Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. Tofik:

    Witam wszystkich mam pytanie mam akwarium 200L a w nim 4 skalary 5 molinezji 2 mieczyki 2 glonojady i 8 kirysow czy do tej obsady moge dokupić jeszcze jakieś ryby np z 2 Skalary pozdrawiam i czekam na odpowiedz

  2. malet7:

    Witam, mam 6dorosłych osobników, które niedawno odkupiłem i przedwczoraj dwa złożyły ikrę, dostrzegłem to jak wróciłem z pracy. Czytałem, że ikra jest około 48 godzin, a później już rodzą się małe skalarki. Ikra najpierw była koloru kremowego, a od wczoraj ten kolor zaczął się zmieniać na biały. Wczoraj kilka jaj było białych, a dzisiaj już coraz więcej Czy wszystko z ikrą jest OK? Dodałem preparatu przeciw pleśnieniu. Dzięki za podpowiedź :)

  3. tomek:

    mam pytanie mam akwarium 200l a w nim 4 dorosłe Skalary 5 molinezji 2 mieczyki i 8 kirysow i dwa glonojady chciałbym dokupić jeszcze jakiś ryb co mozecie mi doradzić moze jeszcze dwa skalary

  4. Yap:

    Kasia: Gupiki owszem, neonki nie za bardzo, skalar odpada. Po pierwsze- za małe akwa na tą rybę, po drugie- skalar zeżre neonki, a gupik obgryzie skalara. NIna: Co do odróżniania, inaczej się nie da, trudno, może to parka. Molinezje chyba nie za bardzo kumają się ze skalarkami, bo to piękniczkowate. Hodowanie skalarów z nimi nie wypala. Kales: Niestety skalary są "ikrożerne", zjadają każdą ikrę, którą napotkają. Musisz oddzielić ikrę i chować ją w dobrych warunkach.

  5. Przemek:

    skalar jest rybą stadną ale także mięsożerną aby zapewnić dobre warunki dla skalara potrzeba: dobrego oświetlenia, żywych roślin, mięsa np. larwa ochotki oraz miejsca ;) pamiętajcie że skalar zawsze zje małe rybki które się urodzą w akwarium pozdrawiam :)

  6. -brak:

    Ja mam 3 skalary wielkości od 10 do 20 cm i 22 inne ryby np.:duch amazoński welony molinezje dania gupiki mieczyki bojowniki itp. Choduje je w 54l akwarium .

  7. kales :

    Mam problem mam 890l akwarium tam 50 skalarow 30 platek i 150 neonek,hokejowek a skalry juz od jak były młode zjadały ikre neonek dlaczego to tak?

  8. NIna:

    Można trzymać skalary z molinezjami ? Mam 2 skalary a moje akwarium ma 63 l , nie wiem czy moge je tam trzymać ...Nie wiem też jak odróżnić samca od samicy ... Wiem ze samiec ma wypukłe czoło ale nie wiem nie moge ich i tak odróżnić !

  9. Kasia:

    Mam akwa 25l.Niestety puste, bo nowe :).Mam pytanie:czy mogę w nim trzymać gupiki, neonki, skalary i chociaż jednego glonojada(nie posiadam roślinek)?Czy nie będą się gryźć?(wiem że neonki z gupikami żyją w zgodzie).Mam filtr z napowietrzaczem i grzałkę z termo-regulatorem.

  10. kamil123:

    mam 10 skalarów w akwarium 760 l miałem tam też gurami, neony, gupiki, danio, barwniaki, molinezje kiryśniki, glonojady i jeszcze inne skalary gdy rosły zjadałe te najmniejsze ryby teraz mają już 30cm wys. prawie wszystkiryby zjadły lub zabiły teraz zostały mi tylko one, 5 par, para gibbicepsów 60cm samica a samiec 68cm, para kiryśników samica 22cm a samiec 25cm, para synodontisów po 23cm oby dwa no i para palet samica blue diamond 24cm. dł. a samiec red turkus 26cm. dł kto chce mieć skalary to min 350 l

  11. kaspian:

    do waldi: z długonosem napewno ale z duchem nie wiem bo dostawca ma obsuwe i bende mial go po świentach. wtedy ci ppowiem :P

  12. waldi:

    czy te ryby można hodować z długonosem ciernistym i duchem amazonki w 200l akwa

  13. Yp:

    kaspian: wiem, ale Iwowi nic się nie stało:-). To było już ponad miesiąc temu. Czy skalar zjadłby krewetkę? Czy ja wiem? Raczej nie, ale jeśli ma agresję w naturze to być może...

  14. kaspian:

    Yap: zdrapywanie czegokolwiek z ryb jest ryzykowne . A wiesz może czy skalar zjadłby krewetkę ???

  15. Yap:

    AquaMat:trzymam kciuki za wyleczenie twoich skalarów. Ja też leczyłam Iwa, skalarka. Miał jakieś bakterie na ciele. Wiem, że powinnam go wymoczyć w lekach, ale po prostu zdrapałam tą "kupkę" bakterii pałeczką z wacikiem, heh:-).

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter