Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

 1. Doświadczony:

  Ludzie jak wy trzymacie te ryby w 60l?!!!!! Myślcie Parka Skalarów może pływać w minimum 112l z jakimiś neonkami max 10. Na więcej skalarów potrzeba minimum 200l to jest max 4-5 skalarów + jakieś niezbyt duże rybki. A nie wy trzymacie 5 skalarów w 60l jak wam urosną to wszystkie poginą.

 2. Mateusz23:

  Pomocy! Mam akwarium 64 l. Obsada to malutki skalarek, 2 gurami, 4 żałobniczki i 4 neony czarne. Akwarium zaatakowały glony, prawdopodobne sinice i krasnorosty. Są wszędzie. Z moich pięknych roślinek zostały tylko łodygi. Stosuje preparaty przeciwko glonom, ale to nie pomaga. Czy jest coś w rodzaju całkowitej wymiany wody ale nie tracąc równowagi biologicznej i zbytnio pieniędzy? Bo już wydałem bardzo dużo na preparaty przeciwko glonom. Bardzo proszę o szybką pomoc! Z góry dziękuje

 3. mariusz1800:

  moje skalary 1 raz składają ikrę samica wygania samca bo wyjada jajeczka:( nie wiem co mam robić?

 4. Marcin:

  Mój skalar jest potworem. Morduje moją sewerum, której utkwił kamyk w skrzelach i jest teraz biedna.

 5. patry:

  miałem w 300L 2 glonojady , 5 sumy różnego rodzaju , 3 bocje wspaniałe , 5 danio malabarskich , 7 żałobniczek no i 5 skalarów czemu wszystkie się pozagryzały ? to było po przyjściu 7 neonków dlaczego ?

 6. Marek:

  Ile można trzymać skalarów w akwarium 60l ?

 7. kamil94:

  dzis czylidnia 30 czerwca skalary zlozyly mi ikre.od razu po tarle urwalem lisc z ikra i przelazylem ja do osobnego akwarium(podalem trypoflawine,napowietrzacz i malutki filterek)czekam teraz na efekty czy uda mi sie po raz 1 w zyciu wychodowac malutkie skalary:)

 8. Maselko;):

  Aha:) wielkie dzięki Abarth:)

 9. Abarth:

  @masełko;) Zjadają swoją ikrę, bo się stresują i boją o nią, masz za dużo skalarów jak na 60l!

 10. siołek:

  Mój skalar pływał bokiem a po kilku dniach dostał wyłupiaste oczy nie chciał jeść i na oczach zaczął robić się biały nalot .Zastosowałam metronidazol 2tab.na 100l wody i zaciemniłam akwarium .Po 2 dniach wymieniłam wodę 50%znów 2 tabletki,cimnia i po 2 dnich wymieniłam wodę 5o% .Po tygodniu powtórka jeszcze jeden raz.Miesiąc po tym incydencie rybki czują się dobrze mam 3 parki skalarów już 10 lat.Młodego pokolenia się nie dochowałam.Pozdrawiam .

 11. MAŁO DOŚWIADCZONY:

  Ja mam 2 skalary z 8 neonkami innesa, 2 pielęgniczki ramireza, 2 glonki małe max. urosną do 12 cm.w akwarium 60l. jak myślicie czy akw. nie jest przerybione jeśli nie to podacie mi jakie ryby bym do niego dołożyć. PS. akwarium obsadzone roślinami z tyłu a z przodu wolna przestrzeń do pływania. światło przyciemnione, bardzo wydajny filtr kubelkowy, temp. 26*C, pokrywa jest. jekieś pyt. dodatkowe kierować pod e-mail ( matx8matx8@o2.pl. ) bez nawiasów poczta o2

 12. Mnich:

  Witam. Od miesiąca mam akwarium 400litrów do którego zakupiłem trzy pary skalarów. Po trzech tygodniach zaczęły mi zdychać. Obecnie mam tylko dwa. Nie wiem co jest przyczyną. Pokarm pobierały normalnie i żadnej choroby nie zaobserwowałem. Nie wiem co jest przyczyną. Chciałbym od Was pomocy co jest tego przyczyną??

 13. masełko;):

  Witam:) MAm 60 litrowe akwarium i mam w nim 5 skalarów i jedną bocję. I jest taka jedna parka skalarków które znoszą ikra,ale zawsze te ikra zostają zjedzone przez tą parkę. Tak myślałem że jedzą ikra bo to są dwa inne gatunki skalarów. piszcie co zrobić żeby nie jadły swojej ikry:) pozdrawiam:)

 14. masełko;):

  Witam:) MAm 60 litrowe akwarium i mam w nim 5 skalarów i jedną bocję. I jest taka jedna parka skalarków które znoszą ikra,ale zawsze te ikra zostają zjedzone przez tą parkę. Tak myślałem że jedzą ikra bo to są dwa inne gatunki skalarów. piszcie co zrobić żeby nie jadły swojej ikry:) pozdrawiam:)

 15. mały:

  Dzięki Yap tak samo myślałem.Ale mój szef kupił wewnętrzny i jest to porażka nawet dla skalara odradzam i dzięki za pomoc.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter