Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

 1. xd:

  Raczej można

 2. Mietek:

  Można trzymać 4 skalary z 6 prętnikami. Będą się tolerować? (112l)

 3. Andrzej:

  Moze byc chory. Wstaw jego zdjecia na te stronke i zobacze co da sie zrobic.

 4. AKWA:

  Żadnych skalarow nie trzya sie ponizej 100l akwa

 5. kaszkaj205:

  to nie choroba to jego ubarwienie. ja bardziej skupil bym sie na atmosferze w osadzie. moze jest nekany przez inne osobniki. skalar jest ryba stadna. na jednego osobnika powinno przypadac ok 50l bo to dosc sporawa ryba. skalary przewaznie nie sa agresywne jak cos to duze osobniki. najlepiej to trzymac ich z innymi gatunkami od maÄşych osobnikow. skalar z lawica neonow to fajna kompozycja. sam kiedys mialem. akwarystyka to piekne hobby.

 6. lubię rybki:

  Jeśli skalar w np 54l nie pokazuje dziwnych zachowań, uważam że może tam być. małe skalary do 8-10cm jak najbardziej, ale większe nie,

 7. Dominik:

  Witam mam akwarium ok 140 litrów, myślałem nad zakupem tych rybek. mam kilka raczków i krewetek. czy skalary będą atakować je? z góry dziękuje za pomoc

 8. niemądra :

  mam pytanie czy można trzymać skalara w kuli on jest mały i jaką musi mieć temperatura wody odp. bardzo szybko proszę

 9. GHOST1998:

  Ludzie skalar potrzebuje minimum 100 litrów!! Bartek K ja mam 120 litrów i mam 2 skalary myślę że 2-6 to max

 10. to ta tatuś:

  NIE RADZE TRZYMAC SKALARÓW Z NEONKAMI ONE TRAKTUJĄ JE JAK ŻYWY POKARM ZROBIŁEM TAKI BŁĄD I CO JAKIS CZAS JAKIS NEON ZNIKAŁ.

 11. Paweł:

  Witam. Od miesiąca posiadam białego skalara i martwi mnie jego zachowanie jest ospały, praktycznie nic nie je i od górnej płetwy robi się żółtawy. Akwarium mam 54l, temp. wody 26. Co może mu być i jak mogę mu pomóc?

 12. Ph:

  Czy w 200l mogę trzymać 3 skalary z neonkami

 13. Dorotrix:

  w 54 l skalary czyście ludzie ZWARIOWALI!!!!??? Skalar jest b.dużą rybą! potrzebuje przestrzeni!!! min 100l baniak, a najlepiej 200! Nie męczcie zwierząt!~

 14. RastaGyal:

  Kupiłam dzisiaj stadko skalarków. 4 z nich nic nie jest i cuzję się dobrze a jeden pływa głową do góry, szybko łapie powietrze i jest bardzo słaby...co mu może dolegać?

 15. Bartek K:

  Hey..;) Mam pytanie..Ile sztuk można trzymać w akwa 120 l razem z 4 żałobniczkami??Ważne proszę o odp. doświadczonego akwarysty:))

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter