Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. Yap:

    AquaMat:cieszę się, że odezwałeś się i że nadajemy na tych samych falach;-).

  2. AquaMat:

    Yap zgadam się z Tobą w 100 %, obaj jesteśmy doświadczonymi akwarystami i bedziemy pomaga ćnowicjuszą, to 60 litrów, w którym trzymam skalary i inne ryby to taki "śmietnik". Leczę tam ryby, ewentualnie przenoszę ikrę. Teraz mam tam 2 skalary z grzybicą i leczę je od 2 tygodni. Do ENDRJU: ja mam 4 skalary, które mają 7 lat. W literaturze można spotkać że żyją od 8-12 lat, ale były 2 przypadki w Ameryce Połudnowej gdzie żyły 18 i 19 lat !!

  3. Yap:

    Endrju: 8-10 lat. Szkoda, że tak mało:,-C. Skalar to bardzo mądra rybka, a jaka towarzyska:-).

  4. skalaaar:

    jakie rybki do skalara? ramirez, mozaikowy moga być? co jeszcze dobrze wspołgra z skalarami w niedużym akwarium?

  5. endrju:

    Duchu Amazoński dzięki wielkie za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Może ktoś z Was wie ile lat tak przeciętnie żyją skalary? Oczywiście mam na myśli ryby hodowane w dobrych warunkach. Pozdrawiam

  6. Yap:

    Hej, !!!!!!!!!! to było niezłe! A tak na serio to płeć skalara rozróżnia się po wale tłuszczowym na głowie. Jeśli wał tłuszczowy istnieje to mamy do czynienia przystojnym mążczyzną, a jeśli gonie ma to jest to piękna i pełna wdzięku Pani Skalarkowa:-):-D;-D. A co, nie jest tak?

  7. Duch Amazoński:

    Endrju: 1) Nie są skarłowaciałe, ponieważ dorastają one do 20 cm i to na prawdę w pokaźnym aqua a po 2)Już większe Ci nie urosną nawet jakbyś zakupił 1000 litrowe aqua, ponieważ wielkość ryby zależy od warunków pierwszego akwarium w którym przebywała oczywiście jakbyś te skalary trzymał krótko i za nie długo przeniósł do większego to miałyby szanse rozwoju lecz w innym wypadku nic z tego :) pozdrawiam

  8. !!!!!!!!!!:

    ej ?????? sklara najlepiej karmić pokarmem. Jak dasz i skalar zjadł to znaczy, że masz samca. Jeśli natomiast zjadła, to na 100% masz samicę.

  9. Yap:

    ??????: najlepiej pokarm żywy, suszony lub mrożony urozmaicany od czasu do czasu suchą karmą(najlepiej tetra menu):-).

  10. Rally:

    Do ?????. Ja moje małe skalarki karmie płatkami TetraMin, suszonymi dafniami oraz mrożonymi ochotkami. Wydaje mi się że ta dieta pasuje im, bo chętnie to jedzą i szbko rosną:D

  11. ??????:

    ej mam pytanie wiem ze pewnie juz kilka razy bylo ale potrzebuje szybko czym najlepiej karmic skalary?

  12. Piotr stary wyga:

    ryba bardzo popularna,kiedyś rarytas w akwarium, dziś nie mniej popularna niż pawie oczko(gupik)

  13. Yap:

    Matik, pielęgnice i skalary to jedna rodzina, więc niepowinno być problemów. Co do litrażu myślę,że na 3 rybki starczy.

  14. Yap:

    AJC, Skalar i molinezja? Nie jestem pewna czy będzie ok. Skalar i gupik to istna zagłada. Gupik tak obgryzł mi skalara, że mu prawie nic z płetw piersiowych nie zostało. Zaś ogon gupika może przyprawić skalary o istny raj podniebienia. Neon i skalar? Ja takie połączenie mam, ale nie polecam, bo czasem skalarowi może się wydać, że neon to żywe papu. A neonkom, że wąsy skalarka to coś do zabawy w podgryzanie. Mieczyk? Czy ja wiem? Nie miałam skalarów z mieczykami. Powinno być ok, ale nie jestem taka pewna. A skalar+ gurami to bardzo dobre połączenie. Skalarki i gurami bardzo się lubią. Mam nadzieję, że pomogłam Ci w doborze rybek.

  15. karmel:

    u mnie skalarki pieknie sie trzymja jedza serce wolowe szybko rosnal:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter