Ukośnik marmurkowany (Stojaczek marmurkowany)

Opis

Ukośnik marmurkowany (Stojaczek marmurkowany) – Abramites hypselonotus.  Jest to ryb stadna, która preferuje dolne i środkowe partie wody. Młode osobniki są raczej pokojowo usposobione, a więc można je hodować w akwariach towarzyskich. Z upływem czasu starsze ryby stają się bardziej agresywne. Stojaczek marmurkowany pływa skośnie pochylony ku dołowi. Samice posiadają wyższy grzbiet i są bardziej matowe.

Rodzina

Ukośnikowate – Anostomidae

Pochodzenie

Ameryka Południowa

Długość

ok. 14 cm

Odżywianie

Rureczniki, wazonkowce, larwy komarów, mrożony groch, sałata, płatki roślinne i glony. W przypadku braku wystarczającej ilości pokarmów roślinnych ryby szybko uszkodzą delikatne części roślin. Glony usuwamy tylko z przedniej części zbiornika.

Temperatura

23-27 °C

Warunki hodowlane

W akwarium powinny znaleźć się schronienia z korzeni, kamieni i dużo wolnej przestrzeni do pływania. Rośliny powinny posiadać sztywne pędy, aby stojaczki mogły zjadać obrastające je glony. Ponadto zbiornik powinien być duży i posiadać jasne oświetlenie. Woda: dobrze filtrowana; miękka do średnio twardej o pH 6,0-7,4.

2 komentarzy

  1. welonki i bojowniki:

    Jakie duże akwarium jest dla niego potrzebne?Jest wymagający?Wygląda na trudnego w hodowli.

  2. atatcama:

    wyglądają jak sztylety w paski.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter