Tęczanka neonowa

Opis

Tęczanka neonowa – Melanotaenia praecox. Gatunek ten sprawia każdemu akwaryście dużo satysfakcji. Jest rybą bardzo towarzyską i piękną. Została odkryta przez Heiko BLEHERA. Dorosłe osobniki posiadają ubarwienie jaskrawo niebieskie oraz czerwone płetwy. Ma wiele cech cenionych w akwarystyce. Zamieszkuje środkową strefę zbiornika.

Rodzina

Tęczowate

Pochodzenie

Rzeka Mamberamo w północnej części prowincji Irian Jaya w Papui-Nowej Gwinei

Długość

Około 4-5 cm.

Odżywianie

Żeby utrzymać ich wspaniałe ubarwienie należy je karmić pokarmami mrożonymi i drobnymi żywymi. Szczególnie chętnie zjadają małe wodne bezkręgowce takie jak np.: dafnie, larwy komarów i ochotek. Spożywa również pokarmy płatkowane.

Temperatura

Preferuje temperaturę od 25 do 30 C.

Warunki hodowlane

Jest rybą stadną, dlatego najlepiej czuje się stadzie bez towarzystwa agresywnych ryb. Akwarium powinno posiadać wolną przestrzeń do pływania oraz powinno być porośnięte roślinami w których tęczanki mogłyby się ukryć. Najlepiej jak w akwarium istnieje nie zbyt mocny przepływ wody. Woda powinna być o następujących parametrach: pH 5,8-6,8; miękka 2-6 n. Ponadto woda powinna być regularnie wymieniana, a filtracja efektywna. Nie należy hodować mniej niż sześć osobników, a optymalnie jeśli jest ich powyżej dziesięciu.

Rozmnażanie

Ikrę zazwyczaj składa na mchu jawajskim. Ikrę można pozostawić w zbiorniku z dorosłymi osobnikami, ale należy pamiętać aby je w tym okresie dobrze odżywiać. Gdy młode osobniki mają powyżej 2 cm zaczynają nabierać błękitnej barwy.

29 komentarzy

 1. wroblik:

  można je kupić w Krakowie przy ul. Balickiej co wtorek.giełda akwarystyczna czynna w godz.13.00-18.00.

 2. stefan:

  Tomek uzyj zieleni malahitowej powinno pomoc!

 3. wiktoria k:

  są to fajne rybki ja miałam 5 i jedna zdechła mam je w 50 litrowym akwarium jak się potrzy pod światło to jakby one się świeciły

 4. Skalar:

  Moczarek Skalary raczej nie mogą z neonami.Skalar może je pogryść

 5. piotrek akwarysta:

  lolo chłopie co ty robisz trzymasz pyszczaki z neonami ja piernicze. Weż chłopie i zacznij duzo czytać a dopiero pózniej zakładaj akwa pozdro

 6. RYBOZJA:

  MIESZKAM W KRAKOWIE.CHCIAŁABYM MIEĆ TĘCANKĘ,ALE NIE WIEM GDZIE JĄ KUPIĆ.PROSZĘ PODAJCIE ADRES KRAKOWSKIEGO SKLEPU RYBOWEGO GDZIE MOŻNA KUPIĆ TĘCZANKĘ NEONOWĄ.Z GÓRY DZIĘKUJE.

 7. tomek:

  Mam kłopot z tęczankami neonowymi a mianowicie chodzi o owrzodzenie .Na 2 sztukach zaobserwowałem dziwne zmiany miejscowe aż do mięsa.Temperaturę podniosłem do 30 stopni profilaktycznie.Pomocy !Akwa 220L 14 tęczanek 2 brzany rekinie 10cm 4duchy amazońskie 5 rozborek klinowych 2 skalary 15 małych długonosów glonojad

 8. semon:

  ja mam 13 tenczanek a kupiłem je za 4.50

 9. SOWA81:

  Ja mam takich 6 kupiłem w Wołowie koło Wrocławia po 7 zeta

 10. Krzysiek:

  lolo:))))) nie rozumiem dlaczego o tym piszessz, wyraźnie w artykule jest napisane że powinno się chodować nie mniej niż 6 sztuk, ty masz dwie. Dokup jeszcze 4 lub nawet 3 i trochę neonków. A co do ''glonojadów'' gibiskusów to jak mniemam chodzi o gibbicepsy, oddaj je jak najprędzej, ponieważ osiągają 50cm długości, jeżeli chcesz je zostawić postaraj się o zbiornik z ok 350l lub nawet więcej. Zamiast zbrojników gibbicepsów możesz dać 2 zbrojniki niebieskie(najzwyklejszy glonojad) samce są przepiękne gdy dorosną, ponieważ pojawia mu się spore ''poroże''. Neon jest rybą ławicową, spokojnie możesz ich mieć z 15, ale też bym odrzucił od tego ziornika pyszczaki (pewnie dadzą radę ale trochę nie pasują) żyją w wodach zasadowych o odczynie ph przekraczającym 7 z kolei neonki i tęczanki w kwaśnych- ph 6-6,5.

 11. lolo:))))):

  ja mam akwarium 101l :2bojowniki samce ,2glonojady gibiskusy,małe pyszczaczki red red ,2tęczanki neonowe i 4 neonki:))))))

 12. moczarek:

  a ja mam w akwa.80l:2 bocje wspaniałe,2 tenczanki neonowe, 2 gurami dwuplamisty,1 kiryśnika, 2 skalary,5 neonów innesa, 2 kirysy spiżowe,4 żółtaczki indyjskie,2,glonojady albinosy bardzo gęsto rośli i dużo kryjówek

 13. akwarysta??:

  Pysia użyj mózgu albo korzystaj z rad kogos kto go ma, brzanki rekinie dorastajace do 30 cm w akwarium 30 litrów długości pewnie 40 cm, plus cała reszta obsady w tym pielęgnice i bojowniki ... Chciałaś założyc wodny cyrk z areną do rybich walk ?? Szkoda mi tych zwierząt.

 14. Szogun:

  Tęczanki neonowe nie obgryzają płetw innym rybkom bo są łagodne, mam 6 tęczanek i weloniaste odmiany innych rybek np mieczyk i płetwy mają idealne

 15. Pysia1995:

  Ja mam akwarium 30l, i mam w nim 2 tęczanki neonowe a oprócz tego to brzanki rekinie i wysmukłe, kirysy, bojowniki, neony, kardynałki, pielęgniczki ramireza, i to wszystko, troszkę za dużo co nie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter