Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. justa:

    Witam I Prosze o pomoc mam 100l akwarium miałam w nim 4 skalary dwa zostały zjedzone prawdopodobnie przez kolcobrzucha zielonego odrazu sie go pozbyłam a jeden po dwoch tygodniach zdechł miał biały grzbiet czaszki i dretwiało mu cialo to samo ma moj ostatni skalar prosze o ratunek i jak najszybsza odpowiedz bo nie mam zbyt wiele czasu z góry dziekuje ps. jestem poczatkujaca w tych sprawach dzieki

  2. co to jest? leży w trawie i nie dycha?? dwie dychy:

    oje skalary odbyły 2 dni temu tarło. Za dużo tej ikry nie było bo ok. 20 jajeczek. samica robi jakies fikołki, plywa na boku i sie dziwie zachowuje. Mozecie mi pomóc?

  3. wiktoria to fajna ryba:

    ja mam 1 skalara ale gdybyście go zobaczyli to byście padli! jest tak spokojny jak żółwik a jak je to tak wyciąga dziuuubek jak by gwizdał

  4. wiktoria:

    nie wiem, ale myślę że to mój żaglowiec obgryzł bojownikowi ogon i przez niego mój bojownik wygląda jak kijanka

  5. Remik:

    Też pomyślałem o tęczankach (już ich nie ma). Pozbyłem się jeszcze dwóch mieczyków. Teraz jest 21 ryb w 100 l. Kosiarki zostają, bo wyczyściły mi elegancko krasnorosty. Co do krewetek to podobno skalary często robią sobie z nich obiad, więc nie wiem czy warto je kupować? Jeśli ewentualnie tak, to ile tych krewetek miałbym wpuścić? Które są najlepsze na glony?

  6. Krzywy Jochn:

    Do Remik: No skalary za duże, ale jak już koniecznie chcesz to zostaw: *Para skalarów *12 neonów *mieczyki Resztę oddaj. Jak już skorygujesz obsadę, polecam abyś kupił sobie krewetki filtrujące, lub amano.

  7. pepee:

    Syla Raczej nie ma plynu na uratowanie ikre:p No ale podezewam ze mialas twarda wode wiec w sklepie zoologiczynym kup zmiekszacz PH6 zeby ikra przetrwala( z tym preparatem ja rozmnozylem skalary). Lub poprostu nastepnym razem musisz miec szczescie :D

  8. Zrobię, co zechcę!:

    Panie Matisek - klatka będzie zawsze klatką jaka by nie była, duża, mała, zawsze idąc trafisz na ścianę, gdziekolwiek byś nie poszedł. Nie uważam się mądrzejszym od Boga, po prostu ukazuję rzeczy na które nikt wcześniej nie zwracał uwagi (ryba - towar). Jakoś mało tych waszych komentarzy pod moim adresem, czekam na dalsze i tak to jest intelektualna prowokacja, jeśli nie stać Cię na nic konstruktywnego nie pisz proszę, i tak za dużo idiotów na tym świecie.

  9. czarny:

    do remik: oddaj teczanki

  10. piłka:

    do kangur: oglądałem twoje zdjęcia skalarów. Na jednym zdjęciu skalar a obok niego (bądź niej :) ) była siatka. U mnie w aqa tez siatki kumplują się ze skalarami. Może wiesz czemu?? pzdr

  11. Remik:

    Jakiego gatunku ryb się pozbyć? Akwarium 100 litrów a w nim 29 ryb. 2 skalary (raczej zostają mimo trochę za małego akwarium), 12 neonów czerwonych, 3 kosiarki, 6 tęczanek neonowych, 6 mieczyków. Ryby żyją zgodnie, ale przerybienie jednak jest. Które ryby oddać?

  12. amator:

    czy skalary muszą mieć grzałkę?

  13. Syla:

    dzieki pepee niestety nie wpadlam na to zeby podrzucic komus rybki ale ikra i tak zrobila sie cala biala pewnie mam cos nie tak z woda.kupilam juz jakis torf do filtra zeby zmiekczyc wode zobacze co teraz bedzie mam nadzieje ze sie uda. moze ktos mi podac nazwe plynu ktory moge dolac zeby miec wieksze szanse na uratowanie ikry? Ps a do tego teraz beda sie rozmnazac molinezje zaglopletwe kupilam juz kotnik i jutro bede przekladac:)

  14. Matisek:

    ALE TO NIE ZNACZY ŻE W TEJ KLATCE W KTÓREJ SIĘ URODZIŁEŚ CHCIAŁBYŚ ŻYĆ PANIE MĄDRZEJSZY OD BOGA!!! Ps.@Syla: Paletki się trzyma w grupach ale jak masz dobre warunki to nie powinno być tragedii. :)

  15. Zrobię, co zechcę!:

    Przerybienie?? DRASTIL, chyba żartujesz!! 2 gurami i 4 gupiki to przerybienie?? bierz śmiało, ze 4 skalary małe, nie urosną duże, ale przyzwyczają się do Twojego akwa i założę się, że będą składały ikrę, jeśli temp., woda będą dobre. Natomiast teraz parę słów do osób, które zaraz zaczną płakać, że nie nie wolno i odwoływać sie do porównań typu, a gdyby Ciebie... To co napiszę, kieruje właśnie do takich osób, a co by było gdybyś urodził się w klatce zamknięty i obserwowany, oddzielany od współmieszkańców, jak tylko by się komuś spodobało, wsadzany do najlepszych warunków jakie można Ci dać, ale bez wolności?!?! Jak byś się poczuł?!?!?! Jak ryba. A gdyby ktoś Ciebie..., co to ma za znaczenie w jakich warunkach, skoro właśnie po to hoduje się ryby, żeby je sprzedać i żeby mieć to na co ma się tylko ochotę. Zaraz ktoś mi tu wyskoczy z jakimiś prawami zwierząt czy coś, ale czy ktoś pytał świni czy kury czy chcą być zjedzone? Nie! Więc darujcie sobie hodowle akwarium, jeśli tak naprawdę chcecie dobra ryb, jeśli natomiast zależy wam na hodowli, niech każdy sam sobie oceni wyczyta w poradnikach, czy mądrych książkach i sam będzie weryfikował swoją wiedzę na temat ryb, a nie pełno mądrali się porobiło, którzy uczą i mówią co i jak. Teraz sedno mojej wypowiedzi w skrócie, hodujcie co chcecie, gdzie chcecie i jak chcecie, najwyżej wam ryby pozdychają. Dobre samopoczucie człowieka ponad wszystko, a ryby akwariowe, są takim samym towarem teraz jak ołówek czy zeszyt, więc hodowane by sprzedać, po dopełnieniu roli towaru można z nimi robić co się komu żywnie podoba, tyle. Jestem ciekaw komentarzy do mojej wypowiedzi panowie i panie pseudo ochroniarze środowiska czy czego tam!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter