Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

 1. martah.:

  Witam od początku czerwca mam akwarium a pod koniec dokupiłam 2 skalary, nie myślałam o tym czy to parka czy nie, bo myślałam że są jeszcze za młode ale kiedy wróciłam z urlopu na liściu zobaczyłam przeźroczystą galaretkę nie mam pojęcia co z tym mam zrobić i czy to możliwe aby to była ikra? Pozostałe rybki oprócz glonojada są żyworodne. Proszę o pomoc, z góry dziękuję i pozdrawiam.

 2. Danio1507:

  Do sylwia_akwa200l i bezsilność: wygląda na to, że twoje akwarium dziesiątkuje jakaś choroba, jednak z braku szczegółów nie potrafię jej sprecyzować, może parametry wody są złe. W chwili obecnej akwarium ma dobrą wielkość. Sprawdź parametry, jeśli będą złe to sprowadź je do normy, jeśli to nic nie da wyczyść akwarium, wymień wodę. Potem wpuść rybki wlej środek przeciwko drobnoustrojom,albo jeśli rybki mają białe kropki {ospa rybia} wlej środek przeciwko ospie rybiej,po kilku dniach wymień wodę, wyczyść akwarium. Jeśli nic to nie daje powtarzaj czynności. A te rybki o rozmiarach neona, szkliste i przeźroczyste z pomarańczowymi ogonkami nasuwają mi na myśl kardynałki chińskie, jednak nie są one przeźroczyste i są nieco większe od neonów. Życzę szybkiego rozwiązania problemu i powodzenia w hodowli. pozdrawiam.

 3. KARA2000:

  hejka! mam akwarium 112l, a w nim parkę skalarów i pa4rkę platek (no i oczywiście glonojada). jeszcze dokupię 2 lub 3 skalary, ale nie wiem czy mogę trzymać gupiki i neonki z nimi, bo chcę zrobić akwarium wielogatunkowe.POMÓŻCIE

 4. kacper233:

  mam pytanie czy jak kupie małego skalara (jeszcze nie jest dorosły)do akwarium z neonkami ??? proszę o szybką odp.

 5. OLa:

  Ile moge miec skararów w 112l z brankami ,kriskami kosiarkami guraminami ,z bocją mieczykami z kriskami i sumem rekinim

 6. AquaFish:

  Do rybunka raczej nie jest im dobrze uwiez mi

 7. AquaFish:

  Zgadzam się z tobą olek1122

 8. AquaFish:

  Co do skalarów ostrzegam jak się ma za małe akwarium np. 100l najlepiej mieć ich 6 max 7. Nie zapominając o tym ile ma się innych ryb. jak coś to pisać. Jakieś pytania??!!1

 9. AquaFish:

  Mój skalar bardzo obgryza mi rośliny i inne skalary. Wie ktoś może czemu.Na pewno nie z powodu głodu. Akwarium mam 6,3 lat, a skalary już żyją 3 i pól.Karmie je karmą \"TetraMin\" Która jest ponizej z prawej strony pokazana.

 10. AquaFish:

  Mój skalar bardzo obgryza mi rośliny i inne skalary. Wie ktoś może czemu.Na pewno nie z powodu głodu. Akwarium mam 6,3 lat, a skalary już żyją 3 i pól.Karmie je karmą \"TetraMin\" Która jest ponizej z prawej strony pokazana.

 11. Kokokoko Euro Spoko:

  Mam pytanie. Mogę trzymać parę skalarów z sześcioma bystrzykami czerwonymi? Akwa - 200l obsadzone roślinami ;)

 12. Michał3333:

  Sylwia i bezsilność:jak Twoje ryby chorobę już przeżyły to już z nimi wszystko będzie dobrze,ale bardziej bym się bał tych dwóch ,,nieznajomych\" rybek jeżeli te przezroczyste ryby są tymi którymi mi się wydaję że są to kup im oddzielne akwarium... A mianowicie wydaje mi się że są to dziesięciocentymetrowe drapieżne kąsacze o nazwie Asiphonichthys condei.Przepisze Ci opis tego kąsacza z książki ,,Atlas ryb akwariowych\" Wally\'ego i Burkardeg\'o Kahlów: ,,W ostatnich latach rzadko importuje się tę rybę,która ze względu na przezroczyste ciało i delikatny wygląd zasługuje na zainteresowanie akwarystów.Kąsacz ten często stoi bez ruch w gąszczu roślin.Jest drapieżnikiem więc nie można go trzymać w zbiornikach wielogatunkowych.Z doświadczenia autorów tej książki wynika że często i obficie karmiony pokarmem żywym prawie przestaje być drapieżnikiem.Wymaga filtrowanej przez torf brunatnej,ale klarownej wody.Podłoże w akwarium może być ciemne.Długość ok. 7,5cm.Temperatura 22-27 oC.pH 6.0-7.2 .Twardość 3-10 oN (stopni niemieckich).Pokarm grubszy żywy,liofilizowany i mrożony.Mam nadzieję,że odpowiedź Ci pomogła.Przepraszam za pisanie nie na temat.POZRAWIAM.

 13. dawid:

  Do sylwia_akwa200l i bezsilność: a może te rybki do bystrzyk amandy?

 14. Arcisław:

  ja mam w tym doświatczenie pewnego razu jak zukupiłem parke to po dobrym roku zaczely mi sie rozmnażac miałem z tym problem bo bylo ich okolo 50szt. aktualnie mam 19szt. bo wiekszość padla a te wspomniane 19 zagryzly wpierw matke poźniej ojca ale zamieżam chodować jeszcze gupiki obecnie prucz skalarów mam dwa gurami w przeszlości mialem dużo rybek lecz pozdychały posiadam akwa 120L

 15. Dominika:

  Witam wszystkich. Mam do napisania referat o Skalarach. Potrzebuję opisać pięć chorób jakie występują u tych ryb. Szperam w internecie - nic nie mogę znaleźć. Mogłabym prosić o Waszą pomoc ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter