Trzciniak

Opis

Trzciniak – Erpetoichthys calabaricus. W literaturze akwarystycznej możemy spotkać się z tą ryba pod nazwą Calamoichthys calabaricus. Podobnie jak jego krewni z rodzaju wielopłetwych ma umiejętność korzystania z pęcherza pławnego jako dodatkowego organu oddechowego oraz płetwę grzbietową podzielona na niewielkie płetwy, to różni się od nich brakiem płetw brzusznych. Ciekawą cecha tego gatunku jest przetrwanie bez wody kilka godzin, jeśli tylko w powietrzu jest wysoka wilgoć, dzięki której nie wyschnie ciało trzciniaka. Dyformizm płciowy jest zauważalny, samica ma na płetwie ogonowej 9 pręgów, a samiec od 12 do 14.

Rodzina

Długonasowate.

Pochodzenie

Pochodzi z Kamerunu i Nigerii.

Długość

Dorastają nawet do 40 cm, ale zazwyczaj są mniejsze.

Odżywianie

Ten mięsożerny gatunek nie akceptuje pokarmu suchego, należy mu podawać żywy pokarm.

Temperatura

Preferuje zakres temperatur 22-28 C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem, któremu należy zapewnić duże akwarium. Należy dobrać odpowiednie gatunki ryb do zbiornika, ponieważ muszą one być na tyle duże by nie stać się jago pokarmem. Jest tolerancyjnym gatunkiem. Trzciniak lubi się zakopywać w podłożu, wiec musi być ono z drobnego żwirku. Należy również zabezpieczyć rośliny przed wykopaniem. Na akwarium umieszczamy pokrywę, która zapobiegnie ucieczkom trzciniaka. Woda powinna być lekko kwaśna i średnio twarda.

Rozmnażanie

Niestety trzciniaka nie rozmnożono jeszcze w akwarium.

201 komentarzy

 1. Emil:

  mam pytanie, jak by się zachowywały niszczuki w jednym akwarium z trzciniakami, niszczuki ok. 15-20 cm, oczywiście wiem że rosną...

 2. kasiekb1:

  Witam mój Trzciniak ma 30cm i odkąd jest w większym baniaczku 200l i dokupiłam inne rybki, to zachowuje się jakby się ich bał, wcześniej odważnie wszędzie pływał, a teraz siedzi schowany i nawet na jedzenie nie wychodzi, dziwne, przecież to odważna ryba.

 3. szefowa:

  Kasia : Masz racje uwielbiają wariować. U mnie wariują na wszystkie sposoby ale tylko 2 bo trzeci woli spokojnie sobie leżeć na dnie. koszatniczka: Nie dodałam ich do trzciniaków. Masz racje. Raczki strasznie szybko rosną. Obawiając się o skalary nie dodałam ich. Żyją w osobnym akwarium. Z 6 raczków wyszła niewiadoma ilość ich. Całkiem malutkie niespełna miesiąc mają. :) Jakby ktoś chciał (to tak przy okazji) proszę o inf. 13502836 (gg)

 4. Pejotiks:

  Najpiękniejsze ryby jakie widziałam-pyszczaki, paletki i muszlowce mogą się prz nim schować. Ma w sobie coś pięknego, jakąś zwinność której nie ma żadna inna ryba 'węgorkowata'. ryba-cud po prostu :)

 5. Kosmita Nostromo:

  Mój znajomy ma jednego w 60l, żyje mu tam od 3 lat. Podobnież potrzebują dużego akwarium a ten jego trzciniak najzwyklej w świecie sobie tam pływa i żyje (pożarał mu w nocy neonki). On ogólnie ma te wiekie gatunki w takim akwarium (skalary) i mu żyją. Jam mam takiej samej wielkości akwarium z gupikami, czarnymi neonkami, kiryskami i kosiarką. Ciekawe czy u mnie też przeżyje ? Moje neonki są dorosłe, u niego były młode więc chyba ich nie zje :) No cóż-albo jego, albo mułojada kupię :P

 6. koszatniczka:

  Szefowa: Ja bym się bardziej obawiała o Trzciniaka niż o raczki :) Miałam raz raczka w akwa i takie spustoszenie zasiał w przeciągu paru godzin, że hoho :) Zamordował z 2 rybki. W tym jednego odhodowanego 'śledzia' czyli brzankę pióropuszową a jak wróciłam to złapałam go na radosnym obgryzaniu kiryska w swojej kryjówce ;d Nie polecam łączenia raczków z innymi stworzonkami. Mogą zostać szybko skonsumowane przez szczypiących kolegów.

 7. olowczas:

  ja mam dwa w 200l. miałem 3 ale jeden mi wyskoczył jak zostawiłem je na 2 dni w mniejszym akwarium na kwarantanne bo miały ospe, nie wiem jak to zrobił bo akwarium było przykryte szybą... Jak są dobrze karmione to nie zjadają innych ryb. Chociaż nie dawno dokupiłem 4 labeo do dojadania resztek, jedno znikło, jeden zdechł nie wiem dlaczego, aż tu pewnego dnia zobaczyłem jak trzciniak złapał jednego i szarpał się z nim po czym go wypuścił i labeo zdechło. Wiec ze śmiercią 2 wcześniejszych też miał coś wspólnego. Od tej pory jedno lebeo zostało i już sobie nie przeszkadzają. karmie je wszystkim i patrze co jedzą, jak na razie karaczany małe, ochotka, krewetka,jadły mączników nie jadły od razu ale rano w akwarium już ich nie było więc pewnie tez. karmie je też surowym kurczakiem, mięsem mielonym. surowy schab czy wołowina rzadko ląduje na moim studenckim stole więc jeszcze nie próbowałem.

 8. szefowa:

  Posiadam 3 takie prześliczne osobniki, chciałabym dorzucić do akwa. raczki marmurkowe czy jest taka możliwość, że zostaną zjedzone ?

 9. Statham:

  Witam mam akwarium 100L pyszczaka 2 gurami i suma rekiniego ,mogę mieć tam trzciniaka?

 10. mandi:

  czy moge go trzymac z mandi małym???

 11. Początkujący:

  Witam pragnę założyć akwarium. I nie wiem jakien rybki moge dać do wody . Pomóżcie

 12. WQR:

  maciek n - No chyba zartujesz... trzciniaki powinny miec ponad 100l na jednego osobnika ;p Inaczej sie zle czuja i chowaja po katach. Tak czy inaczej, rybki sa cudowne :d Kochane i jak maja dobrze to nawet nie probuja uciekac ;)

 13. BANAN:

  MAM 3 TRZCINIAKI O DŁUGOŚCIACH PO OKOŁO 35CM. Z OBSERWACJI WYNIKA ŻE RYBY TE DOBRZE CZUJĄ SIĘ W GĘSTO POROŚNIĘTEJ ROŚLINNOŚCI ( JA MAM KRYPTOKORYNY) W NOCY POLUJĄ NA MAŁE RYBKI NIE OPRĄ SIĘ RÓWNIEŻ TZW. PADLINIE GDYŻ CHĘTNIE DOJADAJĄ NIEZJEDZONE PRZEZ PIELĘGNICE PAWIOOKIE RYBY NP.KARASIE SZARE. POTRAFIĄ RÓWNIEŻ WYRWAĆ PAWIOOKIEJ RYBĘ KRĘCĄC SIĘ WÓWCZAS WOKÓŁ WŁASNEJ OSI. ZJADAJĄ TEZ ŚLIMAKI A KIEDY GO ZŁAPIĄ UDERZAJĄ NIM O SZYBĘ AKWARIUM ABY GO ROZBIĆ. BARDZO LUBIĄ BIAŁE ROBAKI DO ICH POSZUKIWANIA POSŁUGUJĄ SIĘ WĘCHEM. TRZCINIAKI LUBIĄ RÓWNIEŻ PRZEBYWAĆ ZE SOBĄ PŁYWAJĄC OCIERAJĄ SIĘ I WIJĄ SĄ TOWARZYSKIE W STOSUNKU DO INNYCH MIESZKAŃCÓW AKWARIUM. CIEKAWE RYBY - POLECAM. TOMEK

 14. Rybak:

  Hej. Mam pytanie, zauważyłem że mój trzciniak nic nie je. Kupiłem mu pokarm mrożony (są tam różne larwy itp). Leży na dnie i co jakiś czas szeroko otwiera pysk

 15. maciek n:

  mam 2 trzciniaki potrzebują one akwa 70 l na sztukę inaczej nie urosną większe jeżeli macie krewetki to jest możliwość że trzciniak je zje ponieważ jest mięsożerny w wielu przypadkach wyskakuję z akwarium jest to ryba niezwykła i trzeba mieć koniecznie szczelną pokrywę ja osobiścię polecam ryreczniki (mrożone) ponieważ bardzo dobrze wpływają na kondycję ryb najlepiej mocno wstrząsnąć po wszdzeniu do wody

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter