Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

 1. do:AquaMat:

  czy chcesz te ryby zamenczyć?popełniliśmy podobny błąd,tyle, że obsada była o połowe mniejsza.nawet puste 60l to dla skalarów za mało.w twoim akwa panuje przerybienie i bez skalarów.jeżeli już je masz, dla dobra ryb wydaj je, równierz część innych

 2. xxx:

  Akwarystyką zajmuje się od 5 lat i mam 2 skalary, 2 gurami, 6 pielęgniczek ramireza, 6 molinezji, 10 neonów inessa, 3 brzanki sumatrzańskie, 2 brzanki rekinie, 2 labeo, 2 kiryski, 2 glonojady w 60 litrach i wszystko jest ok!!!!!!!!!! Boże człowieku gdybym cię znał osobiście wsadziłbym cię do klatki dla chomików. Sadysta!

 3. gosia:

  do abam: ja mam parkę skalarów w 60 litrach ,mają się świetnie . Co trzy tygodnie składają ikre.

 4. marta:

  Wielkie dzięki za odpowiedź bo właśnie się zastanawiałam komu je oddać by im źle nie było, a fundusze już zbieram na większy baniaczek;D, jak go zadomowię to się pochwale:) Pozdrawiam wszystkich:)

 5. Damian:

  mam 4 skalary..czemu jeden czasem gania wszystkie inne a zwlaszcza jak daje im jesc..wszystkie sa male..ja nie mam pojecia czemu tak jest. moze mi ktos cos podpowie?

 6. abam:

  Jak czytam co niektóre wypowiedzi to az sie płakać chce. Stwierdzenia typu "trzymam skalary w akwa 60L i nic im nie jest" czlowieku przeciez ryby ci nie powiedza ze nie maja przestrzeni do pływania pożal się boże akwarysto!. Dla ludzi chcacych hodować skalary najpierw poczytajcie o warunkach hodowlanych a pożniej kupujcie ryby a nie na odwrót!!

 7. AKWARYSTA:

  Do Marta możesz spokojnie te 2 skalary w tym 72 litrowym trzymać. Przez trzy miesiące nic im nie będzie. Życzę powodzenia w hodowli.

 8. RKS:

  i jeszcze mam pytanie..jak bym dokupil z 6 neonek to by bylo ok ze skalarami?? prosze o odp i z gory dzieki

 9. RKS:

  wie ktos czemu skalary nie jedza tylko wypluwają pokarm ciagle?? mam 70l i 2 skalary,2mieczyki,2kirysy,glonojada i 4 danio..chcial bym jeszcze cos dokupic bo malo jest tych ryb;]

 10. Marcin9601:

  Witam. W moim akwarium wydaje mi się trochę pusto. Posiadam akwarium 112. Przebywają w nim 4 skalary 4 gurami dwuplame(2 pary)3 kiryski 1 bocja wspaniała 1 glonojad 2 nieznane rybki wielkości gurami i 1 niechciany welon. Chciałbym jeszcze kupić 2-3 Epalzeorhynohus kallopterus i stadko mniejszych rybek takich jak 15-20 neon inessa. Czy akwarium niebyło by przepełnione? proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam Marcin9601

 11. marta:

  Witam, założyłam akwarium 72l i nie zamierzałam trzymać w nich skalarów gdyż wyczytałam ze będzie ono za małe. Mój chłopak kupił mi jednak w ramach niespodzianki dwa małe skalary. Mają teraz około 2 cm bez płetw. Bardzo mi się podobają i chciałabym je zatrzymać i zapewnić im godne warunki, niestety jak przeliczyłam fundusze dopiero za jakieś 3 miesiące będzie mnie stać zmienić 72l na 200l. W związku z tym mam pytanie czy mogę zatrzymać te małe skalary i czy nie zrobię im tym krzywdy, czy nie skarłowacieją przez te 3 miesiące??? Skład obecny mojego akwarium to 6 kardynałków, 4 tęczanki neonowe, para prętników, para małych ramirezów, 4 kiryski, 1 zbrojnik niebieski no i 2 małe skalary :)

 12. Markus:

  Nie trzymajcie skalarów z krewetkami. Ja zrobiłem ten błąd i już krewetek nie mam.

 13. gość:

  przestańcie porównywać ludzi do zwierząt, nie da się!! ryby to nie ludzie, to my decydujemy co z nimi zrobimy, zgodzę się ze "zrobię co zechce" ryba to towar, nic więcej ja trzymam swoje 3 skalary w zbiorniku 60l, żaden nie narzeka, jedzą jak głupie, jeśli będą mi się rozmnażały to swoje głupie teorie będziecie mogli sobie w oko wsadzić.

 14. Yap:

  Do zrobię co zechcę: nie wykłócam się i nie chcę popadać w konflikty. A z tym spacerem to chyba masz rację:-D. wyjeżdżam z rodzinką na wakacje na 6 tygodni już od wielu lat. Ostatnio odkryliśmy superowy transport dla rybek! Do 5 litrowych butli po wodzie wlewam wody do połowy. Przecinam trzy ścianki i wkładam rybki do butli. Ścianki zaklejam, mały wywietrznik otwieram. I wiecie co? Było genialnie! Żadna rybka nie zdechła, a tn jeden skalar to się nawet po transporcie merdał:-D)

 15. kamil!!!:

  w czwartek skalar złożył ikre ale mam 2 samce i żaden nie był z samico. sama samica złożyła ikre ale to jedna z dwuch samic z kturych nie interesowały sie samce

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter