Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. zxcvb:

    do Rafała: ja mam od dwóch lat parę skalarów (kupionych jako młode ryby) razem z neonkami i wszystko jest ok. Skalary inne ryby mają gdzieś, no chyba że mają tarło to trochę je odganiają, ale żadnej mi nie zjadły. W ogóle neonki nie są zbyt bojaźliwe i czasem widzę jak to one trochę podgryzają skalary w płetwy. Nie wiem jak jest u innych, ale według mnie neony i skalary można hodować razem.

  2. Mattik:

    Jak odróżnić samca od samicy?

  3. Rafał:

    Witam. Ktoś gdzieś tam na samym dole pisał, że skalarki można trzymać z małymi rybkami, jeśli są z nimi od małego. Ile jest w tym prawdy? mam w 160l.10neonków inessa i 10 ornatusów ozdobnych,5 gupików(ale je mogę oddać dziewczynie)mogę z nimi trzymać skalary?podobają mi się te rybki,ale pytam jeszcze przed kupnem,aby głupoty ewentualnie nie zrobić,gdyby miały mi zjeść te maluchy;)...No to pozdrawiam i liczę na mądrą odpowiedź:)

  4. kamil!!!:

    ja mam w 85l 5 skalarów dużych ,5 molinezji ,4 neony inessa , 4 glonojady ,4 danio i 2 kiryski a temperatura wody 26 stopni i taraz mam pytanie czy skalary odbędą tarło czy nie za dużo jest ryb dla nich? !!POMOCY!!

  5. Evelina:

    Zrobię, co zechcę.-twierdzisz że rybki to tylko towar,ale nie wszyscy traktują to tak jak ty.Ja hoduję rybki dla samej hodowli,bo po prostu się nimi interesuje i przyznam się bez bicia,że w swoim życiu nie sprzedałam ani jednej rybki!

  6. gumis:

    ja mam akwa prawie 70 l 2 glonojady 2molinezje 1mieczyk czer, samice gubika dwa skalary duze i 6 malych 3 kiryski co do skalarow tyle ich jest bo na 100% zanim dorosna to polowa z nich mi padnie .

  7. bomberek:

    mam 2 skalary 4 molinezje 1 gupik 1 danio 1 kirys w akwa 45l moge coś jeszcze dokupić

  8. grzesiek:

    założyłem małe akwarium ze względu na warunki mieszkaniowe a ponieważ zawsze podobał mi się skalar więc kupiłem licząc się z tym że skarłowacieje. Ale o dziwo skalarek który miał około 4cm w ciągu 2 miesięcy urósł i w tej chwili ma około 11 cm

  9. akwa 250...:

    AquaMat labeo musi mieć przynajmniej 120cm długie akwarium żeby urosło i miało gdzie popływać hm a przy 60 l to masz zdecydowanie za duzo rybek !

  10. gosia:

    poroku hodowania, skalary złożyły ikrę na liściu żabienicy.:-)

  11. zrobię czego ty nie chcesz :]:

    do zrobie co zechcę: a więc z twojego punktu widzenia nasza planeta tez jest taka klatką z której nie można wyjść. oprócz astronautów ;) ale czy wolałbyś miszakac w klatce planeta czy w klatce pokój 30x30. załózmy że planeta to aqa 300l a pokój 30x30 to aqa 50l. i gdzie wolałbys mieszkać? normalne że skalarom jest lepiej w "planecie" niż "pokój". Wieć twoj komentarz trzymanie skalarow w 45l brzmi jakbyś był psychopatą (bez urazy). Więc ten komentarz ma troche racjii i troche błędu. Pozdrawiam

  12. AquaMat:

    Akwarystyką zajmuje się od 5 lat i mam 2 skalary, 2 gurami, 6 pielęgniczek ramireza, 6 molinezji, 10 neonów inessa, 3 brzanki sumatrzańskie, 2 brzanki rekinie, 2 labeo, 2 kiryski, 2 glonojady w 60 litrach i wszystko jest ok!!!!!!!!!!

  13. Hodowca:

    Wcale nie jest prosto hodować skalary,gdyż muszą mieć ciepłą wodę i tak średnio pH w wodzie.

  14. Skalar:

    Ja mam skalary(8 sztuk) w akwarium(350l)i bardzo dobrze się trzymają. Są piękne!Hoduje je już przez pół roku.Pozdrawiam wszystkich hodowców tych wyjątkowych rybek.:)

  15. Zrobię, co zechce!:

    Mas poważny problem Yap jeśli Twoja rybka tak się zachowuje, spróbuj ją na spacer wyprowadzić, albo kuracja powietrzna, to może pomóc. Tobie, niestety, już niewiele pomoże.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter