Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

 1. StaightForward:

  Hej Mam Pytanie Zakładam Akwa 112l 40cm wys czy mógłbym tam trzymać 2 skalary (dobraną Parkę) 2 Ramirezy(Postarałbym Się Żeby były dobrane) i kiryski ze 3 albo glonojada i Bojownika 1

 2. Sawwo:

  Mam Pytanko Czy Mógłbym Trzymać 2 skalary(Dobraną Parkę) w 112l i do nich 2 ramirezy(Też Postarałbym Się Dobrane) i glonojad albo kilka kirysów a do tego bojownika jednego. Proszę O Szybką ODP

 3. Yap:

  Kuzyn Kuzyna: jestem bardzo ciekawa czemu zdechły. Zagryzły się, czy jakaś choroba? A aktualna obsada jest OK.;-).

 4. Kuzyn Kuzyna:

  Dzięki Yap Ale Ta Obsada Nie aktualna Bo Bez Zastanowienia Kupił jeszcze jednego i zdechły Teraz żeby zaoszczędzić kupił 2 gupiki (samice) 3 danio i 2 kiryski pstre

 5. Yap:

  xxlsandra: Może być nawet 10000l. Tych skalarów było po prostu za dużo. Na przyszłość wiedz, że najlepiej mieć tylko parkę, bo potem to już są kłopoty, walki, gryzą się, walczą 24h/dobę;-).

 6. xxlsandra:

  miałam takich 23 w bardzo dużym ale bardo dużym akwarium pozdychały mi po 15 minutach

 7. Yap:

  Kuzyn Kuzyna: Oczywiście, że przesada!150l to MINIMUM na dwa skalary. Ale jak mu kuzyn dokupi drugiego to się zabiją i 150l będzie stało puste... Niech kupi giętkozęba wielkopłetwego. Tylko to teraz pasuje, resztę zeżre... Bandyr: możliwe, że są sobie przeznaczeni. U mnie tak było;-). Ale żeby tak od razu ikrę?! Nie, moja samica też często czyści liście, a jak dotąd było z tego jedno wielkie g...o. Ale z drugiej strony... Pozdroofka;-).

 8. Bandyr:

  mam pytanie miałem 2 skalary w akwarium 60l. około roku po czym zmieniłem na 112 l. 2 tyg. później zaczęły składać ikrę... minęło kilka miesięcy i z niewiadomych przyczyn padła mi samica kilka dni po tarle na drugi dzień kupiłem inną dorosłą samicę o innym ubarwieniu zauważyłem że trzymają się razem i samica zaczyna czyścić liście jak przed tarłem czy to możliwe że tak szybko by się sparowały??? praktycznie od razu...??? ??? ??? dzięki za odp.

 9. Kuzyn Kuzyna:

  Wiecie Co Mój Kuzyn Jest Trochę Za Ostrożny (Czy Nie) Powiedzcie Mi Czy Trzymanie 1 Skalara W 150l Bez żadnej innej ryby to przesada Proszę.

 10. mn:

  1. Na jedną parę skalarów absolutne minimum to akwarium 100-120 litrowe. Lepiej jednak, żeby było większe i miało przynajmniej 50 cm wysokości. Skalary to stadne ryby, ale często nawet w 200-litrowym akwarium silniejsza para zupełnie zdominuje te słabsze ryby, więc skalary lepiej trzymać w dobranych parach. Jeżeli akwarium jest bardzo duże, wtedy może być stadko skalarów. 2.Dobre towarzystwo dla skalarów - kiryski, otoski, bystrzyki ozdobne lub Pereza (ale to w większym akwarium), neony (ale tylko wtedy, jeśli skalary będą się z nimi wychowywać od małego, inaczej neony nie pożyją długo), ewentualnie mogą być jeszcze mieczyki, platynki /zmienniaki (ale szybko się one mnożą i bardzo zanieczyszczają odchodami akwarium). Kiryski, otoski, bystrzyki żyją w stadkach po minimum 6 sztuk, neonów lepiej gdy jest więcej niż 10. Mieczyki w haremach - samiec i 2-3 samice. 3. Złe towarzystwo dla skalarów - welonki (potrzebują dużo chłodniejszej wody niż skalary), brzanki, a szczególnie sumatrzańskie, brokatowe i różowe oraz bystrzyki barwne (obgryzają skalarom płetwy), gurami, prętniki, bojowniki (wolą starą wodę, a skalary muszą mieć dość często odświeżaną).

 11. Yap:

  SKALAREK: 54 dla skalarka trochę za małe, ale od biedy mogą być dwa. Parka. I będą szczęśliwe. A tobie, Aniu, radzę zmianę akwa na 100l i dopiero kupna skalara ok. 14cm mógłby już być. Jak będą sobie przeznaczeni to się pokochają;-)/

 12. piotr131013:

  mam pytanie co zrobic gdy skalary nie chca zlozyc ikry

 13. michał1:

  ej skalary jedzą mniejsze rybki??????

 14. michał:

  mam dwie samice skalara zauważyłem że małe ryby mają obgryziony ogon czy to one a jak nie to jakie ryby to robią POMOCY!!!!

 15. goliano:

  Czy skalary mogą być z Pielęgnicami Pawiookim??;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter