Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. wojtek96:

    hej mam pytanie chce kupić sobie kilka skalarów do akwa 120L czy z nimi mogą być np.: kiryski spirzowe a i jeszcze czy można wiedzieć jakie inne PIELĘGNICE tylko pospolite i niewielkie mogą z nimi być pozdrawiam i proszę o odpowiedź

  2. tosia:

    Witam mam akwa 112l a w nim: gurami mozaikowy x4 gupiki x7 zmienniak x2 neon x15 danio x4 razbora x2 bystrzyk x1(niedługo 2) kirysek x4 glonojad x4 Czy moge miec 2 skalary????

  3. rr:

    No i jeszcze "aha" a nie "acha". Mam nadzieję, że akwaryści - poloniści mi wybaczą.

  4. karmel:

    jeszcze jedno co do skalarow.kupilem sobie 5 i mam teraz 6 skalarow,po okolo 6,7cm.po ilu mniej wiecej miesiacach dobiora sie wpary i beda gotowe do tarla.z gory dziekuje.jak tylko mi sie dobiora zostawiam 4 a reszta odchodzi oczywiscie do sklepu:) za odpowiedz z gory dziekuje

  5. rr:

    do Izy: płeć na 100% można rozpoznać w okresie tarła po czymś co można nazwać pokładełkiem. U samca jest ono węższe i ostro zakończone (coś jak odwrócony trójkącik), a u samicy trochę szersze i tępo zakończone (coś jak mała beczułka). Tak jak na górze jest napisane poza okresem tarła "Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste", ale widać to niestety dopiero u dorosłych skalarów. U młodych ryb płci na 100% nie rozróżnisz. A dobrana para bardzo często pływa koło siebie i wspólnie odgania inne skalary. Moim zdaniem (podkreślam - nie jestem super znawcą tematu "ile ryb w danym akwarium") w 200 litrach dobrze będą czuły się 2 pary skalarów. Należy im jednak tak urządzić akwarium, żeby nie musiały sobie wchodzić w paradę i zbyt często się oglądać. Wytyczyć im można po prostu odrębne terytoria przez odpowiedni układ kamieni, korzeni albo samych roślin. Ważne też, żeby każda para miała jakąś roślinę o szerokich liściach, na której złoży ikrę (choć u mnie czasem skalary składają ją też po prostu na grzałce). Wystarczy trochę pomyśleć a ganianie się ryb będzie dużo żadsze. Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo dobrania się ryb w pary można kupić więcej małych skalarków(nie ważny jest ich kolor, często parę stworzą np. skalar w paski z marmurkowym albo złotym). Dobrze byłoby jednak umówić się ze sprzedawcą, że przyjmie od nas za jakiś czas "niepotrzebne" nam już ryby (co nie jest łatwe, nawet kiedy chce się je oddać za darmo). Acha. Kolor ryb nie ma też nic wspólnego z odpornością na choroby, na które (moim zdaniem) skalary są bardzo odporne. To tyle. Pozdrawiam wszystkich miłośników skalarów.

  6. Iza:

    ja w 200 l. akwa mam 8 skalarów i wydaje mi się , że jest o troche za dużo , ale tak z 6 jest ok. Tylko jak kupujesz młode to zawsze jest lepiej kupić ich więcej bo kilka pewnie i tak zdechnie chociaż niekoniecznie. Ja tez mam do was pytanie ytak jak napisłam powyżej mam 8 skalarów i sa już duże ganiaja się po akwarium ale pary nie widzę jak rozpoznać samca od samicy?

  7. xyz:

    Jak chcecie sobie poprawić humor to przeczytajcie to co napisał MichałZnawca (13.09.2009r.)Rozbawił mnie do łez. Gość ewidentenie zrobił sobie jaja, a jeszcze dostał profesjonalną odpowiedź. Bez urazy dla tej co odpowiedziała MichałowiZnawcy, świadczy to tylko o twojej wrażliwości na los ryb i rozumnym podejściu do akwarystyki, ale niestety moim zdaniem dałaś się podpuścić zwykłemu żartownisiowi. Pozdrawiam wszystkich miłośników skalarów.

  8. karmel:

    mam pytanie posiadam akwa 200l i w nim okolo 20 malych rybek takich jak neony czy razbory klinowe.ile moge wpuscic malych skalarow do takiego akwa.bardzo prosze o szybka odp bo chcialbym jak najszybciej stac sie posiadaczem tych pieknych rybek.z gory dziekuje

  9. czarny:

    do rr: masz absolutna rację przyjacielu. zgadzam sie z toba w 100%. Ja mam jeszcze małe 4 skalary w 112l i nic im nie szkodzi, a i rowniez mam neony ze skalarami i nic :) a skalary mam odmiany marmurkowej

  10. Daruu988888:

    Ja mam skalara zaledwie 5 cm .Cos mu się stało ,ponieważ nie chce pływać a jak już to głową w dól? jak ktoś zna odpowiedz to proszę powiadomić ~!

  11. Mario:

    Czy wskazana jest hodola skalarów z karasiami. Dokładnie z rybkami, które się nazywają Sarasa Comet. Niestety na żadnej polskiej stronie nic nie mogę dowiedzieć się o tych rybach czyżby w Polsce były one nieznane? Ja mieszkam zagranicą i tutaj je zakupiłem...

  12. piotr:

    arczi wszystko dobrze ale brzanki nie powinny być trzymane ze skalarami ponieważ mogą podgryzać im płetwy pozdro:)

  13. rr:

    Moim zdaniem skalary są bardzo łatwe w utrzymaniu. Olewają ryby innych gatunków, ale muszą być z nimi hodowane od małego. Ja kupiłem swoje skalary, gdy były wielkości złotówki. Teraz są duże jak dłoń. Wogóle nie zwracają uwagi na maleństwa typu neony czerwone. W akwarium mam jeszcze brzanki różowe i one wogóle nie podgryzają skalarów. Każdy gatunek ryb zajmuje się sobą, ale musi być ich odpowiednia liczba. Brzanek mam 6, neonów czerwonych 12, do tego 2 zbrojniki albinosy. Skalary są 2. Miałem 4, ale kiedy dobrały się w pary zaczęły toczyć ze sobą nieustanne walki, więc jedną parę oddałem do sklepu. Moje akwarium ma 108 litrów i uważam to za niezbędne minimum dla skalarów. Moja para co 2, 3 tygodnie ma tarło, młode wylęgły się dwa razy, ale w ogólnym akwarium ciężko je utrzymać. Inne ryby mają po prostu wtedy bardziej urozmaicony pokarm. Także polecam wszystkim skalary. Na koniec mam pytanie: Czy brzanki różowe jedzą ślimaki? Miałem kiedyś ich plagę a od kiedy kupiłem 6 brzanek to w dwa tygodnie wszystkie ślimaki zniknęły. Niczym ich nie zwalczałem i nie wybierałem ręcznie. Skalarów, neonów i zbrojników nie posądzam o ślimakobójstwo, więc chyba to brzanki je załatwiły???

  14. piotr:

    ups pomyliłem się absolutnie zgadzam się z czaplą

  15. piotr:

    ludzie zastanówcie się co mówicie pzecież na samej górze pisze jakie akwa jest odpowiednie dla skalawów maksymalnie długie i głebokie trzeba urzyć trochę wyobrażni według mnie dwie dziesiąte a nawet więcej komentarzy jest takie samo (czy moge trzymać skalary w 54l 50l i 60l akwa)zastanówcie się .absolutnie zgadzam się z kangurem

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter