Żabienica sercolistna

Opis

Żabienica sercolistna - Echinodorus cordifolius. W dużych (otwartych) akwariach może osiągnąć imponujące rozmiary, wyrastając również ponad lustro wody. Kłącze ma krótkie i grube, Do mniejszych zbiorników nadaje się bardziej odmiana ,,Owalis”. Jej ojczyzną jest wschodnia część USA, Meksyk, północna część Ameryki Południowej. Dorasta do 100 cm, a odmiana ,,Owalis” do 40 cm. Liście są żywo-zielone, zdarzają się czerwono nakrapianie, młodsze raczej owalne. Na spodniej ich stronie występuje wyraźne unerwienie. Są odrobinę szorstkie. Powinny być sadzone pojedynczo. Może rosnąć przy standardowym oświetleniu, w miękkiej lub średnio twardej wodzie o pH 6-8 i temperaturze 20-28 C. Wolą świeżą wodę, możemy wymieniać nawet 35-40 litrów na tydzień. Pamiętajmy jednak, że gdy dana roślina rosła w wodzie od dłuższego czasu nie podmienianej, nagła podmiana może jej zaszkodzić. Dlatego na początku wymieniajmy po parę procent w tygodniu. Zwiększajmy powoli ilość podmienianej wody. Rozmnażanie przez rozdzielanie roślin potomnych tworzących się na pędach kwiatostanowych. Można je sadzić, gdy mają po 3-5 liści. Jeżeli chcemy uniknąć zbyt bujnego wzrostu, to posadźmy ją w podłożu niezbyt żyznym. Sercowate liście sprawiają, że żabienica sercolistna jest rośliną piękną i efektownie wyglądającą w akwarium.

4 komentarzy

 1. Jestem hardcorem:

  ja ją mam od jakiegoś miesiąca ale trzy największe liście zgniły mam dobre oświetlenie i biały żwir, może jej woda zaszkodzić?

 2. kto$$:

  super roślina

 3. adams:

  Echinodorus marble Qeen to jest ta roslinka??

 4. ira:

  dopiero kupilem i czekam na efekty

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter