Tetraonchoza

Opis

Jest to choroba skrzeli wywołana przez płazińca gromady Monogenea z rodzaju Tetraonchus. Choroba ta dotyka wiele gatunków ryb, między innymi skalary, przeźroczki, kolcobrzychy zielone, mieczyki a nawet szczupaki. Ten pasożyt niszczy skrzela poprzez przywieranie i żywienie się tkankami nabłonka skrzelowego. Ten płaziniec może zmieniać miejsce przyczepu. Jeśli dojdzie do masowej infekcji pasożytów to ryba zaczyna się dusić i ma podobne objawy jak podczas przyduchy, mimo wystarczającej ilości tlenu w wodzie.

Objawy

U osobników, które zostały masowo zaatakowane przez Tetraonchus zaobserwowano przyspieszone ruchy oddechowe i szerokie rozchylanie woreczka skrzelowego. U chorych ryb dochodzi do obrzęku skrzeli, które są pokryte złuszczającym się naskórkiem i złogami śluzu. Ponadto może wystąpić bladość skóry. Jeśli pasożyt zaatakuje ryby, które sa w dobrej kondycji, odpowiednio żywione i przebywające w odpowiednich warunkach wodnych dla danego gatunku to mogą nie wystąpić zewnętrzne objawy, a ryby mogą zachowywać się normalnie. Aczkolwiek jeśli dojdzie do pogorszenia warunków hodowli to pasożyt natychmiast zaczyna się rozmnażać i dochodzi do śnięć.

Leczenie

Najskuteczniejszym środkiem do leczenia chorób wywołanych przez płazińce z rodzaju Tetraonchus jest trichlorofon (Neguvon). Zaleca się kąpiel trzydniową w temperaturze 20-28ºC w roztworze trichlorofonu w stężeniu 0,4 mg na 1 l wody. Kolejnym środkiem leczniczym jest FMC, czyli mieszanka formaliny, błękitu metylenowego i zieleni malachitowej. Sporządza się roztwór macierzysty – 100 ml formaliny, 370 mg błękitu metylenowego i 370 mg zieleni malachitowej. Stosuje się go podczas kąpieli długotrwałej w stężeniu 1-1,2 ml roztworu na 100 l wody. Po pierwszym dniu zabiegu wymienia się ½ roztworu leczniczego i dodaje się ½ dawki FCM. Ostatnim preparatem jest formalina (37-40% formaldehydu) stosowany w dawce 0,01-0,1 ml na 1 l wody podczas kąpieli do 45 minut. Niestety żaden z powyższych preparatów nie działa na jaja płazińców, dlatego też zabieg kąpielowy należy powtórzyć, gdy z jaj pasożytów wylęgną się larwy. Dlatego też po pierwszej kąpieli zalecana jest kolejna po 6 dniach. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

3 komentarzy

  1. Michał:

    ma takiego i też choruje co mam robić

  2. sebix:

    pełno gupików mi zachorowało na tą chorobę!!! !!!!!UWAGA!!!!

  3. bartek:

    mam takiego

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter