Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. glonek:

    mam pytanie czy mogę trzymać 2 skalary w akwarium z mieczykami i razborami klinowymi? Nie pozjadają ich? Proszę o szybką odpowiedz :)

  2. kakakkakamimimil233:

    Siemka mam pytanie mam akwarium 35l. A w nim 3gupiki 2brzanki sumik mystus 2 glonojady 1 bojownik I wlasnie dzis z bojownikie, kupilem skalara czytalem ze potrzebuje grzalki temp 24 a nie wsadzalem grzalki czy jusze miec grzalke?

  3. Angela:

    W zbiorniczku 54l już z taką obsadą chcesz trzymac jeszcze skalary?! Nie męcz człowieku ryb!!!

  4. kkkkkkkkkamil:

    Siema mam pytanie czy mogę hodować 1 skalara w akwarium 35l obsada 3gupiki 3brzanki 2 glonojady 1 sumik mystus

  5. Kamil:

    Siema czy mogę trzymać 1 skalara w akwarium 35l obsada 3gupiki 3 brzanki 2 glonojady 1 sumik mystus

  6. glonek:

    mam pytanie czy mogę trzymać 2 skalary z mieczykami i razborami klinowymi? Czy skalary będą zjadać małe mieczyki?

  7. PAT:

    A MAM PYTANIE CZY 1 SKALAR MOŻE ŻYĆ W ZBIORNIKU 30 LITROWYM Z WELONKAMI ????

  8. Pawelp:

    Mam taki problem okociły mi się skalary.Przechodzą stadium larwalne i mam pytanie czy ślimak świderek nie zje larw?

  9. stacho:

    siema mam 4 skalary 3 samce i 1 samica bardzo mi się podobają

  10. FiknijToPoZębach:

    Ile ich moge trymać w 54l. Pilne!! Zgóry thx za odp.;)

  11. IcoFikniesz?!:

    Ile mógłbym dać do 54l akwa obsada[20molinezi i 3 głupiki] Z góry dzięx za odp;)

  12. White Star:

    Witam , niedawno dwie samice zaczely skladac ikre tego samego dnia , niestety jedna z nich zjadala to co skladala druga i na odwrot , mial ktos taki problem?

  13. White Star:

    Witam , mam w akwarium 5 skalarow , 3 z nich maja okolo roku , ostatnio ku mojej radosci okazalo sie ze dwie samice zaczely skladac ikre , jednak jedna zjadala ikre ktora skladala druga a gdy druga zlozyla ikre to obie zaczely pilnowac ikry. Co z tym fantem zrobic? podobno skalary dobieraja sie w pary.

  14. Pola11:

    Dziś widziałam że moje skalary jak by się całowały. Czy to znaczy że przygotowują się do tarła? Chciałabym dowiedzieć się o czym poznać że skalary przygotowują się do tarła. Odpowiedzi proszę przesyłać na e-mail pelasia109@wp.pl z góry dzięki z

  15. Rybiarz:

    czy warto hodowac skalary jako pozywienie? (pasta rybna, ew. przekaska) - ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter