Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. SKALAREK:

    Mam pytanie ile skalarów może być w 54l akwarium??? Bo mam jednego i mam wrażenie ze jest trochę samotny.POMOCY

  2. Ania:

    Ja mam 1 skalara wilekosci 20 cm. w akwarium 54.l . Sadze ze to samiec, na poczatku zrobilam blad i kupilam tylko jednego skalara. Teraz nie znajduje skalara tego samego rozmiaru. Nigdzie nie ma takich w sklepach. Co robic! POMOCY. Czy moge do niego dokupic mniejsze skalary????

  3. marlis:

    do illka: a czy masz parke skalarów czy tylko jednego bo jak jednego to i tak ci sie z tej ikry nic nie wykluje a jak parke to zanóż w wodzie kotnik i zesuń tą ikre do kotnika i w cześniej wyłącz filtr

  4. Yap:

    Magiera: Hmm... Nie za bardzo. Neon to mała rybka. Choćby dlatego odpada.

  5. illka:

    mój też złożył ikre i to na filtrze. Jak mam teraz przełożyć to do kotnika???? pomocy!!!!!!

  6. magiera:

    Ja mam 2 gupiki,5 neonek czerwonych,danio dośyc duze tak na oko 3-4 cm,2 glonojady małe,błyszczyk,mieczyk hellera (czy jakoś tak),3 kirysy i 2 ślimaki aha i mam na pokrywie z akwarium kokon chyba już 3 tygodnie i te jajeczka dalej są bardzo małe jeśli wiecie co robic piszcie!!. Te ryby, które podałem mogą byc z Skalarami ??

  7. kuba:

    danio odpada ze skalarami z skalarami tylko neon i najlepiej inessa... ;)

  8. Bruno:

    Jakie musi być ph wody dla skalarów ?? bo zakupiłem 6 małych i zaczynają odpadać, na tą chwile ph mam 7.0 jakie powinienem mieć w ogóle ph ?? mam neony, platki, bojowniki, mieczyki, branki różowe, gupiki.

  9. Adam:

    Jak rozróżnić płeć?

  10. tofik:

    Dzięki wielkie popytam w sklepach może dostanę w Częstochowie te tyby pozdrawiam

  11. Yap:

    Nikola.: myślę, że możesz spróbować podawać mu mięso. Znaczy larwy mrożona, suszone, najlepiej komara, lub wodzienia, moje za tym szaleją. Zaobserwuj odchody skalara,czy aby nie są glutowate czy jakieś dziwne. Gdf: czasami skalary są ruchliwe, choć zazwyczaj są to rybki stojące. Ja mam skalara Iwa, anomalię, on jest bardzo ruchliwy, merda się i ogląda TV:-). Widocznie twoje już tak mają.

  12. ed:

    Tofik nie widze problemu. Pozdrawiam

  13. gdf:

    mam pytanie czy skalar jest ruchliwy bo moje zbytnio się nie ruszają

  14. Nikola.:

    pomocy!! mam skalary i jeden od pewnego czasu nie chce jeść pokarmu suchego. co mogę dać w zamian za to? czy można podawać im białko z ugotowanego jajka ? czekam na odpowiedz ; )

  15. Yap:

    Tomek/Tofik(bo wnioskuję, że to jedna osoba): w takich sytuacjach zawsze doradzam giętkozęby, czyli Synodontis. Są łagodne, ale odradzam kupowania małych, czarnobrzuchych opaczków, bo ryby, które masz mogą je zjeść. Kup sobie np. wielkopłetwego czy malawijskiego. Jak ci się uda zapoluj na nigrita gold, są niesamowite! Malet7: Nie jest OK, ikra ci pleśnieje, wyrzuć natychmiast białe jajka, żeby nie zarazić innych, bo już i tak nic nie będzie z tych jajek spleśniałych.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter