Wargatek sanitarnik – Labroides dimidiatus

Opis

Jest bardzo wartościowym okazem w akwarium. Jest naturalnym wrogiem dla pasożytów w akwarium. Należy uważać na podobnego, ale drapieżnego Aspidontus taeniatus (patrz opis), którego można rozpoznać po otworze gębowym – wargatka jest on umieszczony na środku wydłużonego pyska, natomiast u aspidonta jest on skierowany ku dołowi. Śmiało pobiera pokarm. Jest pokojowo nastawiony w stosunku do innych ryb. W akwarium źle się aklimatyzuje, ponieważ są wrażliwe na nagłe pogorszenie parametrów wody. By zmniejszyć stres po wpuszczeniu do nowego zbiornika należy przeprowadzić długą aklimatyzację. W zbiorniku również należy umieścić korale miękkie, np. Sarcophyton czy Sinularia. W czasie dnia ryba delikatnie je podskubuje, by móc wytworzyć co noc wokół swojego ciała kokon,. Ryba udając się na spoczynek, zazwyczaj udaje się w stałe miejsce, zazwyczaj są to szczeliny i zagłębienia. Po zapaleniu lamp ryba czyści swoje miejsce odpoczynku i wyciąga swój galaretowaty kokon na zewnątrz. Ta czynność jest powtarzana codziennie.

Rodzina

Wargaczowate – Labridae

Pochodzenie

Pływa w wodach Oceanu indyjskiego i Pacyfiku.

Długość

Dorasta do 100 mm.

Odżywianie

W naturalnym środowisku zjada pasożyty skórne innych ryb, w akwarium pokarmem zastępczym może być siekane mięso lub żywa artemia.

Warunki hodowlane

Toleruje wodę o temperaturze z zakresu 23-28ºC oraz zasoleniu 1,022 g/ml.

3 komentarzy

  1. Alice k:

    Mam pytanie: czy na zdjęciu to jest ta mała rybka, czy to coś wielkiego za nią?

  2. spy001(asia):

    Ja niestety choduje tylko ryby słodkowodne...

  3. Mahone:

    Bardzo przydatna ryba w akwarium, szczególnie gdy trzymamy w nim pokolce.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter