Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

 1. lubię rybki:

  Mam kolege który męczy cztery dorosłe skalary z 4 neonkami. Czy to normalne??

 2. konrad:

  Baśka możesz spokojnie zebrać ikrę i się jej pozbyć,pozdro

 3. PWR:

  @Basiu jeżeli pompkę można odłączyć musisz to zrobić. Prawdopodobnie masz małe akwarium bez żadnych kryjówek, a niestety skalar to rybka terytorialna...

 4. mumin:

  mam pytanie kupiłem 8 skalarów i chyba sa z jednej ikry czy moga łaczyc sie w pary i czy wyjdzie coś z tego z góry dzieki za odp

 5. :):

  Baska i tak z tej ikry nic nie będzie, ponieważ nie masz samca, który by ją zapłodnił :) tak więc się nie martw ikra najprawdopodobniej zostanie zjedzona, a to chyba najbardziej wartościowy pokarm jaki może być :) jeżeli w przyszłości chciałabyś mieć ikrę, z której coś będzie :) to musisz dokupić samca i mieć nadzieję, że dobiorą się w parę. Powodzenia

 6. amator:

  MZZ lepiej, wpuść je natychmiast do umytego akwarium, tylko użyj esklarin i coś w stylu bactoactive. Oczywiście jeśli nie masz tragicznej wody. Ja jak byłem mały to trzymałem skalary w wodzie wodociągowej i świetnie rosły. A akwarium było prymitywne, jak myłem to zlewałem wszystko. U mnie woda jest średniotwarda, ale bez chloru.

 7. Baska:

  Pomocy!!!!!!!!!!!!! Mam jednego skalara złożył ikrę na pompce, nie mam samca:( co am robić bo jeśli tak to zostawię to z ikry nic nie będzie:( pomóżcie!!!!!!!!!

 8. ISIA:

  Mam skalara, któremu niestety często bledną czarne paski wzdłuż ciała, czy ktoś wie może dlaczego?

 9. brunof13:

  ja tez mam skalary z np. neonami pretnikami gupikami molinezjami sumikami szklistymi itd.

 10. mzz:

  Mam pytanie. Mam dwa dość duże skalary (15 cm) w akwarium 112l. W akwarium pojawiły się glony - krasnorosty. Z roślin zostały same łodygi. A więc pytanie: czy mogę te skalary wrzucić na 2 tyg do 20l? Zrobiłbym wtedy całkowitą wymianę wody i drugi raz akwarium by dojrzało. Proszę o pomoc.

 11. paweł g. :

  Ja wam powiem że chce kupic stadko skalarów tylko nie wiem czy moge ich miec tak z 50 w naparstku lub kieliszku od wódki nie wiem który zbiornik wybrac zeby sie nie musiały nawzajem szukać bo to ryby stadne hehe.Tak na poważnie to przymierzam się do ich hodowli.Na razie mam akwa rio 400 w sklepie podają ze 450 l ale w rzeczywistości to 375 l mierzone po krawedziach wewnętrznych i od dna do rzeczywistego lustra wody.Oprócz tego pojemność zmniejszy sie o podłoże,korzenie,skałki jakieś i rośliny.A wiec w tych 375 l bedzie 6 SKALARÓW,12 NEONKÓW INESSA 10 BYSTRZYKÓW BLEHERA(czerwone nosy)8 KIRYSKÓW i może jakieś glonojady pózniej . Woda bedzie miękka ph jakieś 6,5 temp. 25-26stopni,2 filtry zewnętrzne kubełki,światło 0.57 w na litr.Pamietajcie najlepiej mieć 2 litry wody na każdy centymetr ryby w akwarium dla zachowania równowagi biologicznej.W gre pózniej wchodzą inne czynniki takie jak indywidualne potrzeby ryb co do wielkości zbiornika ,parametrów wody i wiele innych.Zwróćcie wiec uwage że w akwarium 60 l (jesli jest to objętość rzeczywista zmierzona prawidłowo)najlepiej jest mieć 30 cm ryb, przy czym w żadnym wypadku nie mogą to być skalary gdyż wymagają zbiorników co najmniej 200 l.Nauczmy sie hodować a nie więzić ryby a na pewno nie będą zdychać z powodu przerybienia i stresu z nim związanego czy niewłaściwego stanu wody.

 12. wachax659:

  W 100l 4 skalary to max,ale jesli komus zalezy aby miec parke to najlepiej kupic 6-7 sztuk mlodziutkich skalarow, wieksze sznse na uzyskanie parki. moga byc z neonami,nic im nie zrobią,agresje wykazuja podczas tarła.Akwa nie miejsze niz 100l

 13. KataŻyna:

  Witam, może ktoś wie dlaczego jednemu z 4 skalarów \\\"oklapła\\\" górna płetwa? Nie jest prosta jak u innych, tylko lekko zakrzywiona. Akwa 200l 4 skalary, 4 mieczyki, 6 gupików, 8 neonów innesa, 2 bocje wspaniałe i 1 zbrojnik niebieski. Z góry dzięki za informacje:)

 14. TADEUSZ:

  Ludzie! Małe gatunki skalarów można trzymac już w akwa 60 l. Ale UWAGA Duża ilośc sprzedawców sprzedaje "małe odmiany skalarów" Lecz po pewnym czasie w domu okazujej się że są to duże rybki (15 cm).

 15. Łukasaz:

  ja mam akwarium 30l i 4 skallary i 2 neony. Normanie żyja i sie rozmnażaja

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter