Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. jac:

    żadnego

  2. pepee:

    do kocham ryby : skalary dobieraja sie w pary a co do wielkosci skalarow to roznie . Skalary moga skaldac ikre bedac mlodym osobnikiem jakies 5cm. Samica nie jest agresywna wobec smaca natomiast sa one agresywne kiedy beda pilnowaly ikry.Beda odpedzac inne ryby zeby nie zjadly im ikry.

  3. mietek:

    Do miecha: Wybacz, ale nie znasz się! W 35 litrach można mieć nawet 70 skalarów (po pół skalara na litr). Wystarczy zalać akwarium, ale tylko do połowy i koniecznie wywalić filtr. Wtedy skalary położą się płasko na wodzie i zrobi się wiecej miejsca, tak że dodatkowo pomieści się jeszcze 20 welonków i 10 paletek. A akwaryście WILdCHILD należy życzyć sukcesów w hodowli rybek.

  4. miechu:

    Do WILdCHILD - 35, jedną na litr. pozdr

  5. WILdCHILD:

    ile skalarów moge wpuścić do akwa 35l

  6. kocham ryby!:

    mam kilka pytań. kiedy skalary są gotowe do rozrodu, jakiej mniej więcej są wtedy wielkości, czy samica może być agresywna wobec samca przed złożeniem ikry?

  7. KOKO:

    do Czapli i wszystkich negujących małe akwaria: Mam akwarium od 18lat i coś na ten temat wiem, założyliśmy w pracy akwarium 50litrów i dobrałem do niego parkę skalarów,oprócz nich są tam jedynie 1oszt neonków i parka molinezji żaglopłetwych,skalary składają ikrę co 3tygodnie więc chyba jest im dobrze,nie zjadają neonków ani nie atakują innych ryb,nie rosną już większe...przyznam że dbamy o akwarium bo raz na 2 tygodnie podmieniamy część wody na świeżą i miękka ale jak ktoś ma małe aqua to nie znaczy że nie może chodować skalarów

  8. karmel:

    diekuje za odpowiedz i juz wiele razy o nich czytalem w google i na youtube ale tam nie ma nic po ilu sa juz gotowe do tarla:)

  9. początkujący adam:

    mam dwa duże skalary i jednemu spuchło oko i wygląda nieładnie napiszcie co to jest

  10. CZARNY:

    do 1123: masz chlopie przyrobione aqa i to ostro!!! a i chcesz kupic skalary?! Zameczysz je NIE KUPUJ ICH

  11. rr:

    do Izy: Poszczególne osobniki dojrzewają trochę wcześniej bądź trochę później, ale 2-letnie skalary na pewno są już dojrzałe płciowo. Na gotowość do tarła mogą mieć wpływ warunki w jakich żyją (1. woda - po dolaniu świeżej i podniesieniu temperatury skalary mają wiekszą ochotę na rozmnażanie, 2. stres - zbyt dużo ryb w akwarium też może mieć negatywny wpływ). Ja płeć u swoich skalarów rozpoznawałem już po 2 miesiącach od zakupu właśnie po pokładełku (pojawiało się po częściowej wymianie wody w akwarium i to mimo tego, że zbyt młode jeszcze ryby nie przystępowały wtedy do tarła). Pierwsze tarło moje skalary miały po ok. 5 miesiącach od zakupu. Poobserwuj swoje ryby, pokładełko nie jest duże, ale da się je zauważyć. Aha, nawet w dobranej parze skalarów czasem dochodzi do przepychanek, ale mają one łagodniejszy charakter niż między np. dwoma samcami. I tak jak już pisałem - poczytać w necie o skalarach też nie zaszkodzi.

  12. rr:

    Skalary kupiłem gdy były wielkości złotówki (nie liczę tu żadnych płetw). Po dwóch miesiącach już na 100% można było rozpoznać płeć i powoli zaczeły dobierać się w pary, ale do pierwszego tarła doszło później (po kolejnych 2 albo 3 miesiącach). Niektóre ryby osiągają gotowość do tarła trochę wcześniej inne trochę później, to normalne. Niech ci się tak nie spieszy do tego tarła (skalary wtedy "lekko przestawiają" inne ryby w akwarium), ale przy 200 l. aż takiego problemu z tym raczej nie będzie. I nie zdziw się jak same skalary własną ikre zjedzą - tak jest bardzo często. Jak cię ten temat tak interesuje to wpisz na youtube "skalary tarło" czy coś w tym rodzaju i sobie popatrz. No i poszukaj w googlach. Nic tylko czytaj i czytaj... :-)Pozdrawiam.

  13. 1123:

    mam akwarium 50l.30 ryb i nie wiem czy mam kupowac skalry bo boje sie czy będą obgryzac płetwy gupikom bojownikowi

  14. Iza:

    do rr! dzięki, że mi odpowiedziałeś na pytanko , ale jeszcze co do moich skalarów nie jestem pewna:( Piszesz, żę płeć można rozpoznać w czasie tarła po pokładełkach tylko,że ich nie widać ryby dalej się ganiają tylko od czasu do czasu dzielą się na grupki i nie wiadomo tak naprawdę o co im chodzi. Skalary mają już 2 lata i wydaje mi się że wiekowo są już dojrzałe. Może dzisiaj zamieszczę kilka zdjęć skalarków:) z góry dzięki za odpowiedź:)

  15. Iza:

    wielkie dzięki za odpowiedź na moje pytanie będę się teraz bacznie przyglądała co dzieje sie w moim akwarium:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter