Tetra cesarska (Błyszczyk cesarski)

Opis

Tetra cesarska - Nematobrycon palmeri. Ta wspaniała ryba została opisana już w roku 1911 roku, ale w akwariach europejskich pojawiła się dopiero w roku 1959. Od innych ryb z rodziny kąsaczowatych odróżnia brak płetwy tłuszczowej. Jest gatunkiem towarzyskim i zgodnym, samce posiadają swoje rewiry, których strzegą wzajemnie przed sobą nie wyrządzając sobie przy tym krzywdy. Łatwo jest określić płeć tetry, ponieważ samce mają środkowy promień płetwy ogonowej znaczne dłuższy od sąsiednich. Przez bok ciała biegnie szeroki czarny pas, który rozpoczyna się od dolnej szczęki i przejściowo obniża nad brzuchem. Ciało nad tym paskiem lśni niebiesko i fioletowo. Samice mają również pełniejszy brzuch, a ich ubarwienie nie jest tak efektowne jak u samców. Charakterystycznie żerują wśród roślin, pochylając ciało i wystawiając z gąszczu ogony niczym korony. Tetra cesarska należy do jednych z najbardziej żywotnych, przy odpowiedniej diecie i dobrze utrzymanym akwarium, niestresowana, może przeżyć 5 lat.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Występuje w Kolumbii, w dorzeczu rzeki San Juan.

Długość

Osiąga do 6 centymetrów.

Odżywianie

Przyjmuje większość pokarmów. Szczególnie chętnie spożywa rozwielitki, wazonkowce, rureczniki oraz oczliki.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 22-26 C.

Warunki hodowlane

Nie trzeba jest trzymać w stadzie, ale koniecznie w parze lub dwóch parach. Potrzebuje otwartej przestrzeni do pływania, która jest obrośnięta gęstą roślinnością. Tetra lubi wodę kwaśną, z dodatkiem garbników, aczkolwiek nie jest to wymagane. W zbiorniku wskazany jest półcień , np. od pływających roślin oraz ciemne podłoże i dekoracje. Woda powinna być podmieniana w małych ilościach (do 10%). Preferują wodę starą i zarazem krystalicznie czystą.

Rozmnażanie

Sukces hodowlany zależy głównie od wyboru samca, ponieważ nie wszystkie są płodne. Ryby umieszcza się parami w niewielkich (około 10 litrowych) akwariach. Przed tarłem samice oddziela się od samców przeciętnie na 2 tygodnie. Temperatura wody powinna wynosić 24-26 C, pH 7,0-7,5, twardość 10 dGH i do 2 dCH. W nadmiernie kwaśnej i miękkiej wodzie nie ma zaburzeń wylęgów, ale u młodych larw występuje często puchlina wodna. Ponadto zbiornik tarliskowy powinien być zaopatrzony w siatkę ochronną na dnie oraz znacznej wielkości kłębek mchu jawajskiego. Samiec bywa dosyć brutalny w stosunku do samicy, która ukrywa się w roślinności, a gdy jest gotowa to sama szuka towarzystwa samca. Nazbyt agresywne samce mogą słabo nadawać się do tarła. Tarło następuje zazwyczaj na drugi lub trzeci dzień. Tetra cesarska zwykle chętnie odbywa tarło, ale jej płodność jest mała. Larwy wylęgają się po dobie inkubacji. Narybek łatwo jest wykarmić ,,pyłem”, larwami artemii itp. Młode chrońmy przed zbyt mocnym światłem i stresem.

16 komentarzy

  1. JAKUB MALISZEWSKI:

    tetra żyje 5 lat przy dobrych warunkach to długo - ale pochwale się - mam skalara 9 lat od chwili zakupu (ma pewnie ponad 10) miałem też bocje wspaniałe 8 lat od chwili zakupu(też pewnie miały ponad 10)oddałem je ponieważ zmieniałem obsadę i cały zbiornik ,ryby karmię tylko suchym pokarmem dobrej jakości(urozmaicony)

  2. W razie co, pytać.:

    Moim zdaniem ta ryba jest ładna, nic więcej. Przypadkowo jednak na pewnej stronie zobaczyłem inną tetrę - tęczową. Jest podobna do cesarskiej, ale trochę ładniejsza dla 10 ryb tego gatunku znajdę miejscę w swoim akwarium. Myślę, że to dobra ryba dla początkujących akwarystów. W każdej mojej książce o rybkach piszą, że ich wymagania są bardzo skromne. Dobra aranżacja akwarium dla początkujących(wersja mini): - akwarium 50l., - 2x tetra cesarska, - 5x gupik pawie oczko, - 5x otosek przyujściowy. I gotowe akwarium do ozdoby biurka :).

  3. Paweł:

    Są zarąbiste :d Kupiłem 30 sztuk i sobie pływają z kiryskami panda i spiżowymi i skalarami w 300l :)

  4. pozdrawiam:

    samica ma nieco mniej wyraźne ubarwienie... ta ryba o której piszesz to zapewne gurami...

  5. Dawk0:

    Moje tetry to jedna większa(Michaś), a druga mniejsza(Knypcio). Czy to możliwe że Knypcio jest samicą? Moje tetry są też przeganiane przez wąsatą rybę w niebieskie plamki, jaki to gatunek? ...jeszcze coś, trzymam je ze Skalarem, Mieczykiem, Otoskami i tą rybą o której wcześniej wspomniałem.

  6. Justyna:

    Witam kupiłam dziś parke i mam razem z czerwonobrzuchami na początku starsze ryby troche je pogonily ale po 2 godz wszystko wrac do normy i tetry bardzo sie zaprzyjaźniły z czerwonobrzuchami i innymi rybami. Myślałam ze bedzie to nie możliwe, myliłam sie i chyba dokupie jeszcze 5

  7. Pan Kostur`:

    "Preferuję wodę starą aczkolwiek krystalicznie czystą.... "

  8. Przemek48:

    Bardzo ładne rybki. ja trzymam je razam z molinezją, gupikami, neonkami, żałobniczkami oraz z otoskami.

  9. anaris:

    Polecam trzymanie jej w stadku ok. 10szt i wiecej. Wtedy nie jest agresywna. Najlepiej trzymać bez innych kąsaczowatych, ewentualnie z drobnoustkami (takie połączenie super się sprawdza). U mnie pływa stadko ok. 20szt i 3 akary z maronii. Tetry regularnie się rozmnażają :) Potwierdza się fakt, że lubią starą, niezbyt często odświeżaną wodę. W filtrze mam wkład z granulowanego torfu

  10. krysti:):

    a ja mam 1 i jest bardzo spokojna już chyba jest dorosła polecam tą piękną rybkę wszystkim akwarystom i początkującym i doświadczonym!

  11. worch:

    Moje po 2 dniach od zakupu bardzo się rozpanoszyły... zaganiają razbory klinowy non stop, natomiast zwinniki czerwonoustne oraz bocje nie mają z nimi problemu Jest jakiś sposób na takie zachowanie... aczkolwiek nie chciałbym się pozbywać innych rybek

  12. jacko:

    tetra cesarska, bardzo spokojna, jednak nie nalezy chodowaC z brzankami, lubią je zagonić

  13. piter:

    trudno wam mówić ja dopiero zaczynam

  14. Stanley:

    Miałem kiedyś stadko 40 szt w akwarium ogólnym nie było z nimi żadnego problemu.Akwarium typu roślinnego, rozmnażanie oraz dorastanie młodych rybek nie przyprawiało mnie żadnych problemów.

  15. slawek:

    a ja wprost przeciwnie, doskonale sie nadaje do akwa towarrzyskiego z osobnikami wiekszymi, nie ma z nia problemu.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter