których, jednak nie ma małych ryb. Może być agresywna w stosunku do osobników tego samego gatunku w przypadku gdy przebywa w zbyt małym zbiorniki. Często z tych walk wychodzą z uszkodzonymi płetwami na skutek ukąszeń. W normalnych warunkach płetwy powinny się same wygoić. Bystrzyki, brzanki, sumiki na ogół nie są przez niego zauważane. Szczupieńczyk pręgowany preferuje wodę miękką do średnio twardej o pH 6,5-7,5. Regularna podmiana wody wpływa pozytywnie na kondycję i samopoczucie ryb. W akwariach z ciemnym podłożem powinny być umieszczone korzenie zapewniające schronienie.

Rozmnażanie

Rozmnożenie tego gatunku nie należy do zadania zbyt trudnego. Parę osobników możemy umieścić w zbiorniku tarliskowym lub pozostawić w gęsto zarośniętym zbiorniku ogólnym. Ikrę w ilości około 200 sztuk składa na roślinach. Z uwagi na to, iż młode mogą być pożarte, dorosłe osobniki odławiamy. Młode raz na jakiś czas sortujemy według wielkości, ponieważ większe osobniki mogą pożerać mniejsze. Wylęg następuje w ciągu 14 dni. Młode początkowo karmimy larwami oczlików, stopniowo przechodząc na coraz większy pokarm. Należy raz w tygodniu wymieniać około 30 % wody znajdującej się w akwarium z młodymi. Młode ryby rosną szybko i powoli zanika niebezpieczeństwo zjedzenia go przez dorosłe osobniki. Czas przeniesienia do akwarium ogólnego zależy od wielkości młodych, która zależy od temperatury i jakości wody oraz składu pokarmu. Młode osiągają dojrzałość płciową po osiągnięciu około 6 cm długości.

19 komentarzy

  1. Sylwester:

    Witam mam akwa 128L,mam w nim Rozbory klinowe,neony czerwone,neony inessa,krewetki japońskie,i gupiki ktoóre zaczeły mnożyć się bez opamiętania.Wnioskuje że ta ryba skutecznie redukowała by ich liczebność ,ale czy niebędzie agresywna wobec neonków i reszty?

  2. Mahone:

    lub gupiki :P

  3. wędkarz:

    na mnożące się bez opamiętania molinezje idealny :)

  4. Mahone:

    Polecam rybke, łatwa w hodowli, agresywna tylko wobec malutkich ryb (zostają zjedzone :P), a inne jej nie obchodzą.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter